Hastalık Raporu Onayı

merhaba;.rapor tarihi 23.03.2015 -01.04.2015 istirahat 02.04.2015 kontrol 02.04.2015 ile 18.09.2015 arası istirahat devamı yazıyor.hastanın raporu e vizitede gözükmüyor ben daha önce onaylama işlemi yapmadım manuel girişe girdim ve orada rapor başlangıç tarihi 23.03.2015 rapor bitiş tarihi 02.04.2015 sigortalılık devam ediyormuyada evet işaretleyip tamam dedim.sorum bu doğrumu rapor parasını alması için aylık olarak ne yapmam lazım.eksik gün bildirmem gerekiyor sanırım eksik günü hangi günden hesaplamak gerek hastaneye yattığı gün(olay günü)19.03.2015) yoksa istirahat tarihi olan 23.03.2015 mi.biraz karışık oldu lütfen yardımcı olanların cevap vermesini rica ederim.iyi pazarlar

Hastaneye yatış tarihinden itibaren başlar rapor. Manuel sistemde güncelleme var oraya girip başlama tarihini 19.03.2015 , bitiş tarihini 02.04.2015 olarak düzeltirseniz sorun kalmaz. Aslında normalde elektronik sistemde gözükmesi lazım. Bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşüp raporun elektronik sistemde gözükmediğini bu yüzden manuel sistemde giriş yaptığınızı söylerseniz iyi olur bir baksınlar sorun olmasın. Eksik gün bildirimide yine dediğim gibi hastaneye yattığı 19.03.2015 tarihli olarak başlayacak. 02.04.2015 - 18.09.2015 tarihli raporu bitmesini beklemeden aylık olarak onaylarsanız daha yararlı olur personel her ay para almış olur.

Manuel giriş yaptığınızda, manuel giriş yaptığınızı SGK'ya yazı ile bildirmeniz gerekirmiş.Normalde tüm raporların, gün sayısına bakılmaksızın, elektronik olarak görünmesi gerekiyormuş fakat bazı sağlık kurumlarının bu sistemleri olmadığı için elektronik giriş yapamıyorlarmış, bu durumda o sağlık kurumundan bir üst yazı alarak, bu raporu manule girdiğimizi yazı ile bildirmeliymişiz.

Şimdi madem her sağlık kurumunun bu sistemi yok, o zaman manuel girmek neden cezaya muhatap olma sonucu doğuruyor?
Maden manuel giriş bölümü var, onlar manuel girdiğimizi görmüyor mu, neden manule giriş yaptığımızı bildirmemizi istiyorlar?

Kim söyledi ise uydurmuş. Kanunen yazı ile bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Alo 170.Bir konu hakkında bilgi almak için mükellefimin bağlı olduğu SGK'ya gittim, ilgili birimde sadece stajyer lise öğrencileri olduğu için aldığım cevaptan emin olamadım ve 170'i aradım.Konuşma esnasında, hastalık raporunun 2 günlük dahi olsa elektronik girildiğini söyledi ve manuel giriş sisteminin artık kalktığını söyledi.Ben de ocak ayında 3 günlük bir istirahati hastanenin girmediğini ve benim de manuel olarak girdiğimi söyledim ve manuel giriş artık yapılımıyorsa neden o modül hala mevcut dedim, o da, bazı sağlık kurumlarının o sistemi yok, o zaman manuel yapıp, sonra da durumu yazı ile bildireceksiniz yoksa ceza ile muhatap olabilirsiniz dedi.

Zaten şu istirahat girişlerini bir türlü tam anlayamadım, iş kazası geçiren birinin raporu yanlış yazılmış, sistemde görünmüyor, SGK hastaneye git diyor, hastane bana göre bir şey yok diyor.

Sizin işveren olarak yazılı bir bildirim yapma zoruınluluğunuz yok. Hastanenin online bildirim yapaması durumunda sgk elden vermesi gereken işlemler ile karıştırmış olmalılar. İkinci sorunuzda ise durum hastane ile sgk arasında onların çözmesi gerekir.

sayın rietveld cevabınız için teşekkür ederim.burada raporu girdiğimizde onaylandığını nereden anlayacağız rapor tarihlerini sizin dediğiniz gibi güncelledim sigortalılık devam ediyormu diyor evet dedim ama eksik gün mart ayını nisanda eksik gün bildirimi yapacağım.birde 02.04.2015 ile 18.09.2015 arasını mesela 02.04.2015 ile 02.05.2015 de mi tekrar giriş yapacağım aylık yani.

