fonradar

Hamilelerin Çalışma Saati İle İlgili

Arkadaşlar kolay gelsin.Hamile işçilerin günde 7.5 saatten fazla çalıştırılması yasak fakat üst işverenle yapmış olduğumuz anlaşma gereği tüm personeli günde 9+1(yemek dinlenme) olarak toplam 10 saat çalıştırıyoruz.Haftasonuda iki gün tatil kullandırıyoruz.Şimdi hamile olan bir personelim "benim hakkım var 7.5 saatten fazla çalıştıramazsınız beni " diyor.Bende bunun üzerine kişiye günde 7.5+(1saat dinlenme) olarak toplam 8.5 saatlik bir vardiya düzenliyorum.Bu durumda önceki şablonla haftada 5 gün çalışan hamile işçi isteği üzerine haftada 6 güne mahkum kalıyor.Aksini yapamam çünkü kurum 45 saat altında çalışmayı kabul etmiyor.Tüm bunlar göze alındığında hakkını arayan personel kanuna göre uygulama yapıldığında aslında tamamen hamilelere fayda sağlasın diye konulan madde , hamile işçinin daha da zarara uğramasıyla sonuçlanıyor.Bugüne kadar tüm hamileleri günde 10 saatten haftada 5 gün çalıştırıyorduk.Bu olayın üzerine halinden memnun tüm hamile personel ki 13 kişi haftada 5 yerine 6 gün gelecek.
Sorum şudur ;
1-Şu anki sistem üzerinden günde 9 saat + 1 saat dinlenme : 10 saatten haftada 5 gün çalıştırsam ve personel beni fazla çalıştırıyorlar dese haklı çıkar mı ve tahmini ne ceza alırım.?
2-Vardiya sistemini değiştirip 1 kişinin şart koşması yüzünden diğer 13 insanıda günde 1 saat eksik çalıştırayım diye haftada 1 gün fazla çalıştırsam hamileye ne gibi yararım olacak ? Bu hiç içime sinmiyor.
3-Sizce ne yapmalıyım ?

En doğrusu bence, yasada ve yönetmeliklerde belirtildği şekilde 7,5saat çalışma düzeninde gitmek olacaktır.

Etraflıca düşünüldüğünde sn.Keremcem beye katılıyorum,en doğrusu budur.

Cevap:
1.ilgili yönetmelik hükmüne uymamakdan M.104 de göre idari para cezası mümkün
2.Sadece mevzuata uymuş(gibi)oluyorsunuz
3.Malum 7.5 saat den fazla çalış(tırıl)amaz,bu hüküm tartışmasız.
Sonucu nereye varır bilemem ama çalıştırlması halinde, günlük 7.5 saatin üzeri iş süresi içinde meydana gelebilecek olumsuzluklardan işverenin sorumlu tutulabileceği açık.
-Yorum: bu 1 işci dışında diğerlerinden;günlük iş süresi 9 saat üzerinden,hafta da 5 iş günü çalışmak istediklerine dair dilekce alınır ise uygun olur mu,yinede sanmıyorum,belki işveren dayatması-baskısı olmadan işcinin çalışoyor/çalışma olabileceğini düşündürür,bir kusur var ise bu noktada belki doğacak kusur ve kusur oranında düşüş sözkonusu olabilir diye düşünüyorum.
-"Aksini yapamam çünkü kurum 45 saat altını kabül etmiyor"boyutunu hamile işciler yönünden tartışabiliriz ama alınan/hizmet verilen iş kapsamında bir sonuç çıkaramayız

Ahmile işçinin, beni günde 7,5 saatten fazla çalıştırmıyorlar, bu nedenle de haftada 5 değil 6 gün çalışmak zorunda kalıyorum diye şikayet etme hakkı yok, ama beni günde 7,5 saatten fazla çalıştırıyorlar derse, cezalar kaçınılmaz olur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Kurumla görüşüp şöyle bir uygulamaya gitsek peki :
Hamile personele hamileliğini bildirdiği an hamilelik boyunca 07.15*17.15 olan mesaisi içerisinde toplam 2.5 saat dinlenme hakkını kullanacağına dair bir tebliğde bulunsak ? Bu sayede hem etik olmayan bir şekilde hamile insanı işin %90 oranında düştüğü haftasonunda boşboşuna getirmiş olmayız hemde fazla çalıştırmamış oluruz.Kişilerdende her gün 2.5 saatlik izin hakkını kullandığında imza alınır.Düşün düşün bu geldi aklıma arkadaşlar.Sizce nasıl ?

