Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı

kcoskun82

Katkı Sunan Üye
Sevgili Meslektaşlar;
Bildiğiniz gibi 1 yılı aşkın süredir konuşulan haksız rekabetle mücadele yazılımının kullanımı 2015 yılı itibariyle zorunlu hale getiriliyor. Bununla alakalı olarak Odalar mesleki standardizasyon ve etik taahhütnamesi v.b. tanıtım seminerlerine başladı. Özellikle haksız rekabeti önleyici uygulamaları hepimiz merak ediyoruz. Bu konudaki düşüncelerinizi ve güncel bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. saygılar..

Ben bir faydasının olacağını sanmıyorum. Bu işler ekonomik koşulların iyileşmesiyle, meslek mensuplarındaki fikirlerin değişmesi ile olacaktır. Adamın düşüncesi ne ise, onu uygulamak için bir yol bulacaktır.

bizim oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile yakın olan meslek mensuplarını tanıyorum,
oda başkanımız ve yönetim kurulu üyeleri odadan ayda 4000 TL maaş alıyorlar..
ayrıca her birinin 150-200 arası değişen defter sayısı ve büroculuk faaliyeti var.
diğeri kurumsal şirketlerde vizyonunu yapmış vs.
ama bu insanlar hem büroculuk, hem şirketçilik, hem de odadan tomarla para alıyor..
sonrada bana mesaj atıyorlar, diyorlarki haksız rekabetle mücadele konusunda birtakım görüşler, düşünceler var sizinle paylaşmak istiyoruz..
balık baştan kokuyor maalesef.

böyle bir ortamda haksız rekabetle mücadeleden söz edilebilinir mi?

bizim oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile yakın olan meslek mensuplarını tanıyorum,
oda başkanımız ve yönetim kurulu üyeleri odadan ayda 4000 TL maaş alıyorlar..
ayrıca her birinin 150-200 arası değişen defter sayısı ve büroculuk faaliyeti var.
diğeri kurumsal şirketlerde vizyonunu yapmış vs.
ama bu insanlar hem büroculuk, hem şirketçilik, hem de odadan tomarla para alıyor..
sonrada bana mesaj atıyorlar, diyorlarki haksız rekabetle mücadele konusunda birtakım görüşler, düşünceler var sizinle paylaşmak istiyoruz..
balık baştan kokuyor maalesef.

böyle bir ortamda haksız rekabetle mücadeleden söz edilebilinir mi?

Ayrıca ilave olarak hiç ders vs. vermeyen birtakım meslek mensupları da eğitmen sıfatıyla benzer paraları alıyor. Bazı meslek mensupları büro faaliyeti yanında örneğin günlük gazetelere sürekli olarak yazılar yazıyor. Liste böyle uzayıp gidiyor. Yeni bir angarya daha doğuyor anlaşılan meslek mensupları için.

Sayın Arkadaşlar,

Haksız rekabet ve etik konusundan önce meslek yasasında yapılması gereken önemli bir düzeltme gerekiyor öncelikle. Bu mesleğe katılabilmenin önce şartları düzenlenmeli. Bakın yeni çıkan torba yasadaki bir maddeye, meslek rantının boyutunu anlarsınız. Etik öylemi ? ;

Madde No 94
Kapsam

19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 182 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan "kesinleşerek" ibaresi "Resmî Gazete'de yayımlanarak" şeklinde, dördüncü cümlesinde yer alan "onaylanmış sayılarak" ibaresi "Resmî Gazete'de yayımlanarak" şeklinde değiştirilmiş; üçüncü cümlesindeki "Ancak" ibaresi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Ancak, yönetmelikle veya diğer bir düzenleyici işlemle avukatlık stajına kabulde, staj döneminde ve avukatlık mesleğine kabulde sınav veya benzeri bir rejim öngörülemez."

