fonradar

Haksız Yere İşten Çıkarılma

İzmir Karşıyaka 'da ikamet ediyorum.8 Ekim 2013 - 21 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul'da tarihi bina ve sanat eseri maketleri yapan bir firmada ( Firmada yaklaşık 60 kişi çalışıyor )çalıştım.Aynı firmada çalışan bir kişi hakkında, firmaya heykel yapımı için bulduğu heykeltraşlardan şirket sahibinin bilgisi dışında yüksek oranda komisyon alarak şirketi zarara uğrattığı yönünde bir bilgi edinmem üzerine durumu benden daha eski amir durumunda ki bir çalışana aktararak şirket sahibine ulaştırılmasını sağladım.Ancak durumdan haberdar olduğunu öğrendim.ertesi gün 21 aralık 2013 günü aynı zamanda şirket yöneticisi olan şirket sahibinin ağabeyi tarafından belirli süreli iş sözleşmesi imzalamam istendi.İmzalamadım,kendisini yaklaşık 7 yıldır tanıdığım bu yönetici beni odasına çağırarak komisyon aldığı yönünde bilgi aldığım kişiyi savunarak sen ne karışıyorsun,sana ne denilerek işten çıkarıldım.10 ocak 2014 te bir önceki ayın maaşları ödenmesine rağmen benim kalan maaşım ödenmedi ve bu kişi tarafarından ödenmeyeceği söylendi.Aralık 2013 ayına ait 21 günlük maaşımdan kalan kısmını,fazla mesai,asgari geçim indirimi ( net maaşım 1100 TL.fazla mesai yaklaşık 300 TL / 21 günlük,asgari geçim indirimi 73 TL ) ile ilgili haklarımı alabilirmiyim.Ne yapmam gerekir ( İhtarname vb. ).İhbar tazminatı alma hakkım var mı ?

ÖNEMLİ UYARI: Mesajın tamamını bold "kalın" yazmak yasaktır. Forum kurallarını okuyunuz.
ADMIN.

Malisef bazen bu tür durumlar olabilmekte.
Yapılması gereken sizinde belirttiğiniz üzre,haklarınızın ödenmesini sağlamak olacağından,(alacaklarınızı talep etsenizde ödemeyeceği anlaşılıyor)bu nedenle iş mahkemesine dava açabilirsiniz ama önce masraf etmeden ve süre yönünden işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne başvurabilir/şikayet de bulunabilirsiniz,şikaye konusu incelenir,bildiğim bir veya bir buçuk ay,(en geç 2 ay) içinde olay sonuçlanır,inceleme sonucu var ise ücrete ilişkin alacaklarınız ve koşulları uyuyorsa doğan yasal tazminat haklarınızın ödenmesi işverene bildirlir,tabi işverenin buna itiraz hakkı var,ödemezlerse(ki ödemeyebilirler)bu durumda yargı yoluna başvurmanız(dava açmanız)gerekecek.