fonradar

Hakedişlerden Kesilen Gelir Vergisi

herkese slm.

bir konuda büyüklerimin yardımına ihtiyacım var ; Ltd.şti.bir müşterim var yapmış olduğu işle ilgili olarak karşı (belediyeye ait bir a.ş.) taraftan hakedişini aldığı zaman karşı taraf bu hakedişten gelir vergisi kesintisi yapmaktadır.ben bu kesintiyi nasıl kayıtlara almam gerekiyor ne tür bir işlem yapmam gerekir ve gelir vergisi kesintilerini muhtasar veya k.geçici v.den mahsup edebilme şansım varmı nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden tşk.

Ynt: Hakedişlerden Kesilen Gelir Vergisi

100...................98
193...................20
600.................................100
391...................................18

senden kesilip ödenen senin adına ödenen gelir vergisini geçici verginden mahsup edeceksin
geçici vergide mahsu Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı kısmından vergiden düşeceksiniz.

ENGİN TAŞDEMİR ' Alıntı:
herkese slm.

bir konuda büyüklerimin yardımına ihtiyacım var ; Ltd.şti.bir müşterim var yapmış olduğu işle ilgili olarak karşı (belediyeye ait bir a.ş.) taraftan hakedişini aldığı zaman karşı taraf bu hakedişten gelir vergisi kesintisi yapmaktadır.ben bu kesintiyi nasıl kayıtlara almam gerekiyor ne tür bir işlem yapmam gerekir ve gelir vergisi kesintilerini muhtasar veya k.geçici v.den mahsup edebilme şansım varmı nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden tşk.

Merhaba,
Gelir Vergisi Stopajı yapıldığına göre "Yıllara Sari İnşaat ve Onarım" işi söz konusu. Eğer öyleyse "Yıllara Sari İnşaat ve Onarım" işlerinin geliri işin bittiği yıla ait beyanname ile bildirildiği için iş devam etmekte olduğu için buna ait yapılan stopajın "K.Geçici Vergiden" mahsup edilme olanağı yoktur.

Muhasebeleştirme

100...................98
193...................20
740.................................100
391...................................18

şeklinde olmalıdır.

Doğru söylüyorsunuz kesilen vergiler geçici vergiden mahsup edilemiyor ancak işin bittiği yıl mahsup edilebilinir
bu arada buna istinaden doğru muhasebe kaydı
600 YERİNE 350 HESAP KULLANILIR 193 PEŞİN VERGİ O YIL ÖDENECEKSE KULLANILIR İNŞAAT İŞİ YILLARA SARİH İŞ OLDUĞUNDAN 295 HESAP KULLANILMASI DAHA DOĞRU OLUR.
KAYIT SÖYLE OLMALIDIR.

100/102/120 112,00
295 ( Gelir Vergisi Stp. % 3 ) 3,00
970 TEVKİF EDİLEN KDV 3,00
350 100,00
391 (tevkifattan arta kalan 5/6) 15,00
971 TEVKİF EDİLEN KDV 3,00

Belediye acaba bu kesintiyi devlete intikal ettiriyor mu? Belediyeden de yazı almak zordur.

Kızıldereli ' Alıntı:
Doğru söylüyorsunuz kesilen vergiler geçici vergiden mahsup edilemiyor ancak işin bittiği yıl mahsup edilebilinir
bu arada buna istinaden doğru muhasebe kaydı
600 YERİNE 350 HESAP KULLANILIR 193 PEŞİN VERGİ O YIL ÖDENECEKSE KULLANILIR İNŞAAT İŞİ YILLARA SARİH İŞ OLDUĞUNDAN 295 HESAP KULLANILMASI DAHA DOĞRU OLUR.
KAYIT SÖYLE OLMALIDIR.

100/102/120 112,00
295 ( Gelir Vergisi Stp. % 3 ) 3,00
970 TEVKİF EDİLEN KDV 3,00
350 100,00
391 (tevkifattan arta kalan 5/6) 15,00
971 TEVKİF EDİLEN KDV 3,00

Tekrar Merhaba,
Bu konuyu açıklığa kavuşturalım, arkadaşımızı yanlış yola sevketmeyelim. Kafam dalgındı herhalde 600 hesap yerine 740 hesaba alacak yazmışım. ;) Bunun için özür diliyorum.
Biz önce 600 hesaba yazıp, dönem sonunda bitmeyen işlerin hasılatını 35x hesaba virman etme şeklinde muhasebeleştiriyoduk. Ayrıca gelirde olduğu 740 hesaba yazılan maliyetlerde dönem sonunda yansıtma işlemleri esnasında 170-178 bilanço hesaplarına virman edilerek gelir tablosu hesaplarına gider olarak yansıtılması önlenir.

