fonradar

Halka açık firmalarda kar dağıtımı için hisse senedi

Ertann

Tanınmış Üye
Meraba arkadaşlar
Halka açık firmalarda dışarıdan hisse alan şahıslar ilgili yıllarda oluşan karlardan paylarını almak istediklerinde
bildiğim kadarı ile
Hisse senedi alınıyor hamiline diye ayrıca hisse senetlerinin altında kar payı kuponları bulunuyor ve kar payını alan hisse sahibinden kar payını aldığı yıla ait bu kuponlar alınıyor
sorular
-anlattığım sistem doğrumudur ?
- Hisse senetlerinin altında veya beraber temettü kuponları verildiği doğrumudur ? veya bu kuponlar yerine temettü verirken başka bir yolmu izlenir ?
- Eğer hisse senedi ile beraber temettü kuponları veriliyorsa bu kuponlar her yıla bir adet mi veriliyor adet ve yıl dengesi nasıl yapılıyor ?
Ayrıca basit bir örnekle açıklayabilirseniz çok memnun olurum
* Bahsettiğim konu halka açık hamiline hisseler içindir
Saygılar

Ynt: Halka açık firmalarda kar dağıtımı için hisse senedi

Halka açık şirketlerde genellikle basılı hisse senetleri elden ele dolaşmaz, bilgisayar ortamında işlem yapılır. Senetlerin asılları takasbankta olur. Hisse senetlerinde kar dağıtımı ve yeni pay alma kuponları bulunur. Kar dağıtımı için üzerinde yılların yazılı olduğu kuponlar vardır. Kar dağıtımı yapacak şirket ilan verirken ...... yılının kuponlarının ibraz edilmesi ile pay sahiplerinin karlarını A bankasından alabileceklerini beyan eder. Bunun dışında nakit sermaye artışlarında pay sahiplerinin artırılan sermayeden pay alabilmeleri için, senetlerin üzerindeki pay alma kuponlarını kesip, artırılan sermayeden pay alırlar.
Not: Kuponlar hisse senedine ilişik, pula benzer şekilde olurlar.....

Ynt: Halka açık firmalarda kar dağıtımı için hisse senedi

Üstadım çok teşekkürler
peki diyelim ben gidiyorum 100 tl değerli hisseden 10 adet alıyorum yani 1000 tl değerli hisse senedi aldım
Bana 100 tl değerinde 10 adet hisse senedi mi verilecektir
Ayrıca bu hisse senedini 2011 de aldım diyelim peki bu kuponlar kaç yıllık olur yani yıllar sonsuzdur kuponlar konulurken kaç yıllık kupon konulur
Saygılar