Haksız rekabet programının ilimizdeki toplantısına katıldım, İstanbul oda başkanı Yahya Arıkan ve bir kaç yetkili konuşmacı olarak geldi. Programın en güzel yanı borcu olanın borcunu ödemeden muhasebeci değiştiremeyecek olması.
Onun dışında sürekli eski muhasebecileri kollayan mantıkla program hazırlamış. Konuşmacıların anlattıkları ve kullandıkları ifadeler eleman çalışır muhasebeci müşteri ziyareti yapar, yaşlılığında da büroyu bırakmayan genç meslektaşlarla ortak devam eden bir yapıdan bahsediyorlar. Kendileri bir tatil kasabasına yerleşmeyi genç meslektaşın büroda işleri yapmasını hayal ediyorlar.
Bir arkadaşım Yahya Arıkan'a yeni açan birinin bu şartlar altında nasıl müşteri bulacağını sordu Yahya Arıkan bende 1 defterle bu mesleğe başladım diye cevap verdi.
Varın gerisini siz düşünün.

oda başkanlıkları ve kurul üyeleri bazında değerlendirecek olursak evet işin o tarafı biraz farklı..:) eğitmenlik, makale yazarlığı, bilirkişilik v.b. arızi bir takım işler de yapan meslektaşlar da var evet ama haksız rekabetin kaynağı keşke bunlar olsaydı.. o zaman kayıplarımız bu kadar büyük olmazdı. asıl sorun; olmayan standartlar. tabela amblemi dışında hiç bir şey standart olmadığı için rekabet bu kadar bel altı. düzen bir şekilde işlemeye devam edecek belki ama en azından tarifeye uyulması açısından ya da maddi alacaklarımızın güvence altına alınması açısından bir fayda sağlar diye ümit ediyorum.

Sayın Arkadaşlar,

Haksız rekabet ve etik konusundan önce meslek yasasında yapılması gereken önemli bir düzeltme gerekiyor öncelikle. Bu mesleğe katılabilmenin önce şartları düzenlenmeli. Bakın yeni çıkan torba yasadaki bir maddeye, meslek rantının boyutunu anlarsınız. Etik öylemi ? ;

Madde No 94
Kapsam

19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 182 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan "kesinleşerek" ibaresi "Resmî Gazete'de yayımlanarak" şeklinde, dördüncü cümlesinde yer alan "onaylanmış sayılarak" ibaresi "Resmî Gazete'de yayımlanarak" şeklinde değiştirilmiş; üçüncü cümlesindeki "Ancak" ibaresi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Ancak, yönetmelikle veya diğer bir düzenleyici işlemle avukatlık stajına kabulde, staj döneminde ve avukatlık mesleğine kabulde sınav veya benzeri bir rejim öngörülemez."

sn.Simkeşyan haklısınız..
birşeye daha dikkatinizi çekeceğim.
3568 sayılı yasanın 5.maddesinin a fıkrası; Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak..

maddede veya geçiyor, veya diyor diğer öğretim kurumlarından lisan seviyesinde mezun olmak!!!!

yani ziraat fakültesinden mezun olan birisi kalkıp işletme iktisat hukuk üzerine yüksek lisans yaparsa mesleğe adım atar diyor.. Bu olacak şey değil.. Bunun da düzeltilmesi gerekir.

Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı ile ilgili Hürriyet gazetesinin 4 Ekim 2013 tarihinde "Muhasebeciye para ödemeyen yandı" başlığıyla yaptığı haberde TURMOB Başkanı Sn.Sanlı "ücretsiz olarak üyelerine dağıtacakları program ile mükelleflerin en fazla 3 ay içerisinde ödeme yapmamaları halinde sistemin kapanacağını belirtti" bilgisi verilmişti. (Bknz.http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24846426.asp)

Daha sonradan bu konu hakkında hiç bilgi alamadım. Farkındalık eğitimine katıldığım gün bu konu hakkında bilgi verileceğini beklerken bu 3 ay konusunda hiçbir bilgi verilmedi. Ama Bartın SMMMO tarafından yapılan farkındalık eğitimleri sonunda Bartın SMMMO Başkanı Aykut Oktay ULU, yaptığı açıklama da bu yapılan Farkındalık Eğitimlerinin bir başlangıç olduğunu bunun devamının geleceğini, bundan böyle geriye dönük 3 aylık ücretini tahsil edemeyen meslek mensubunun beyanname veremeyeceğini söyledi.