cevabınız için tşk.ederim. müşterimin yaptığı iş sözleşme gereği 600 gün süresince şehrin ulaşım yollarında küçük ve büyük ebatlarda asfalt bakım ve yama yapım işçiliği işidir. o zaman 2007 yılında başlamış ve 2009 yılında sözleşme bitiyor GV.kesintileri 193 hesapta biriktirip 2009 yılındamı mahsubunu yapacağım

ENGİN TAŞDEMİR ' Alıntı:
cevabınız için tşk.ederim. müşterimin yaptığı iş sözleşme gereği 600 gün süresince şehrin ulaşım yollarında küçük ve büyük ebatlarda asfalt bakım ve yama yapım işçiliği işidir. o zaman 2007 yılında başlamış ve 2009 yılında sözleşme bitiyor GV.kesintileri 193 hesapta biriktirip 2009 yılındamı mahsubunu yapacağım

Bu durumda işe ait kar veya zarar 2009 yılı gelir tablosuna girecek ve 2009 yılına ait çıkacak olan Kurumlar Vergisinden mahsup edilecektir.

arkadaşlar yukarıda sorduğum soruyla ilgili olarak firma 2008 aralık ayında sözleşmeyi karşılıklı fes ettiler şimdi ben 2008 yılında hakedişlerden yapılan gelir vergisi kesintilerini 2008 kurumlar v.beyannamesinde göstererek 2009 yılında doğacak vergilerden mahsup edebilirmiyim.

sözleşme fesih tarihi işin bitiş tarihi diye biliyorum aklımda kalmış
bir kaynak bulunca gönderirim
evet 2008 yılı nda gösterip mahsup yapabilirsiniz

mükteza dan alıntı

Bu hüküm ve açıklamalara göre, adı geçen mükellefin yapmış olduğu işlerden;
- .. A.Ş. ? Modernizasyon Projesi Kapsamında Gaz Temizleme Su Tasfiye Sistemi Kapsamında Elektrik İşleri alt yüklenici olarak yaptığı iş, yıllara sirayet eden inşaat ve onarım işi mahiyetindedir. Ancak, sözleşmeye bağlı ...10.2005 tarihinde başlanılan ve ...05.2007 yılında fesh edilen işin (geçici kabul rejimine tabi olup olmadığına bakılmaksızın) bitim tarihinin işin fiilen bırakıldığı tarih olarak dikkate alınarak diğer bir anlatımla sözleşmenin feshine ilişkin kararın ödevliye tebliğ edildiği (...05.2007) tarihi olarak dikkate alınarak yıllara sari inşaat onarım işinden elde edilen gelirin 2007 yılında verilen Gelir Vergisi Beyannamesiyle beyan edilmesi gerekmekte

o zaman kurumlar v.beyannamesinde ödenen kesintiler kısmında göstermemiştim.şimdi düzeltme beyan.yapıp o sütuna yazdıktan sonra 2009 yılı için mahsup isteyebilirim. peki 2008/10-12 dönemi k.geçici v.beyannamesini düzeltmeme gerek varmı kesintileri orda göstermemiştim.

ENGİN TAŞDEMİR ' Alıntı:
o zaman kurumlar v.beyannamesinde ödenen kesintiler kısmında göstermemiştim.şimdi düzeltme beyan.yapıp o sütuna yazdıktan sonra 2009 yılı için mahsup isteyebilirim. peki 2008/10-12 dönemi k.geçici v.beyannamesini düzeltmeme gerek varmı kesintileri orda göstermemiştim.
Merhaba,
Elbette düzeltme vermen gerek, çünkü işin gelirinin de sözleşme 2008 yılında feshedildiği için 2008 yılı gelirlerine girmesi gerekiyor.

merhaba üstadım,
dediğiniz gibi gelirleri 2008 yılında beyan ettim, düzeltmeyide sadece kesinti listesi ile igili sütunu kurumlar ve geçici v.beyannamesinde belirtmediğim için düzeltmem gerekirmi orda takıldım

Merhaba,
Geçici vergide matrahta bir değişiklik olmadığı (zaten %10 yanılma payı var) için bana kalırsa sadece Kurumlar Vergisine düzeltme versen yeterlidir.