Dinlenme hakkı dediğiniz ara dinlenme ise; çalışma süresinden sayılmaz, yani 45 saate dahil olmaz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Kurumla görüşüp şöyle bir uygulamaya gitsek peki :
Hamile personele hamileliğini bildirdiği an hamilelik boyunca 07.15*17.15 olan mesaisi içerisinde toplam 2.5 saat dinlenme hakkını kullanacağına dair bir tebliğde bulunsak ? Bu sayede hem etik olmayan bir şekilde hamile insanı işin %90 oranında düştüğü haftasonunda boşboşuna getirmiş olmayız hemde fazla çalıştırmamış oluruz.Kişilerdende her gün 2.5 saatlik izin hakkını kullandığında imza alınır.Düşün düşün bu geldi aklıma arkadaşlar.Sizce nasıl ?
İlk iletimde bu noktaya değinip, konuya ilişkin ayrıntıyı bilemediğim için sonuç alamayız demiştim.
Kurum kabül ederse o yönden sorun yok demektir
Sorun;günlük fiilen 7.5x5gün=haftalık 37.5 olur ki,bu durum ilgili kurumca sorun olmayacaksa çalıştığı işvereni bağlar,(45-37.5=7.5)
Ancak bu durum, diğer gebe işcilerinde aynı şekilde çalıştırılmasını gerektirir.

Haftalik 45 saatin altinda calismayi kesinlikle kabul etmeyen bir kurum,
Yasada belirtilen gunluk surenin uzerinde calismak istemeyen bir hamile isci,

Hamilelerin gunluk calisma suresini 7,5 saatle sinirlayan, ayni zamanda da hamilelik ayrimi yapmadan haftalik caisma suresini 45 saat olarak belirleyen bir yasa varken,

Yapabileceginiz herhangi bir baska sey yok ki normal sartlarda, hamile caisanar icin haftanin 6gunu 7, 5 saat calistirmaktan baska...

Bugüne kadarki uygulamanız da yasaya göre hatalı zaten.

Son düzenleme:
Hamilelerin gunluk calisma suresini 7,5 saatle sinirlayan, ayni zamanda da hamilelik ayrimi yapmadan haftalik caisma suresini 45 saat olarak belirleyen bir yasa varken,
Yapabileceginiz herhangi bir baska sey yok ki normal sartlarda, hamile caisanar icin haftanin 6gunu 7, 5 saat calistirmaktan baska...

Kurum kabül ederse, işveren yönünden gebe işcilere ilişkin (işci lehine) düzenleme yapılamasının mahsuru varmı?

Sadece hamile bayanın c.tesi günü işe gelip 7,5 saat mesaisini yapması gerekmektedir.

Sadece hamile bayanın c.tesi günü işe gelip 7,5 saat mesaisini yapması gerekmektedir.

İşveren olarak;
İşyerinde çalışmakta olan kadın işcilerin,işyerinde uygulanmakta olan haftalık iş günleri(5 iş günü)içinde,ara dinlenme süreleri hariç günlük 7.5 saat (dolayısıyle haftalık 37.5 saat)çalıştırılmalarını engelleyen ,ayrıca gebe işcinin günlük 7.5 çalıştırılması zorunluluğuna bağlı olarak, haftalık 45 saat durumu dikkate alınarak illaki bu sürenin tamamlanması(dolayısıyle cumartesi günü de çalıştırılmasını) gerektiren yasal bir zorunluluk olmasa gerek(işverenin, gerekçesi makul olan bu kararı vermesi halinde, (nispi emredici hükümler) işci lehine uygulanabilir)
Bu durumun,eşitlik ilkesi açısından hamilelilik durumu olmayan kadın işciler ile erkek işciler yönünden sorun teşkil etmiyeceği,ancak tüm gebe işcilere aynı şekilde uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

Kurum kabül ederse, işveren yönünden gebe işcilere ilişkin (işci lehine) düzenleme yapılamasının mahsuru varmı?

Elbette mahsuru yok ama zaten ilk mesajda kurumun 45 saat altında çalışmayı kesinlikle kabul etmediği belirtilmiş, herhangi bir çıkar yol bırakılmış mı başkaca ?
Arkadaşlar kolay gelsin.Hamile işçilerin günde 7.5 saatten fazla çalıştırılması yasak fakat üst işverenle yapmış olduğumuz anlaşma gereği tüm personeli günde 9+1(yemek dinlenme) olarak toplam 10 saat çalıştırıyoruz.Haftasonuda iki gün tatil kullandırıyoruz.Şimdi hamile olan bir personelim "benim hakkım var 7.5 saatten fazla çalıştıramazsınız beni " diyor.Bende bunun üzerine kişiye günde 7.5+(1saat dinlenme) olarak toplam 8.5 saatlik bir vardiya düzenliyorum.Bu durumda önceki şablonla haftada 5 gün çalışan hamile işçi isteği üzerine haftada 6 güne mahkum kalıyor.Aksini yapamam çünkü kurum 45 saat altında çalışmayı kabul etmiyor.Tüm bunlar göze alındığında hakkını arayan personel kanuna göre uygulama yapıldığında aslında tamamen hamilelere fayda sağlasın diye konulan madde , hamile işçinin daha da zarara uğramasıyla sonuçlanıyor.Bugüne kadar tüm hamileleri günde 10 saatten haftada 5 gün çalıştırıyorduk.Bu olayın üzerine halinden memnun tüm hamile personel ki 13 kişi haftada 5 yerine 6 gün gelecek.
Sorum şudur ;
1-Şu anki sistem üzerinden günde 9 saat + 1 saat dinlenme : 10 saatten haftada 5 gün çalıştırsam ve personel beni fazla çalıştırıyorlar dese haklı çıkar mı ve tahmini ne ceza alırım.?
2-Vardiya sistemini değiştirip 1 kişinin şart koşması yüzünden diğer 13 insanıda günde 1 saat eksik çalıştırayım diye haftada 1 gün fazla çalıştırsam hamileye ne gibi yararım olacak ? Bu hiç içime sinmiyor.
3-Sizce ne yapmalıyım ?

