zirve

Hamiline Hisse Senedi Değer Artış Kazancı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,650
Konum
İstanbul
Merhaba

Anonim şirketlerde Hamiline hisse senetlerinde hisse senetlerinin 2 yıl elde tutulmasından sonraki satışlarda değer artış kazancı istisnası var mıdır ?

Saygılarımla
 
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
27
Konum
Kayseri
Merhaba

Anonim şirketlerde Hamiline hisse senetlerinde hisse senetlerinin 2 yıl elde tutulmasından sonraki satışlarda değer artış kazancı istisnası var mıdır ?

Saygılarımla
Anonim şirket hisse senetlerini 2 yıl süre ile elinde bulunduranlar; eğer gerçek kişi ise GV kanunu mükerrer 80.maddeye göre satış kazancının tamamı, kurum ise KV kanunu 5/e maddesine göre satış kazancının %75 i vergiden istisnadır.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,547
Konum
İstanbul
Merhaba

Anonim şirketlerde Hamiline hisse senetlerinde hisse senetlerinin 2 yıl elde tutulmasından sonraki satışlarda değer artış kazancı istisnası var mıdır ?

Saygılarımla

Bu konu biraz karmaşık. AŞ de hisse devrinde kayıt yeri sadece şirkete müracaatta pay defteri. Devir ancak müracaat edildiğinde anlaşılır. (İvazsız iktisaplar da böyle ancak onlar zaten muaf). Bu nedenle edinim tarihi çok da belli olmaz eğer arkasında ciro da yoksa. Hoş hamiline olanlarda da böyledir çünkü her ikisinde de ciro olsa da tarih yazıldığı pek görülmemiştir. İstisnai durum halka açık şirketlerdedir ki burada devirler borsa nedeniyle kayıt altındadır.
Şirketlerin elde bulundurdukları ise fatura kesileceğinden kayıt bulunur ki bu hisseler kayıt altında demektir. Buradan hamiline yada Nama yazılı olanların çok da kesin takip şeklinin olmadığını görmek mümkün. Bu nedenle değer artış kazancının belirlenmesi de son derece zor.
 
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
27
Konum
Kayseri
TTK nın pay defteri başlıklı 499.maddesi "Şirket, senede bağlanmamış pay ve nama yazılı pay senedi sahipleriyle, intifa hakkı sahiplerini, ad, soyad, unvan ve adresleriyle, pay defterine kaydeder." demektedir. Dolayısı ile hamiline yazılı senetler pay defterine kayıt edilmezler. Ancak, hamiline pay sahipleri, ortaklık haklarını kullanabilmek için genel kuruldan en geç 1 gün önce senetleri devir aldığını ispatlayarak genel kurula giriş kartı (hazır bulunanlar listesine kayıt) alabilirler. Dolayısı ile genel kurul kayıtları iktisap tarihi belirlemede bir kriter olabilir. (Tabiiki burada da şirketin her yıl çağrılı genel kurul yaptığını kabul ediyorum.)
İstisna uygulanabilir cevabını iktisap süresinin belirlendiğini varsayarak vermiştim.
Neyseki yeni düzenleme ile hamiline senetlerin MKK ya kayıt zorunluluğu getirildi de bu karmaşadan kurtulacağız.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,650
Konum
İstanbul
Detaylı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Hamiline pay senedi olan gerçek kişi hissesini sattığında 2 yıllık sürenin tespiti yapılamıyor sanırım o zaman. Avantajı kullanın veya kullanmayın demek risk mi oluşturuyor ?
 
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
27
Konum
Kayseri
Detaylı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Hamiline pay senedi olan gerçek kişi hissesini sattığında 2 yıllık sürenin tespiti yapılamıyor sanırım o zaman. Avantajı kullanın veya kullanmayın demek risk mi oluşturuyor ?
Tespiti yapılamıyor demeyelimde, tespit edilmesi ve ispatı zor diyelim. Zorunlu olmamasına rağmen devir sözleşmesini noterden yapmışsa ispat edilebilir. Hisse senedini devir yolu ile değilde kurucu ortaklık nedeni ile direk şirketten teslim almış ise şirketin düzenlediği teslim tutanağı ile ispat edilebilir. Devir yolu ile ladığı hisseyi bir kurumdan fatura ile almışsa ispat edilebilir. Genel kurul müracaatında hazır bulunanlar listesine ortaklık başlangıç tarihini yazdırmış ise ispat edilebilir diye düşünüyorum. Elde bulunan vesikaya göre hareket etmek daha doğru olur kanaatindeyim.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,547
Konum
İstanbul
@Day-Dream biraz ek bilgi,

