fonradar

Hamileyken Çalışma Süresi

Merhaba;

Özel bir sektörde sekreter olarak 08:00 - 19:00 arası olmak üzere günde toplam 11 saat çalışmaktayım ( ki genelde 19:30 ya da 20:00 gibi de çıkıyorum) bu çalışma saatinin içinde yemek ya da dinlenme molam yok. Öyle ki telefon çalıdığında dahi yemekten kalkıp telefona bakıyorum.

Şuanda 2 aylık gebeyim ve 'gebe ve emziren anneler 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz' kanununu biliyorum bu hakkımın talebi için gebelik raporumla beraber iş yerine başvurdum. İlk önce bakarız böyle bir yasa varsa uygulanır elbet dediler. Sonra böyle bir yasa yok dediler ve ben ilgili yasanın çıktısını alıp onlara götürdüm daha sonra da bana evet böyle bir yasa var ama sen günde 10 saatlik ücret alıyorsun ya böyle çalışmaya devam edersin ya da 7,5 saat çalışırsın ama asgari ücret alırsın dediler.

Sözde asgari ücret le çalışanların (45 saatlik çalışma periyodunda) üstüne ben mesaili ücret alıyormuşum ama böyle bir durum söz konusu değil.

Şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim hakkımı hukukumu yedirmek istemiyorum.

Lütfen yardımcı olur musunuz?

Türkiye de hangi yasalar uygulanıyor ki,bu yasalar uygulansın.tüm işyerlerinde aynı sorun var ama maalesef ki çözüm yok kanuna bakacak olursak 08:00 -17:00 çalışmamız 1 saat mola tüm haklarımızı almamız lazım ama artık kimse işinden olmamak için mecbur kalıyor gerekirse hafta sonu bile çalışıyor öyle bir hal aldı ne yazık ki.bence tabii hakkınızı arayın asgari ücretin altında maaş veremez.eğer çok diretirseniz zaten hamile bayanları özel sektörde çalıştırmak istemezler sana yeni bir iş ara dicekler veya kendileri çıkartacak.Ne yazık ki böyle.iyi günler.