Hafta sonu İlkyardım Eğitimi

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Ben doğru yaptığımdan eminim ama her kafadan bir ses çıkınca benimde aklımı bulandırıyorlar. Şimdi biz
08:00 - 17:30 şeklinde çalışıyoruz ve doğal olarak hafta sonu tatil oluyor. Geçtiğimiz hafta sonu 2 çalışanımızı ilkyardım eğitimine gönderdik. Ben ya mesai vericez ya da bu günler karşılığında izin diyorum. Ama bu cevabımdan tatmin olmayanlar var. Fazla çalışmaya girdiği için benim yaptığım uygulama doğru değil midir. Cevaplarınızı bekliyorum.

Ynt: Hafta sonu İlkyardım Eğitimi

demet82 ' Alıntı:
Çalışanın Yükümlülükleri

Madde 5 ? Çalışanlar sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının tesisi için işyerinde düzenlenecek olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katılmak ve bu konudaki talimat ve prosedürlere uymakla yükümlüdürler.

Eğitimin Maliyeti ve Eğitimde Geçen Süreler

Madde 6 ? Verilen eğitimler, çalışanlara herhangi bir mali yük getirmeyecek şekilde düzenlenir ve eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.

benim yaptığım uygulama doğrudur o zaman. Teşekkürederim...

Merhaba,

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik'deki 5'nci madde'de işçilerin bu tür eğitimlere katılmaları yönünde zorunluluklarının olduğunu belirtmektedir. Aynı yönetmeliğin 6'nci maddesindeki işverenin düzenlediği bu tür eğitimlerin giderleri işçiye herhangi bir ek maliyet ve yük getirmeceği yönünde açıklamalarda bulunmaktadır.

6'nci madde'deki; "...eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır." ibaresi sadece hafta içi normal çalışma saatleri içerisinde düzenlendiğinde, bu eğitim süresini çalışılmış gibi sayılacağından bahsedilmektedir. Aksi takdirde, hafta sonu düzenlenen eğitim'in, ayrıca ek mesai ücreti veya hafta içi bir günlük tatil verilmesi şeklinde anlaşılmasın.

mesai vermenız uygun olmayabılır çalışmamış sonuçta ama izin kullandırabılırsınız daha doğru olacaktır.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik'deki 5'nci madde'de işçilerin bu tür eğitimlere katılmaları yönünde zorunluluklarının olduğunu belirtmektedir. Aynı yönetmeliğin 6'nci maddesindeki işverenin düzenlediği bu tür eğitimlerin giderleri işçiye herhangi bir ek maliyet ve yük getirmeceği yönünde açıklamalarda bulunmaktadır.

6'nci madde'deki; "...eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır." ibaresi sadece hafta içi normal çalışma saatleri içerisinde düzenlendiğinde, bu eğitim süresini çalışılmış gibi sayılacağından bahsedilmektedir. Aksi takdirde, hafta sonu düzenlenen eğitim'in, ayrıca ek mesai ücreti veya hafta içi bir günlük tatil verilmesi şeklinde anlaşılmasın.

ama şimdi şöyle bir şeyde var ki haftasonu kişiyi eğitime gönderiyorsun , haliyle tatilini yapamıyor. Sonuç olarak bu kişi harihi bir firmadan değil de haftasonu kendi bünyemizde bir eğitime tabi tutulsaydı ne farkı olacaktı ki. Adamı tatilinden ediyorsun. Bunun bir karşılığı olmalı diye düşünüyorum. Bu eğitimlerin tabiki kişilere faydası çok ama firmalar kişilere faydası olsun diye göndermiyor ki bu insanları eğitime. Biz daha önceki yıllarda da bu şekilde uygulamıştık ama firmamızdaki pozisyonlarda çok değişiklik oldu , bende acaba sizler nasıl uygularsınız diye merak edip de sormuştum. Cevabınız için ayrıca teşekkürederim.

DÜLSİNYA ' Alıntı:
mesai vermenız uygun olmayabılır çalışmamış sonuçta ama izin kullandırabılırsınız daha doğru olacaktır.

bizde o şekilde karar aldık , sağolun.. kolay gelsin

Merhaba,

Eğitim deyince her zaman yapılan ve hafta tatilinden mahrum bırakılan birşey olarak anılmasın. Eğitim burada, işçi ve iş sağlığı nasıl korunur ve iyileştirilir şeklinde anılsın.

Ayrıca üyelerden biri, ücret veremezsiniz ama yerine izin verebilirsiniz demiş. Ücretin alınmadığı zamanda, yerine izin kullanılamaz mı. Yani işçi fazla mesai yapmışsa, ya ücretini alacak, ya da buna tekabül eden iznini kullanacak. İşveren olarak buna tek taraflı karar veremezsiniz. Burada işveren işçisine; "senin fazla mesain var, ücretini vermiyorum bunun yerine izin kullanacaksın" deme lüksüne sahip değildir.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Eğitim deyince her zaman yapılan ve hafta tatilinden mahrum bırakılan birşey olarak anılmasın. Eğitim burada, işçi ve iş sağlığı nasıl korunur ve iyileştirilir şeklinde anılsın.

