Hafta tatili izni ve fazla mesai ve işten çıkarma tehdidi

Ben bir kapıcı/kaloriferciyim.8 Aylık yeni bir iş sözleşmesi imzaladık.Bu sözleşmede tatil günlerinden ve mesai saatlerinden hiç bahsedilmiyor ,kaç saat çalışacağımda belirtilmemiş.Bu yüzden ne pazar günleri,ne resmi ,ne dini bayramlarda tatil yapamıyoruz ve üstüne üstlük bu tatil günlerinde de çalıştığımız halde mesai olarak alamıyoruz..Ben hakkkımı nasıl arayacağım ya tatil günleri çalışmayayım yada mesai ücretini alayım.Ne yapmam gerekiyor ?? Bide beni çalışmazsan (tatil günleri ) çalışacak dolu adam var diye tehdit ediyolar..?

Ynt: Hafta tatili izni ve fazla mesai ve işten çıkarma tehdidi

Apartman kapıcıları için farklı bir durum yok. hafta sonu, yıllık izin, dini bayram, genel tatil ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesini talep etmeye ve tahsile hakları var. Siz işvereninizle ters düşmek istemiyorsunuz anladığım kadarı ile. Bu haklarınızı üzerindeen beş yıl geçtikten sonra isteyemezsiniz. Yani 5 yıl içinde işten ayılrısanız bu haklarınızı şahitle ispatlayarak isteyebiliyrosunuz.

Yani sizin tavsiyeniz nedir ?Ne yapmalıyım??

Bu haklarınızı işverenden talep etmelisiniz.. şayet olumsuz yanıt alır iseniz iş mahkemesine başvurabilirsiniz..