Hisse senetleri ile ilgili mesele daha karmaşık olmasın diye yazmadım ancak bazı yorumlar maalesef buna itiyor. Esas olan Hisse Senedi değil hissenin kendisidir. Özellikle küçük çaplı yada az ortaklı şirketlerde senetlerin basıldığı pek görülmez. Bu yüzden yasanın koyduğu kural "İlmuhaber" hazırlanmasıdır ve bunların kayıtlarının da tutulması zorunludur. Neden ? Çünkü hissedarın sahip olduğu hisseyi belgeleyen ve şirketin de ortaklarını belli eden, pay defterine kayıtlı, belge budur. Yani kayıtların tespiti için işletmenin pay defteri kayıtları delil teşkil eder. İlmuhaberler el değiştirince yeni ortaklara müracaat anında ( hissenin devir şekli durumunu pas geçiyorum ) yeniden ilmuhaber düzenlenir ve bunlarda tarih açıkça bellidir ve aynı tarihle de pay defterine işlenir, Genel Kurulda Hazirun cetveli de buna göre hazırlanacaktır. Bu tarih esastır. Bilgiyi geç vermenin de bedeli oluşabilir. Yani Değer artış kazancını ödersiniz.
 
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
27
Konum
Kayseri
Bu yüzden yasanın koyduğu kural "İlmuhaber" hazırlanmasıdır ve bunların kayıtlarının da tutulması zorunludur.
Sayın ksimkesyan,
Açıklama ve yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ancak TTK 486.madde hamiline pay senedi bastırılıncaya kadar ilmuhaber çıkarılabilir diyerek, ilmuhaber çıkarılmasını hem 3 aylık geçici bir süreye hem de şirketin insiyatifine bırakmış durumda değil midir? Dolayısı ile ilmuhaber çıkarmadan bastırılan senetlerin devirleri için yukarıda bahsi geçen sıkıtılar aynen devam edecektir.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,650
Konum
İstanbul
Bazı soruların cevabını anlayabilmek için bile asgari bilgi sahibi olmak gerekli.

Ben bu konuyu çalışayım.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,547
Konum
İstanbul
Sayın ksimkesyan,
Açıklama ve yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ancak TTK 486.madde hamiline pay senedi bastırılıncaya kadar ilmuhaber çıkarılabilir diyerek, ilmuhaber çıkarılmasını hem 3 aylık geçici bir süreye hem de şirketin insiyatifine bırakmış durumda değil midir? Dolayısı ile ilmuhaber çıkarmadan bastırılan senetlerin devirleri için yukarıda bahsi geçen sıkıtılar aynen devam edecektir.
İlmuhaber konusu hem eski hem yeni TTK'da aynı şekilde korunmuştur. ancak madde 3 aylık süreyi "pay bedelinin tamamının ödenmesi tarihinden itibaren üç ay içinde pay senetlerini bastırıp.." diye hüküm koymuş. Bu ise birçok zorluğa sebebiyet veriyor. Detayına girmiyorum. Hisse senedi basımı da esasen maliyetli bir iştir, yasanın bununla ilgili yaptığı tanımlamalar da çok detaylıdır. Özellikle az sayıda hisse varsa ve kupür sayısı azsa gerçekten anlamsız bir çaba olarak kalır. Borsaya kote edilecekse durum değişiyor tabi. Ancak A.Ş:'lerde de hisse senedi bastırılması zorunluluğu da yok.

Farklı detaylar da var ancak konu çok uzayacağı için de bunlara es geçiyorum.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,932
Konum
ADANA
Konuyla doğrudan bağlantılı değil ancak hamiline yazılı pay senetlerinin merkezi kayıt kuruluşuna bildirilmesi ile ilgili 06.04.2021/31446 sayılı resmi gazetede tebliğ yayımlandı. Hamiline hisse senedi ile ilgili formaliteler artıyor, oldukça çok bilgi isteniyor.
 
Üst