Ayrıca üyelerden biri, ücret veremezsiniz ama yerine izin verebilirsiniz demiş. Ücretin alınmadığı zamanda, yerine izin kullanılamaz mı. Yani işçi fazla mesai yapmışsa, ya ücretini alacak, ya da buna tekabül eden iznini kullanacak. İşveren olarak buna tek taraflı karar veremezsiniz. Burada işveren işçisine; "senin fazla mesain var, ücretini vermiyorum bunun yerine izin kullanacaksın" deme lüksüne sahip değildir.

İşçisiyle anlaşıyorsa neden olmasın ki. Ya da işçi alacağına karşılık ben izin kullanmak istiyorum dediğinde de aynı şey ona bakarsanız. O zaman da biz hayır olmaz illede para vericez mi dicez yani. Bence bu tür durumların esnekliği olmalı ve olduğunuda düşünüyorum ki bu uygulamayı eminim bir çok işverende yapıyordur. Sonuçta çalışan içinde bir problem teşkil etmiyorsa ve ekonomik kriz dolayısı ile ilerleyen zamanlarda ücretli , ücretsiz izinlerin olabileceğinide düşünürsek , bence bu çalışanlar için iyi bir alternatifdir . Siz peki bu durumlarda mesai mi veriyorsunuz. Bizimde mesai verdiğimiz zamanlar olmuştur çünkü.

Merhaba,

Yukarıda 5'nci mesajımdaki yazıyı yineliyorum. Madde'dekini uygulamaya çalışıyorsanız, eğitim hafta içi normal mesai saatleri içerisinde verilmiş olması gerekir. Bu da çalışılmış olarak sayılacaktır. Ama eğitimin hafta sonu verilmesinden dolayı, eğitime katılanlara, mesai ücreti veya hakedişi kadar izin vereyim derseniz yanılıyorsunuz. Böyle bir uygulamanın, doğru olmadığını açıklamaya çalışıyorum.

Eğitim her zaman yapılan birşey değil, bu da işçilerin faydasına olan durum arzedeceğinden, yıl da bir defa hafta sonunun feda edilmesi görüşündeyim.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Yukarıda 5'nci mesajımdaki yazıyı yineliyorum. Madde'dekini uygulamaya çalışıyorsanız, eğitim hafta içi normal mesai saatleri içerisinde verilmiş olması gerekir. Bu da çalışılmış olarak sayılacaktır. Ama eğitimin hafta sonu verilmesinden dolayı, eğitime katılanlara, mesai ücreti veya hakedişi kadar izin vereyim derseniz yanılıyorsunuz. Böyle bir uygulamanın, doğru olmadığını açıklamaya çalışıyorum.

Eğitim her zaman yapılan birşey değil, bu da işçilerin faydasına olan durum arzedeceğinden, yıl da bir defa hafta sonunun feda edilmesi görüşündeyim.

Peki birde şöyle düşünelim. Çalışan kişilerden hiçbiri haftasonu eğitime gitmeyi kabul etmezse ne olacak?

kater ' Alıntı:
Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Peki birde şöyle düşünelim. Çalışan kişilerden hiçbiri haftasonu eğitime gitmeyi kabul etmezse ne olacak?

dimi ama kulağından tutup zorla götüremeyeceğine göre , ya da hafta içi olsun mesai bitiminde falan yapılsın. Bu insanların tatil sürelerini kapsadığı için hadi buda sizden olsun olur mu ya. Asıl bunu kabul etmezler..

Mesai verilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Sonuç itibari ile mesai saati dışında ilgili kişinin isteği sorulmaksızın iş ile ilgili olarak çalışan bir yere gönderiliyor.

Merhaba,

Eğitim, mevcut işler için ihtiyaç duyulan bilgi ve becerilere sahip öğrenciler elde etmek için tasarlanır. Eğitim, bireyin sosyal, zihinsel ve fiziksel olarak gelişimini içermektedir. Bir işgörene bir torna tezgahını nasıl çalıştıracağını veya bir amire günlük üretimi nasıl programlayacağını gösterme, eğitim örnekleridir. Eğitim illa ki, mesai saatleri dışında verilecek diye bir kural da yoktur. Burada eğitim vermedeki amaç, oluşacak veya oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmektir. Yani Nasreddin hocanın meşhur hikayesinde; "testi kırılmadan çocuğun ensesine bir tokat atması" gibi birşey. Bu bir örneklemedir. Böyle yapılacak anlamı taşımasın. Yapılmaz ve yapılamaz da.

