fonradar

Hamilelerin Çalışma Saati

Merhaba..ben bir kamu kuruluşunda taşeron firmaya bağlı olarak çalışıyorum.16 haftalık gebeyim.mesai saatlerimiz 07:30-17:30,öğle molasıda 1 saat.haftalık çalışma saatimiz 45 saat.7,5 saat çalıştırılırsam haftasonu cumartesi günüde işe gelmem gerekecek,hafta içi toplam haftalık mesai saatimi tamamlayıp bu şekilde haftanın 5 günü çalışamazmıyım?.hamilelerin 7,5 saatten fazla çalıştırılamamasıyla ilgili işçi ya da işverene bir seçim Hakkı sunulabiliyor mu?

Hamile işçi günlük 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz şeklinde düzenlenmiş bir yönetmelik var, daha kısa süre çalıştırılmasında sıkıntı yok ama daha fazla süre çalıştırılması kanunen yasak.

Hamile işçi günlük 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz şeklinde düzenlenmiş bir yönetmelik var, daha kısa süre çalıştırılmasında sıkıntı yok ama daha fazla süre çalıştırılması kanunen yasak.
Peki 45 saatin tamamlanması şart mı hamilelik döneminde? Bir de Ben kendi isteğimle 7,5 saatten fazla çalışmayı kabul ediyorum haftasonu işe gelmek istemiyorum diyebilme imkanım yok mu?

Aylık Ücret , sözleşmenizde daha kısa çalışma süresi belirlenmemişse, haftalık 45 saat çalışma +1 günlük ücretli hafta tatili karşılığında ödenmekte.
45 saati tamamlamazsanız , eksik kalan çalışma süresine karşılık gelen ücreti de eksik alırısınız. Normal olanı bu.

Aylık Ücret , sözleşmenizde daha kısa çalışma süresi belirlenmemişse, haftalık 45 saat çalışma +1 günlük ücretli hafta tatili karşılığında ödenmekte.
45 saati tamamlamazsanız , eksik kalan çalışma süresine karşılık gelen ücreti de eksik alırısınız. Normal olanı bu.
İşyerimden cumartesi günü gelmeyip ücretimden kesinti yapmalarını talep edebilir miyim? Ve onların bu talebi kabul etmeme gibi bi durumları olur mu?

Her şeyi talep edebilirsiniz elbette, karşı taraf ta hiç bir şeyi kabul etmeyebilir, sonuçta böyle bir hakkınız var işvereninizin de sizin de.

öncelikle merhaba ben 2 aylık hamileyim işyerinde psikolojik baskı cok özel sektörde kasiyerlik yapıyorum ben bütün haklarımı öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz???çalışma saatleri psikolojik baskının bebegime bana yaptıgı zararı işyerimde nasıl çözebilirim baska bir bölüme satsı danısmanı olarak gecebilir miyim eger kabul etmezlerse herhangi bir yaptırıma hakkım var mı birde günlük 8 saat calısma +1 saat dinlenme yapıyoruz cumartesi zorunlu 1.bucuk saat zorunlu mesai yaptırmaya hakları varmı hamilelikten önce yapıyordum cunku bana cvp verirseniz cok sevinirim.haklarımı bilmiyorum

Dilediğiniz, doktorunuz gerekli gördüğü aralıklarla muayeneye gitme hakkınız var.
Ayakta yapmanız gereken bir işse işiniz, doktorunuzun uygun göreceği sürelerle dinlenme , sürekli oturarak yapılan bir işse, aynı şekilde doktorunuzun uygun göreceği şekilde hareket edebileceğiniz dinlenme süreleri talep etme hakkınız var. Özü, durumunuza uygun bir görev talep hakkınız var, ama bu kasiyer olarak işe alınan birinin satış danışmanlığına alınması talebini de kabul zorunluluğu yüklemez işverene. Talep edersiniz, ihtiyaç varsa o pozisyon için, sizi de o görev için uygun görürlerse, geçebilirsiniz.
Haftalık çalışma saatiniz 45 saati , günlük çalışma süreniz ( dinlenmeler hariç) 7,5 saati geçemez. 45 saatin üzeri fazla çalışmadır. 5 gün 8 saat çalışıyorsanız 6.günle tamamlamak zorunda olduğunuz 5 saatlik bir süre daha var demektir, bu süreyi tamamlamanızı isteme hakları vardır. Bunun adı zorunlu mesai değildir.