Bu 3 ay ne demek? Örnek verecek olursak;

1 büronun toplamda 10.000.-TL/ay imzaladığı hizmet sözleşmesi olsun. Büro Ocak ve Şubat dönemi için ücret tahsili yapamadığını düşünelim. Mart dönemi beyannamelerinin verilebilmesi için en az 1 dönemin tahsilatını tamamen yapması gerekmektedir. Yani 10.000 TL tahsilat yapacaktır ve bu aydan sonra bütün aylar 10.000 TL tahsilatı olacaktır. Sene sonu ayrılmak isteyen mükellef ise kalan borcunu ödemeden başka meslek mensubuyla sözleşme imzalayamayacağından tahsilat sorunu çözülmüş gibi görünüyor. Burada meslek mensuplarının ETİK anlayışı ve AHLAK' ı önemli. Eğer gerekli özen gösterilirse bütün bürolar her ay ücretlerin alabileceklerdir.

Yukarıdaki haliyle bu yazılımın faydasının büyük olacağını düşünüyorum. Ayrıca ücret almadan serbest meslek makbuzu kesilmemesi ve haliyle KDV ödenmeyeeği hakkında kanun çalışması da sonuçlanmaya yakın olduğunu bu eğitimde öğrendim.

Meslek mensubu her ay ücretini alacağından her ay kdvsini ödeyebilecek, masraflarını ödeyebilecek ve tahsilatı düşünmeden işine yoğunlaşabilecek.

Yazılım konusunda ise; geçen seneden beri yazılımın hazır olduğunu, sistemin 3 ay ücret alınamaması gibi durumda beyanname gönderimini kısıtlama özelliğinin olduğunu sizlere söyleyebilirim.

Meslek mensubu,mükellefi bırakmayı göze alamaz.Yapamadığı tahsilatı da yapmış gibi kaydeder ve beyanları vermeye devam eder.
Böyle yazılımlarla bu işin çözüeleceğini hiç sanmıyorum.Halen bile,ücretini alamadığı halde beyanları veren meslektaşlar yok mu? Yeri geliyor,hepimiz aynı şeyi yapmıyor muyuz.Meslek mensubu keyfinden mi ücret alamadığı halde beyan vermeye devam ediyor.Eli mahkum.Onu gönder,bunu gönder,peki biz ne yapacağız.
Önce oda kendini bir düzeltsin;
Bürosunu yeni açmış bir meslek mensubuna önce defter takviyesi yapacak.Sürekli söylüyorum.Belgeyi verene kadar üyeyi sömürüyor,sonrada belgeyi verip,aç kurtların arasına atıyor ve başınızın çaresine bakın diyor.Bu ziniyet ve uygulama devam ettikçe,yazılımla mazılımla bu iş çözülmez.

Yeni büro açan meslek mensupları konusunda çok haklısınız. Bende yeni büro açanlara destek olacağını düşündüğüm için müşteri sınırlamasının olmasını savunuyorum. Bir şekilde yeni büro açana destek olmak gerekiyor. Yeni açan meslektaş 3-5 ay sabrediyor sonra mecbur çarkı döndürmek için fiyat kırıyor, sonrada eski meslek mensupları gençler bizim defterlerimizi çalıyor diyorlar.

Yeni büro açan meslek mensupları konusunda çok haklısınız. Bende yeni büro açanlara destek olacağını düşündüğüm için müşteri sınırlamasının olmasını savunuyorum. Bir şekilde yeni büro açana destek olmak gerekiyor. Yeni açan meslektaş 3-5 ay sabrediyor sonra mecbur çarkı döndürmek için fiyat kırıyor, sonrada eski meslek mensupları gençler bizim defterlerimizi çalıyor diyorlar.