Eğitim mesai saatleri içerisinde de düzenlenebilir, hafta sonları da. Belirlenen bir hafta sonunda veya müsait olunan işçilerinde onayının alındığı bir hafta sonu olabilir. Tabi ki bu haftalar öncesinden haber verilen birşey olmalı, yoksa; "bugün salı, hafta sonu pazar günü eğitim var haberiniz olsun ey ahali" şeklinde olmamalı.

Ayrıca hafta sonunda eğitim değil, bir piknik veya herhangi bir sosyal faaliyeti taşıyan amaç olduğunda herkes katılmak için can atıyor. Acaba eğitim olunca, ortada hayat memat taşıyan durum söz konusu olunca buna neden yanaşılmıyor. Burada işverenin yaptırımı mı zayıf, yoksa işçinin bazı şeyleri es geçmesi mi? İşletme olarak bu tür faaliyetlerin ciddiye alınması, hatta gece eğitim için kalınması gerekiyorsa kalınmalıdır.

Son olarak eğitim ayrı bir kavram, ek mesai yapılması ayrı bir kavram. Eğitimde bir fedakarlık var, mesai de hakettiği mesai ücreti var.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Eğitim, mevcut işler için ihtiyaç duyulan bilgi ve becerilere sahip öğrenciler elde etmek için tasarlanır. Eğitim, bireyin sosyal, zihinsel ve fiziksel olarak gelişimini içermektedir. Bir işgörene bir torna tezgahını nasıl çalıştıracağını veya bir amire günlük üretimi nasıl programlayacağını gösterme, eğitim örnekleridir. Eğitim illa ki, mesai saatleri dışında verilecek diye bir kural da yoktur. Burada eğitim vermedeki amaç, oluşacak veya oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmektir. Yani Nasreddin hocanın meşhur hikayesinde; "testi kırılmadan çocuğun ensesine bir tokat atması" gibi birşey. Bu bir örneklemedir. Böyle yapılacak anlamı taşımasın. Yapılmaz ve yapılamaz da.

Eğitim mesai saatleri içerisinde de düzenlenebilir, hafta sonları da. Belirlenen bir hafta sonunda veya müsait olunan işçilerinde onayının alındığı bir hafta sonu olabilir. Tabi ki bu haftalar öncesinden haber verilen birşey olmalı, yoksa; "bugün salı, hafta sonu pazar günü eğitim var haberiniz olsun ey ahali" şeklinde olmamalı.

Ayrıca hafta sonunda eğitim değil, bir piknik veya herhangi bir sosyal faaliyeti taşıyan amaç olduğunda herkes katılmak için can atıyor. Acaba eğitim olunca, ortada hayat memat taşıyan durum söz konusu olunca buna neden yanaşılmıyor. Burada işverenin yaptırımı mı zayıf, yoksa işçinin bazı şeyleri es geçmesi mi? İşletme olarak bu tür faaliyetlerin ciddiye alınması, hatta gece eğitim için kalınması gerekiyorsa kalınmalıdır.

Son olarak eğitim ayrı bir kavram, ek mesai yapılması ayrı bir kavram. Eğitimde bir fedakarlık var, mesai de hakettiği mesai ücreti var.

Burada sorun işçilerin pikniğe gitmeye can atması veya eğitime giderken yan çizmesi değil, işçinin konu üzerinde bir iradesinin olup olmamasıdır. Unutmamak gerekirki işçi işyerinde veya işverenin görevlendirdiği işyeri harici bir yerde boş dursa dahi kanunen ücrete hak kazanır. Bu durumda pikniğe gitmek, eğitime gitmek veya fabirkaya gitmek arasında bir fark yoktur. İşçiyi iradesi dışı pikniğe de götürsen maaşını vermek zorundasın.

Merhaba,

İşverenin işçi üzerinde iradesi nasıl sağlanır? Pekala haftalar öncesinde, günü ve saati belli olan eğitimin haberdar edilmesiyle. Burada işçinin kendisi, o tarihe kendini programlası gerekir. Bu yapıldığı müddetçe, işçide zorunlu haller dışında katılamama diye bir lükse sahip değildir.

Burada şunu vurgulamak gerekirse, işçinin ve işin güvenliği açısından düzenlenen eğitim faaliyeti, işçinin fiili olarak çalışması anlamına gelmesin. O zaman sizin dediğiniz gibi yaparsak, işletme içerisinde bazı birimlerde çalışan personeller şehir dışı veya yurtdışı eğitime gidiyorlar. Bu eğitime gidenlere'de sizin dediğiniz yöntemi uygulamak gerekir. Uygulanıyor mu acaba? Zannetmiyorum uygulansın.

