Hatalı Amortisman Düzeltme Hk.

arkadaşlar çalıştığım firmada daha önce depo kapılarımızın boyunu uzatmak icap ettiğinden depo kapılarında tamirat yaptık. bu işlemi bakım onarım masrafı yerine hatalı olarak vede hatalı amortisman oranı ile %25 olarak kayıtlarımıza aldık. ancak hatamızın farkına vardık. ancak işlemin üzerinden 2 sene geçti. şimdi bu demirbaşın kalan bakiyesini direk olarak giderleştirebilir miyiz? yada nasıl bir düzeltme işlemi yapabiliriz? yardımcı olursanız çok sevinirim.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Sayın tankut,

ATİK olarak kayda almanız bir hata değil tercihtir. ATİK olması için asgari şartların gerçekleşmesi zorunlu olarak ATİK kaydı gerektirir siz ihtiyari hal uygulamışsınız. Oran hatası ise ayrı bir konu bence olduğu gibi devam edin.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sevgili dostum ksimkesyan haklı yalnız diğer bir konu hatalı işlemin düzeltilmesi gerekir. hatalı olarak vede hatalı amortisman oranı ile %25 olarak kayıtlarınıza aldığınız rakamı

______________________________________/__________________________________________
257 b

679 a

______________________________________________/___________________________________________________________

şeklinde düzeltin.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Sevgili Ferhat,

Onu yapınca geçmiş yıl beyannamelerinde de düzeltme gerekir, o yüzden dokunmayalım dedim.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
rakam yüksekse dokunalım derim sevgili dostum. yada onların takdirine bırakalım

değerli cevaplarınız için çok ederim. 8000 tl.lik bir işlemdi. zaten 2 yılı geçti. ben direk olarak giderleştirme yapmayacağıma göre bende böyle bırakıcam. sonuçta çelik kapı diye amortisman oranı yoktu sanırım. geçmiş peşin ödenen vergi ile bağlantılı olduğu için ben de hiç dokunmayacağım. değerli fikirleriniz için çok tşk ederim tekrardan.