Hamilelikte Düşük Riski Ve İş Akdi

İyi çalışmalar.

Bir yakınımızın eşi 4 aylık hamile ve sorunlu bir süreç geçiriyor. iki sefer rapor almış ve düşük riski olduğu, bu şekilde çalışamayacağı doktor raporu ile sabitlenmiş. Sigortalı bayanın ise 4 yıldır çalıştığı işyerinden bu rapor dolayısı ile iş akdinin sona erdirilmesini ve tazminat verilmesini talep etmekte . işveren ise çalışanından istifa dilekçesini talep etmekte.

kanunda bu gibi durumlarla ilgili her hangi bir tek taraflı fesih maddesi var mıdır, çalışan bayan tazminata hak kazanır mı ? işyerinden kaynaklı genel bir sağlık durumu olmadığı, geçici/dönemsel bir durum ile ilgili olduğu için işverenin bu 'çalışamaz' raporu ile ilgili duruşu doğru mudur?

Teşekkür ederim.

Ynt: Hamilelikte Düşük Riski Ve İş Akdi

fatihvonal ' Alıntı:
... işyerinden kaynaklı genel bir sağlık durumu olmadığı, geçici/dönemsel bir durum ile ilgili olduğu için işverenin bu 'çalışamaz' raporu ile ilgili duruşu doğru mudur?

Teşekkür ederim.
Bence doğrudur

düşük riski tazminat alınarak işten ayrılmayı gerektirmez. rapor süresince işçi istirahat eder, işvende ücret ödemez ve raporlu gösterir. rapor var ikende işv. çalışanın çıkışını veremez.

İş kanunu 74'ü; sonra da madde 18/d'ye bakın. Bu sebeple kadın işçinin iş akdi feshedilemez. Ancak bu süreye ait ücretler ödenmez.

Merhabalar 27 haftalık hamileyim.24 haftalıkken kanama ve kasılma olduğundan dolayı hastanede kaldım hastaneden çıkınca da doktorum heyet raporu verdi iş yapmam yasak, yatmam dinlenmek gerekiyor. İş yerine heyet raporu öncesi 10 günlük raporunu ve heyet raporum sundum. Bugün müdürüm beni arayarak olduğum pozisyonun boş kaldığını yerime birilerini bulacaklarını çünkü doğuma kadar izinlisin sonra da iznin olacak süreç bizim için uzun boş birakamayiz. Bu sebeple kendi içimizde karara vardık karşılıklı anlaşıp yollarımızı ayirmaliyiz dedi. Bende bu konuyu yüz yüze konusmak gerekli diyerek müsait olduğum zamanda şirkete gideceğimi söyledim. İş yerinde bir yılim dolmadi 8.5 aydır calisiyorum, şirkette 40 çalışan var. Ben iş yerinden hangi haklarımı talep edebilirim? Sonucta raporlu olduğun zaman SSK mı yatirmiyorlar, maaşımı devlet ödüyor. Beni işten cikartarak mağdur ediyorlar. Hamilelikten sonra ki 4 aylık ücretimi ve SSK mı yapmak ile yükümlüler mı? Kıdem tazminatı 1 yıl.dolmadigi icin alamayacağım lakin ihbar tazminatı ve raporlu olduğum süre zarfında ki tüm maaşımı ödemekle yükümlüler mı? İş kanunu bu konu da ne gibi hüküm veriyor haklarım nelerdir?
Konuyla ilgili bilgi rica ederim.
Teşekkürler

Merhabalar 27 haftalık hamileyim.24 haftalıkken kanama ve kasılma olduğundan dolayı hastanede kaldım hastaneden çıkınca da doktorum heyet raporu verdi iş yapmam yasak, yatmam dinlenmek gerekiyor. İş yerine heyet raporu öncesi 10 günlük raporunu ve heyet raporum sundum. Bugün müdürüm beni arayarak olduğum pozisyonun boş kaldığını yerime birilerini bulacaklarını çünkü doğuma kadar izinlisin sonra da iznin olacak süreç bizim için uzun boş birakamayiz. Bu sebeple kendi içimizde karara vardık karşılıklı anlaşıp yollarımızı ayirmaliyiz dedi. Bende bu konuyu yüz yüze konusmak gerekli diyerek müsait olduğum zamanda şirkete gideceğimi söyledim. İş yerinde bir yılim dolmadi 8.5 aydır calisiyorum, şirkette 40 çalışan var. Ben iş yerinden hangi haklarımı talep edebilirim? Sonucta raporlu olduğun zaman SSK mı yatirmiyorlar, maaşımı devlet ödüyor. Beni işten cikartarak mağdur ediyorlar. Hamilelikten sonra ki 4 aylık ücretimi ve SSK mı yapmak ile yükümlüler mı? Kıdem tazminatı 1 yıl.dolmadigi icin alamayacağım lakin ihbar tazminatı ve raporlu olduğum süre zarfında ki tüm maaşımı ödemekle yükümlüler mı? İş kanunu bu konu da ne gibi hüküm veriyor haklarım nelerdir?
Konuyla ilgili bilgi rica ederim.
Teşekkürler

Merhaba,

Öncelikle şuan için bu konular ile kafanızı meşgul etmeyin, raporlu olduğunuz süreyi dikkate alarak istirahat edin. doğum önce si ve sonrası raporunuzu kullandıktan sonra, iş başı tarihinizde görevinizin başınıza dönün. o aşamada işverenin düşüncesini öğrenirsiniz. sürecin uzun olup olmayacağına işveren karar veremez, sağlıkla ilgili bir durum söz konusu. doğum raporunuz bittikten sonra işveren gerekçesini göstererek sizi işten çıkartabilir. siz işverenin tutumuna göre bilgi aktarın yardımcı olmaya çalışalım.

Geçmiş olsun.