fonradar

Hal Dışında Toptan Meyve ve Sebze Pazarlama

Yeni kurmayı düşündüğüm bir şirket aracılığıyla, üreticiden veya hal komisyoncularından alacağım sebze ve meyveleri, tekrar toptan olarak satmayı düşünüyorum;
Bu konuyla ilgili bazı sorularım var. Bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

1. Üreticiden alacağım mallar için müstahsil makbuzu düzenleme yetkim olacak mı?

2. Eğer düzenleyebileceksem, müstahsil makbuzunda belirtilen bağkur kesintisini;
bağkur ödeyen üreticilerden de kesmek zorunluluğum varmıdır?

3. Hal komisyoncularından temin ettiğim mallar için alacağım fatura da kdv oranı %1 olacak.
kanuna göre hal dışında toptan meyve ve sebze satışı yapılamıyor. Benim düzenleyeceğim faturada kdv oranı (toptan satış yapacak olmama rağmen) %8 mi olacak?

4. Hal müdürlüğünden dükkan kiralama şansım yok(ücretlerden dolayı) ve eğer düzenleyeceğim faturada kdv oranı %8 olursa toptan olarak mal satışında hal komisyoncularıyla rekabet etme şansım azalacak. %1 kdv oranıyla toptan sebze ve meyve satış faturası düzenleme şansım yokmudur?

5. Son olarak; yaptığım satışlar üzerinden elde ettiğim kar için ödeyeceğim gelir vergisi oranı nedir?

Ynt: hal dışında toptan meyve ve sebze pazarlama

Sizin alacağınız faturalarda Kdv %1'li alacaksınız. Fatura keseceğinin kişi veya kurum almış oldukları malları hammadde olarak kullanacaklarsa(yemekçilik, otel işl. yurt işl. lokanta ve kebapçı ) sizde kdv %1 olarak kesmeniz gerekir. kdv kanunun vergi oranları ile ilgili mad. sanıyorum 28 ve 29 açıklıyor.

Bağkur kesintisi ile ilgili bir düzenleme çıktı ama pek üzerine giden yok. müstahsil makbuzunda gösterirseniz yatırmanızı tavsiye ederim. göstermezseniz bildirimde bulunmanıza gerek yok diye düşünüyorum.