Ben büroyu 1 ağustos da açtım ve 3 ay boyunca gördüğüm eski meslek mensupları bu mesleği rezil, kepaze bir duruma getirmişler. Yeni arkadaşların hiç biri tarifenin altına inmezken eskiler maalesef 25 TL ücret ile defter tutuyorlar. Bu mesleğin umudu genç meslektaş arkadaşlardır. Biz ruhsatı kolay almadık onun için 3 kuruşa iş yapmayız.

Doğrusuda tarifenin altına düşmemektir sayın hulusal. Bende kısmetse aralık ayında başında açıcam büromu görüştüğüm insanlara hep tarifeye sadık kalarak fiyat veriyorum ve inanın tarife bile bazı sektörlerde yetersiz komik kalıyor.

Tarife zaten adı üstünde asgaridir.Firma iş hacmi ve yoğunluğuna bağlı olarak tarifedeki fiyatların üzerine zaten çıkmak gerekir.
Yalnız yeni, başlayacak arkadaşlara şunuda hatırlatmam lazım.
Ücret konuşurken mutlaka kdv'yi de işin içine dahil ederek konuşun.Mesela 300+kdv veya kdv dahil 500 gibi..Sonra kdv konusunda sıkıntı yaşarsınız.
Ayrıca makbuzdaki gelir vergisi kesintisini mükellef hala anlayamamakta veya anlamak istememektedir.Bu kesintiyi de muhtasar beyanında mükellefin ödeyeceğini mutlaka izah edin.Sonrasında çok sıkıntı yaşarsınız.Helede bu kesintiyi,kendi vergilerimizden mahsup edeceğimizi öğrendiklerinde iyice kafaları karışmakta,tabir-i caizse "senin vergini de benmi ödüyorum" gibi anlamsızca bir tavır takınmaktadırlar..
Kısaca ileride sıkıntı yaşamamanız için bu ödemeleri baştan mükellefle konuşup,soru işaretlerini kaldırarak işe başlamanızda fayda var...

Yazacak o kadar çok şey var ki...

Mesleği düzeltecek kişiler "meslek nasıl gelişir" konusunun üzerinde yoğunlaşacağına "meslekte o sorun var bu sorun var" konularına yoğunlaşıyorlar. Siz müşterinize "o sorunun var bu sorunun var" mı diyorsunuz yoksa "o sorunun bu sorunun var ama sorunun çözümü de bu" mu diyorsunuz? Ekmeğimize sahip çıkalım. Haktan hukuktan bahseden kişilerin hakka hukuka uymayan kişileri odanın yetkili kurumlarına şikayet etme seçeneğini neden kullanmadıklarını da sormadan geçemiyorum. Tabiki programlarla sıkıntıların önüne geçilmez. AHLAK en önemlisidir. Mesleğimizi sevelim ve AHLAKSIZLARA da gerekli cezayı verelim. Tabi ki "o sorunun var bu sorunun var" diyenlerden değilseniz...

Bu mesleği neresinden tutarsanız tutun,lime lime dökülüyor. Yok tarifenin altına düşmemek yok fiyat kırmamak havada kalan söylemler çünkü fiyatı arz ve talep belirliyor.Tüm bunların önüne geçmek için müşteri sınırlaması olmazsa olmazdır.Müşteri sınırlaması tahsilatı da hızlı bir şekilde artıracak meslekte bir ivme yaratacağı şüphesizdir.
Ama meslekte bulunan tuzu kurular müşteri sınırlamasından gelirimiz düşer diye çok korkuyorlar.

Müşteri sınırlamasında ise, eski müşavirlik bürolarında defter sayısı 150-200'ü geçmiş oluyor. Bu bürolarda da illaki stajyerlikten gelip çalışan arkadaşlar var, müşavir bu arkadaşı bu seferde zamdı, primdi, küçük ortaklıktı diyerek kullanır, çalıştırır ve yine bir kılıfını bulurlar diye düşünüyorum. Ama bu yöntem de denenebilir tabi.

Oda, konu ile ilgili meslek mensuplarına mail ortamında bilgilendirme yaptı. Size gelen bilgi ve en son yapılacaklar hakkında bilgi paylaşabilriz.