fonradar

Hamileyken İşten Çıkartılan Personel Doğum Parası Alablir mi ?

merhaba 30 yaşında bir bayanım şu anda 17 haftalık hamileyim ; ben 29.12.2003 tarihinde başladığım firmaya 31.12.2013 tarihinde işyeri kapatılması sebebiyle işten çıkartıldık. İşten çıkartılırken 8 haftalık hamileydim. 2 aydır işsizlik maaşı alıyorum benim sorum acaba ben işsizlik maaşımı alırken doğum parası da alabilir miyim yardımcı olursanız ,fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

Doğum iznine çıkmadan önce işyeriniz kapandı anladığım ve işyeri kapanışı nedeniyle de işsizlik sigortasından yararlanıyorsunuz.
Doğum izni raporu olmadığına göre , bu rapor için ödenen işgöremezlik ödeneği ( doğum parası dediğiniz) alamazsınız.

Sn. KEREM BEY KARDEŞİM doğum parasından kastı rapor parası değil zannedersem... yüz küsür lira bi para veriyorlar sgkdan sanırım ondan bahsetmeye çalışmış...

Son düzenleme:
Doğum parasından kasıt rapor parasıdır, sizin bahsettiğiniz 100 küsür lira süt parasıdır.

yardımınızı ve fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum ama şunu da demeden geçemiycen alabilseydim çok iyi olurdu gerçekten :( ama eşim üzerinden deneyeceğim tekrar teşekkürler

Son düzenleme:
merhaba, 30 yaşında bir bayanım. Brüt 3500 TL maaşım var. 32. haftam 18 ağustosa denk geliyor. o tarihte raporumu alsam ve 25 ağustosta kendi isteğimle işten ayrılsam ne kadar doğum parası alabilirim. (evlilik tazminatı alabilmem için 1 yıllık süre olan 25 ağustosta ayrılmam gerekiyor.)

Rapor, iş sözleşmesini askıya alan bir durumdur, raporunuz bitmeden sözleşmenizi feshedemezler-edemezsiniz.( yasaya göre)
Tercih yapmalısınız, ya çalışma sürenize bağlı olarak kıdem tazminatı, yada doğum öncesi doğum sonrası rapor nedeniyle işgöremezlik ödeneği.

merhaba ben 22 haftalık gebeyim ve 2 yıldır(haftada 30 saat) ücretli öğretmenlik yapıyorum.doğumum eylül sonu ekim başı olacak.doğum parasından yararlanmak istiyorum fakat araya yaz tatili giriyor en fazla 2 ay önce doğum iznine ayrılabiliyorum ve bu durumda sigortamın 1 ay ödenmemesi ile kaçırıyorum.benim sorum 1aylık boşluğu başka bir firmada sigortalı devam etsem doğum parası almaya hak kazanabilirmiyim?

Doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 gün sigortanızın olması , doğum yardımlarından yararlanmanız için yeterlidir. Dediğiniz gibi yaparsanız , doğum iznine ayrıldığınızda işgçremezlik ödeneğini de alabilirsiniz elbette. Ancak 8+8 haftalık doğum izninin 2.yarısı doğum ile başladığından, doğum sırasında işsizseniz o ikinci dönem için rapor da alamazsınız doğal olarak. Alamadığınız rapor için de işsizlik ödeneği olmaz.

Bu arada,
13:29 daki ilk iletinizden itibaren 50dk içinde aynı soruyu 17 kez sorma konusundaki hızınıza hayran kaldım !!