fonradar

Hamiline Hisselerin MKK'ya Bildirimi

bulent249

Fenomen Üye
Ana sözleşmelerinin sermaye maddesinde hisse senetleri "HAMİLİNE" yazılı olan anonim şirketlerin bu hisseleri 31.12.2021 tarihine kadar mkk ya kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde cezalı duruma düşülecektir. Bildirim yapılmasında hisse senetlerinin daha önce bastırılıp bastırılmaması önemli değil.... Bu tarihe kadar bildirim yapılması gerekmektedir. Bildirim süreci biraz karmaşık, şimdiden çalışma yapmakta fayda var.

Ben çözümü ana sözleşmenin sermaye maddesindeki "hamiline yazılı payları", "nama yazılıya" çevirerek buldum. Zaten bildirimden sonra hamiline olmaktan çıkıyor. 31.12.2021 tarihine kadar genel kurul yapıp dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Sisteme giris sirket yetkilisinin e devlet sifresinle olucak..mersis le ilgili giriste sorun olustu mesaji alirsaniz direk mersis e mail atin sorunu cozuyorlar ve giris yapabiliyorsunuz.Sonrasinda yetkili kisi telefon ve mail dogruluyorsunuz.bu islemde bittikten sonra mkk ucretini kredi kartinla yatiriyorsunuz.Bu asamalari gectikten sonra bildirime baslayabilirsiniz..Bildirim ise;

1- once pay sahibi bilgileri girilecek.yani sirket ortaklari..bunu sisteme excel tablosunu yukleyerek tanitcaksiniz.excel tablosu pay sahibi bilgileri yardim kisminda var.onun uzerinden format ayni olucak sekilde dolduracaksiniz.Tek ortagida bildirebilirsiniz butun ortaklarida.

2- pay sahibi bildirimi bittikten sonra pay bilgileri kismina geliceksiniz.Burda sirket ortaklarina ait pay yani hisse senedi bilgilerini yine excel formatinda hazirlayip yukleyeceksiniz.excel bildirim formati ornegi ekranin yardim kismindan indirebilirsiniz.excel tablosundan basliklarda hicbir degisiklik yapmayin sistem hata verir.Bu tabloya sirketin ortaginin adi soyadi hisse bilgileri tertibi degeri gibi bilgiler yaziliyor.Burdaki tek sıkinti herbir hisse senedine sistemden referans no verilecegi icin sirketin butun hisse senetlerinin excel tablosuna tek tek kaydedilmesi.Bende basilmis 96 adet hisse oldugu icin 96 satir excel tablosunla bildirimi yaptim.kopyala yapistir yaptim bircok ayni bikgide.Cok fazla basilmis hamile yazili hisse senetlerinin bildirimin hazirlanmasi elbette uzun surecektir..hazirladiginiz tabloyu sisteme yukledikten sonra raporlar kismindan mkk referans nolar hemen geliyor.
3-mkk referans numaralarini herbir hisse senedinle hangisi kayit yapildiysa eslestirilerek sirket yonetimince imzalanarak dagitilmasi.

İslem bu kadar ama ugrastirici.Daha basit olabilirdi.Ustelik hic bir aciklama net yapilmamis.Ben yaptim ama cogu kisinin zorlanacagini dusunuyorum.

Konu ile ilgili olarak ilk önce MKK ile görüştüm onlar Ticaret Bakanlığı'na, oradanda Ticaret Siciline yönlendirildim.
1997 yılında kurulmuş bir şirket. Ana Sözleşmesindeki Sermaye Maddesinde "HAMİLİNE" yazmakta. Tüm sermaye ödenmiş durumda.
Ama bastırılan bir Hisse Senedi yok.

Ticaret Sicil, "Sözleşmenizin sermaye maddesi kuruluş aşamasında hatalı olmuş. İlk önce "NAMA" yazılı olmalı idi. Ama ilgili bildirim bastırılan
hamiline yazılı pay senetleri için geçerlidir. Sizin bastırılan bir pay senediniz olmadığı için bir bildirimde bulunmanıza gerek yok" dediler.