Harcırah

Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Belli bir tutara ait harcırahlar muhtasar beyannamesinde 012 diğer ücretli olarak gösterilip Brüt tutara harcırah matrahı yazılıp gelir vergisine 0 (sıfır)
damga vergisine ise damga vergisi tutarı yazılıyor. Bu şekilde harcırahların muhtasar beyannamesinde gösterilmesi doğrumudur. Teşekkürler.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Gelir Vergisi Kanununda harcırahlar ücret olarak tanımlandığı için, muhtasar beyannamede ücret satırında beyan edilmesi uygulaması doğrudur.
 
Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Cevabınız için teşekkürler Sayın Başkan
Harcırah ücret olduğuna göre 5084-5350 teşvik kapsamında olan bir ilde asgari ücretli bir işçi teşvikten yararlanıyor. Eğer bu işçi yurt dışı harcırahta alırsa aynı işverenden, teşvikten yarlanmaması gibi bir durum söz konusu olbailir mi?. (Teşvikten asgari ücretli olanlar yararlanıyor bildiğim kadarı ile) Bu duurmda iki ücredt asgari ücreti geçiyor.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Elbette hayır. Ayrıca 5084 sayılı yasa ile getirilen teşvikten yararlanacak çalışanların "Asgari Ücretli" olmaları gibi kural yok. Bir yandan kayıtdışı istihdamın azaltılması ve ücretlerin gerçek değerinin bordroda gösterilmesi için uğraşılırken diğer yandan asgari ücretli gösterirsen teşvik veririm şeklinde bir uygulama zaten olamaz.
 
Üst