zirve

Hamile İşçiyi Raporluyken Askıya Almak ?

Üyelik
3 Ara 2018
Mesajlar
3
Konum
antalya
iyi günler lütfen yardımlarınız gerek

Eşim yabancı ve 2 aylık hamile 12 açık bir Hotelde 9 aydır özel sektörde bir Hotelde resepsiyonda çalışıyor, çalışma izni ssk herşeyi var. bel fıtığı proplemin den dolayı 5 günlük rapor aldı . daha önce de rapor aldığı zamanlar müdüründen ve şeflerinden tepki ve sözlü laf sokma gibi taciz ler yapıldı. ve hamile süresince ayrımcılık yapılıyor yani 8 saat ayakta . dinlendirilmiyor. hamile değilmiş gibi bütün işleri ona yaptırıyorlar .
bu yüzden dün insan kaynakları raporu bitimine 2 gün kala zorla nisana kadar askı imzalattı. kendi isteğimle diye .. o kadar personel varken neden hamile bayan .bu ayrımcılık değilmidir? imza attı diye hakları bu durumda bitmiş midir?teşekkür ederim
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,791
Konum
ankara
Mevzuatlarda Doğum öncesi ve sonrası kadın işçilere bir takım imtiyazlar tanınmıştır ancak bazı işverenlerimiz riayet etmemektedir.
Kısaca belirteyim,
a.ayrımcılık noktasını bu tür durumlarda net olarak ortaya koymak kolay değil,tabiki bu durum tasvip edilmez,sizin ifadenize göre olayda işçi aleyhine durumlar sözkonusu,bu bağlamda işverenle çekişme içine girmeninde nereye varacağ malumunuzdur.
b.bu durum(yani askı durumu)nedeniyle olası haklarında bir sonlanma(sizin ifadenizle bitiş)olmaz.iş sözleşmesi yürürlüktedir.
 

Benzer konular

Üst