fonradar

Hamile çalışan işsizlik maaşını ne zaman alabilir

Merhaba ben şuan 23 haftalık hamileyim en son çalışabilir sürem olan son 3 haftam temmuzun son haftası doluyor çalıştığım şirket istersem çıkışımı vericeklerini hertürlü tazminat ve işsizlik maaşımı kullanabilmem için gerekli şartları sağlayacağını belirtti.Sorum şu doğum paramı ne zaman ve toplu olarak alabilirmiyim.Kıdem tazminatım ve işsizlik maaşımı ne zaman alabilirim.Şimdiden teşekkürler....

Ynt: Hamile çalışan işsizlik maaşını ne zaman alabilir

doğum paranızı istirahat bitiminden itibaren 15 gün içinde alabilmeniz gerekiyor. ya da işinizi sağlama almak adına ödemenin gecikmemesi için istirahat bitiminde SGK ya ödemeniz için başvurun derim. (ben SGK ya gitmek zorunda kalmıştım çünkü.)

doğum paranızı toplu olarak alacaksınız.

işyeriniz çıkış işlemlerinizi yaptıktan sonra işsizlik parası için size bir evrak verecektir. evrakla işkurumuna başvuruda bulunduğunuzda , işsizlik paranız için en kısa sürede işlemleriniz başlar.

tazminatınızıda resmi olarak çıkışınızı yaptıktan sonra geciktirmeden ödemeleri gerekir.

Eğer doğum izniniz bitip çalışmaya başladıktan sonra işv. tarafından işinize son verilir ise (gün gibi diğer şartlarıda sağlamışsanız) işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşv. herhangi bir belge almanıza gerek yok. Çıkış tarihinden (çıkış bildiriminin işv. verilmesinden) sonraki bir tarihte nüfus cüzdanınızla iş-kur müracaat etmeniz yeterli.

E-Devlet sisteminden de bunu gerçekleştirebiliyorsunuz.
Ama öncelikle iş-kur 'un sitesinden özgeçmiş oluşturmanız gereklidir.