Elbette mahsuru yok ama zaten ilk mesajda kurumun 45 saat altında çalışmayı kesinlikle kabul etmediği belirtilmiş, herhangi bir çıkar yol bırakılmış mı başkaca ?

Olayımızı diğer yönüylede açıklığa kavuşturmuş olduk,tabiki 45 saatin altında çalışmanın kabül edilmemesi halinde olması gereken(7.5x6)açık

görülen o ki en mantıklısı 7.5*6 gün çalıştırmak ancak boş boşuna gebe insanı getirmicem günahtır insanlara.sonuç olarak kurumla görüşüp onay alınarak 5 gün 10 saatten 2.5 saat dinlenme vererek 37.5 saat çalıştırcam.Kurumun onayından ziyade iş kanunu var ortada bu yüzden Kanunu uygularız kurumuda bi şekilde hallederiz.yapcak bişey yok.

Arkadaşlar şuan bir işyerimizde hamile bayan var.Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir diye hastane raporu var.Bu bayan 20 saat fazla mesai yaptı Mart/2013 döneminde.Herhangi bir şikayeti yok.Bu konuda bir problem yaşarmıyız SGK ile ?

Arkadaşlar şuan bir işyerimizde hamile bayan var.Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir diye hastane raporu var.Bu bayan 20 saat fazla mesai yaptı Mart/2013 döneminde.Herhangi bir şikayeti yok.Bu konuda bir problem yaşarmıyız SGK ile ?

Kişi şikayette bulunmadığı sürece sıkıntı olmaz zira sgk ya kaç saat çalıştığı ile ilgili bilgilendirme yapmıyorsunuz puantaj kayıtlarınızda ya da saatlerde olası bir denetim olsa bile sgk'nın bu detayı görebilmesi imkansız bana kalırsa.

Lütfen kulaktan dolma bilgilere inanarak iş yapmayın boşa yoruluyorsunuz. Hangi Kanunda işçi 45 saatten az çalıştırılamaz denilmiş. 4857 Sayılı iş kanunu 63. Madde "Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir." Dikkat edersen kanunda en çok 45 saat der. Kırkbeş saatin altında çalıştıramazsın demez. Sorunla ilgili olarak benim yorumum. Yorumum diyorum. Söyleyeceklerime körü körüne inanmayın genede araştırın. İşçiyi günde 7,5 saat + 1 saat dinlenme çalıştırın. Cumartesi çalışma yapmayın. Hamile işçi az çalışmış olacak. Hamile olduğu için diğer işçiler yönünden eşitlik ilkesine aykırı olmayacağını düşünüyorum. Yok eşit değil biz eşitlik istiyoruz diyen olursa tamam Cumartesi herkes çalışıcak dersiniz. :))) %99 sıfır sıkıtı olur. :))

Lütfen kulaktan dolma bilgilere inanarak iş yapmayın boşa yoruluyorsunuz. Hangi Kanunda işçi 45 saatten az çalıştırılamaz denilmiş. 4857 Sayılı iş kanunu 63. Madde "Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir." Dikkat edersen kanunda en çok 45 saat der. Kırkbeş saatin altında çalıştıramazsın demez. Sorunla ilgili olarak benim yorumum. Yorumum diyorum. Söyleyeceklerime körü körüne inanmayın genede araştırın. İşçiyi günde 7,5 saat + 1 saat dinlenme çalıştırın. Cumartesi çalışma yapmayın. Hamile işçi az çalışmış olacak. Hamile olduğu için diğer işçiler yönünden eşitlik ilkesine aykırı olmayacağını düşünüyorum. Yok eşit değil biz eşitlik istiyoruz diyen olursa tamam Cumartesi herkes çalışıcak dersiniz. :))) %99 sıfır sıkıtı olur. :))
Haklısınız da,yasada belirtilen haftalık çalışma saatinden daha az çalışılmasını kabul etmeyen bir üst işveren var karşı tarafta, ve bu süreye uyduğunda hamile çalışanı eskiye göre 1 gün fazla işe gelmesine neden olmak / getirtmek istemeyen bir alt işveren var bu olayda.
günlük 7,5 saat çalıştırıp haftalık çalışma süresini tamamlamaması durumunda eksik kalan sürelerin ücreti yanında hafta tatili ücretini alamayacak duruma gelecek, üst işveren kabul etmezse.

Burası belli Taşeron çalıştıran Devlet Hastanesi. Aynı sorun bende de var. Hafta sonu gelip 7,5 saat çalışacaksın diyor Hamile bayana. Ama taşeron kadronun %95 i hafta sonu çalışmıyor hastanede. ÇÖZEN VARMI BU SORUNU ?