Sayın Aykay,

İş kanunu m66 bakın ne diyor:
Aşağıdaki süreler işçinin günlük çalışma sürelerinden sayılır:

a) Madenlerde, taşocaklarında yahut her ne şekilde olursa olsun yeraltında veya su altında çalışılacak işlerde işçilerin kuyulara, dehlizlere veya asıl çalışma yerlerine inmeleri veya girmeleri ve bu yerlerden çıkmaları için gereken süreler.

b) İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler.

c) İşçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği süreler.

d) İşçinin işveren tarafından başka bir yere gönderilmesi veya işveren evinde veya bürosunda yahut işverenle ilgili herhangi bir yerde meşgul edilmesi suretiyle asıl işini yapmaksızın geçirdiği süreler.

e) Çocuk emziren kadın işçilerin çocuklarına süt vermeleri için belirtilecek süreler.

f) Demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi, işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü işlerde bunların toplu ve düzenli bir şekilde götürülüp getirilmeleri esnasında geçen süreler.

İşin niteliğinden doğmayıp da işveren tarafından sırf sosyal yardım amacıyla işyerine götürülüp getirilme esnasında araçlarda geçen süre çalışma süresinden sayılmaz.

Kanunun m66 d fıkrası gayet açık. İşveren tarafından işçi bir yere gönderilmiş ise asıl işini yapmasa dahi ücrete hak kazanılır. Bu durmda işcinin hafta sonu eğitime gönderilmeside dahildir. İşçiye ücret verilmesi hafasonu gönderiliyor ise fazla mesai verilmesi gerekir.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın aykay siz çok farklı yerlere giriyorsunuz ama. Bunun piknikle ne alakası var şimdi. Ayrıca piknik vb. şeyler insanları motive etmek , onlardan daha iyi verim almak için yapılan sosyal faaliyetler. Eğitim artık zorunlu , piknik yapmasan olur ama eğitim yapmayınca olmuyor. Ya bu konu uzar da uzar böyle. Ama sayın kater le aynı fikirdeyim.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

İşverenin işçi üzerinde iradesi nasıl sağlanır? Pekala haftalar öncesinde, günü ve saati belli olan eğitimin haberdar edilmesiyle. Burada işçinin kendisi, o tarihe kendini programlası gerekir. Bu yapıldığı müddetçe, işçide zorunlu haller dışında katılamama diye bir lükse sahip değildir.

Burada şunu vurgulamak gerekirse, işçinin ve işin güvenliği açısından düzenlenen eğitim faaliyeti, işçinin fiili olarak çalışması anlamına gelmesin. O zaman sizin dediğiniz gibi yaparsak, işletme içerisinde bazı birimlerde çalışan personeller şehir dışı veya yurtdışı eğitime gidiyorlar. Bu eğitime gidenlere'de sizin dediğiniz yöntemi uygulamak gerekir. Uygulanıyor mu acaba? Zannetmiyorum uygulansın.

siz maaşlarını kesiyor musunuz yoksa. iyi de bunun doğru tarafı ne ben anlamadım.

Merhaba,

Herkesin kendine göre bir doğrusu vardır. Ama doğru bir tanedir. Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, o zaman hiçbirimiz birşey düşünmüyoruz anlamına gelir. Yeri geldiğinde benim düşüncemi siz, sizin düşüncenizi ben kabul etmeyebilirim. Ama bu saygı çerçevesinde olur. Hukuk da bir terim vardır; ortaya bir iddia atan kişi, bunun ispatını da beraberinde getirir.

Diğer bir husus, iş kanunun'un 66'ncı maddesindeki alt bentlerden bahsetmişsiniz. Bu madde göreceli buyurucudur. İşçi lehine genişletilebilir. İşveren açısından da genişletelebilir. Şöyle ki, öğreti de yolda geçen sürelerin işin niteliğinden kaynaklanması, mesafenin uzaklığı, toplu ve düzenli bir şekilde yapılması gereği vurgulanmıştır. Unutulmamalıdır ki, madde 66'daki süreler haftalık normal iş süresini (45 saat) aşarsa fazla çalışma, iş sözleşmesinde/toplu iş sözleşmesinde 45 saat altında bir süre belirlenmiş ise o süre ile 45 saat arası fazla süreli çalışma, 45 saaati aşarsa fazla çalışma olarak kabülü gerekir. O zaman bu süreleri hesaplayıp, işçilere ödeyelim, olmaz mı? Bu sonuç madde 66'nın özünden ortaya çıkmaktadır demek mi istiyorsunuz?

"d) İşçinin işveren tarafından başka bir yere gönderilmesi veya işveren evinde veya bürosunda yahut işverenle ilgili herhangi bir yerde meşgul edilmesi suretiyle asıl işini yapmaksızın geçirdiği süreler."

Madde yorum gerektirmeyecek kadar açık. Ücret verilmesi gerekir.