Siz girişini yapın gerisini sgk halledecek. Dediğiniz gibi mart ayı eksik gününü nisan ayının 23 üne kadar eksik gün bildirim formu ile bildireceksiniz. Eğer işyerindeki çalışan sayısı 10 kişi ve üzerinde ise bu formu vermenize de gerek yok. Parmak hesabı yapacaksınız 30. gün hangi güne denk geliyorsa o tarihi gireceksiniz. Örneğin ilk rapor 02.04.2015 - 01.05.2015 olacak 1 mayıs 30. gün oluyor. İkinci raporunda başlama tarihi 02.05.2015 olacak yine 30 gün sayacaksınız parmak hesabı. Bu şekilde gidecek her ay. Manuel sistemden yapacaksanız girişleri rapor başlama 02.04.2015, işe başlama kısmına 02.05.2015 yazacaksınız yani 30. gün dolduktan 1 gün sonrasını. İkinci raporun başlama tarihi de 02.05.2015 olacak yine.

syn rietveld öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim yardımcı oldunuz.yalnız bazı arkadaşlar hastaneye yatış tarihi baz alınmaz diyorlar.bu raporda yazan hasta
1-19.03.2015 hataneye yatmış
2-23.03.2015 taburcu edilmiş
3-23.03.2015 ile 01.04.2015 tarihine kadar istirahatlidir.02.04.2015 kontrol
4-02.04.2015 ile 18.09.2015 tarine kadar istirahat.19.09.2015 çalışır.

ben sizinde daha önce dediğiniz gibi 19.03.2015 ile 02.04.2015 arası manuel giriş yaptım bu tarih 01.04.2015 mi olmalıydı ve diğerlerinide aylık olarak gireceğim.ayrıntılı yazdım belkide bu konuda sıkıntı yaşayan ve cevaplarınız sayesinde rahatlayan arkadaşlarımız olacaktır.

Hastaneye yatış tarihinden başlayacak , o kişi hastaneye yattığı günden beri çalışmıyor çünkü.

İlk rapor istirahat başlama 19.03.2015 - işe başlama 02.04.2015 olacak o doğru. Daha sonraki raporun başlama tarihi de 02.04.2015 - işe başlama 02.05.2015 olacak bu şekilde her 30 gün dolduğunda giriş yaparsınız. Diğer raporun başlama tarihi de 02.05.2015 olarak 30 gün sayacaksınız yine.

Hastaneye yatış tarihinden başlayacak , o kişi hastaneye yattığı günden beri çalışmıyor çünkü.

İlk rapor istirahat başlama 19.03.2015 - işe başlama 02.04.2015 olacak o doğru. Daha sonraki raporun başlama tarihi de 02.04.2015 - işe başlama 02.05.2015 olacak bu şekilde her 30 gün dolduğunda giriş yaparsınız. Diğer raporun başlama tarihi de 02.05.2015 olarak 30 gün sayacaksınız yine.

Sayın Rietveld'in verdiği bilgiler doğru. Raporun başlama tarihi olarak her zaman hastaneye yatış tarihi baz alınır. Zaten elektronik ortamda onayladığımız raporlarda da hastaneye yatış tarihi ayakta tedavi tarihi vb. bilgiler yer almakta. Bu bilgilere göre (hastanede yattığı gün sayısı-ayakta tedavi gün sayısı gibi) işgörmezlik ödeneği hesaplanmaktadır. Bunların belirtilmesindeki neden de işgöremezlik ödeneği yatarak tedavilerde ayrı ayakta tedavilerde ayrı hesaplanmasındandır.

sayın rietveld sgk ya gidip raporun elektronik ortamda gözükmediğini söyledim baktılar ve elektronik yada manuel hiçbişey gözükmüyor dediler.oysaki sizin dediğiniz gibi e viziteden manuel giriş yaptım.orada manuel girişin gözükmeme nedeni henüz mart bildirimini yapmamamız olabilirmi?

Mart bildirimi ile alakası yok. SGK'dan bir sıkıntı olabilir. Manuel giriş kısmında görüntüleme var. Oraya girin ve çalışanın tc sini yazın. Girişi yapılmış olan raporlar çıkacak. O ekranın bir çıktısını alın yazıcıdan ve sgk ya gidip gösterin giriş yaptım diye.

söylediğinizi yapacağım çıktı alıp bir görüşeyim,bu arada bu raporun girilmesi ile ilgili bir tarih varmı ceza gibi birşeyle karşılaşılırmı acaba.hastane ile de görüştüm tamam halledeceğiz dediler bir şey değişmedi.bu arada sorduklarıma verdiğiniz cevaplar için size çok teşekkür ederim.

sayın rietveld sgk ya gidip raporun elektronik ortamda gözükmediğini söyledim baktılar ve elektronik yada manuel hiçbişey gözükmüyor dediler.oysaki sizin dediğiniz gibi e viziteden manuel giriş yaptım.orada manuel girişin gözükmeme nedeni henüz mart bildirimini yapmamamız olabilirmi?
Hastanenin e-rapor olarak veya eski usul kağıt ortamında raporu sgk iletmesi gerekir. Hastane raporu ilettiğinde sizin girişiniz ile eşleşecektir. Sizin işv. olarak yaptığınız rapor girişi ile o çalışanın ilgili tarihlerde işyerinde çalışıp çalışmadığını beyan etmektir. Kısaca hastane raporu iletmediği sürece işgöremezlik ödenmez.

merhaba bugun bir çalışan ile ilgili mail geldi.raporlu olduğunu ve işveren onayı beklemektedir diyor.sisteme girince çalışanın e raporunu görüyorum ancak onay diye bir bölüm yok. detay görüntüle -personelim değil-arşive kaldır yazıyor. onay işlemini nereden yapacağım anlamadım ??

yardımcı olurmusunuz.

teşekkürler.