fonradar

Hatalı Aylık SSK Bildirgesi

Merhaba;
Bir konuda bilgilerinize ihtiyaç duydum.
Emekli bir kişi nisan ayı içerisinde işe başlıyor ve işe giriş bildirgesi emekli olarak yani SGDP yatırılacak şeklide veriliyor. Ve bu kişi mayıs ayı içerisinde işten çıkartılıyor. Fakat daha sonradan farkediliyor ki bu kişi aylık SSK bildirgelerinde (nisan ve mayıs ayı bildirgelerinde) sehven normal çalışan olarak bildirilmiş. Bu durumda ne yapılması gerekir ve bu hatadan dolayı herhangi bir ceza tahakkuk ettiril mi?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: hatalı aylık ssk bildirgesi

Bu durumdan dolayı ceza sözkonusu değildir.Sadece emekli olup çalışan kişinin emekli maaşının kesilmemesi için SGDP 'ne tabi olması gerekmekteydi.

hakankrl ' Alıntı:
Bu durumdan dolayı ceza sözkonusu değildir.Sadece emekli olup çalışan kişinin emekli maaşının kesilmemesi için SGDP 'ne tabi olması gerekmekteydi.
Peki bu kişinin emekli maaşının kesilmemesi için geriye dönük sözkonusu aylar için bir düzeltme yapılamaz mı?

İşe giriş bildirgesi verilirken ne şekilde girişi yapıldı.SGDP işaretlenmiş miydi

İşe girişin "sgdp" işaretli olarak yeniden verilmesi hatalı verilen aylık bildimlerin iptal/ek verilmesi istenebilir. Bunların hepsi süresinden sonra yapılacağı için ipc kesilebilir.

hakankrl ' Alıntı:
İşe giriş bildirgesi verilirken ne şekilde girişi yapıldı.SGDP işaretlenmiş miydi
Evet işe giriş bildirgesi SGDP iaşretli olarak verildi.

T U R K O ' Alıntı:
İşe girişin "sgdp" işaretli olarak yeniden verilmesi hatalı verilen aylık bildimlerin iptal/ek verilmesi istenebilir. Bunların hepsi süresinden sonra yapılacağı için ipc kesilebilir.
İşe giriş bildirgesi SGDP işaretli olarak verildi. Sadece 2 ayın bildirgelerinde normal çalışan olarak bildirildi. Bu arada ipc nedir?

ipc -> idari para cezası. İşe girişte "sgdp" işaretlediğinize göre aylık bildirimler için iptal/ek vermek zorundasınız.

İşe giriş bildirgesini düzetmenize gerek yok, Sn Turko'nun söylediği gibi ilgili aylar için iptal ve ek bildirge vermelisiniz.

hakankrl ' Alıntı:
İşe giriş bildirgesini düzetmenize gerek yok, Sn Turko'nun söylediği gibi ilgili aylar için iptal ve ek bildirge vermelisiniz.
Peki söz konusu 2 ay için iptal ve ek bildirge verilmesi durumunda ne kadar ceza tahakkuk ettirilecektir?

Durumu anlatır dilekçe ekine iptal ve ek bildirgeleri ve işe giriş bildirgesini ekleyerek verirseniz ceza düzenlenmeyebilir, kurumla görüşmenizde fayda var.

Arkadaşlar ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ynt: Hatalı Aylık SSK Bildirgesi

sayın Duayen;
Aynen bahsettiğiniz sorun geçen aylarda başıma geldi. sigorta il müdürlüğüne aşağıdaki dilekçeyi yazdım.
Ankara, 20 Mart 2009

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ANKARA SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜNE
A N K A R A

Müdürlüğünüzde 2-9605-01-01-xxxxxxxxx-006-24-84 işyeri sicil numarası ile işlem görmekteyim. Aylık Prim ve Hizmet Belgesi internetten verilmektedir. 2009/01 dönemine ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesi belge türü 02 verilmesi gerekirken 01 olarak verilmiştir. Doğru aylık prim ve hizmet belgesini dilekçe ekinde vermek istiyorum.
Gereğini arz ederim.

ekinede yanlış belgeler için, iptal belge ve doğru olan hizmet belgesini ekledim. işe girişini ekledim emekli oluğuna dair belgeyi ekledim dilekçemi verdim.
Sonrası biraz uzun sürdü iş yükleri fazla olduğundan tahakkuk kesen bölüm işi işverenine havale ediyor. sonrasında onların düzeltmeleri uzun sürüyor.
Neyse sonunda e-bildirgeden baktım düzeltmişler. Düzeltme sonun da yeniden bildirge kesildiği için ek olarak damga vergisi ödedik. Ama bir problem vardı bildirge zamanından sonra verildiği için idari para cezası kesmişler. Ancak bu cezayı değişen sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğine göre kesilmemesi gerekiyordu. Bende müdürlüğe tekrar gittim ve bunu sözle ifade ettim onlarda bilgisayardan resen idari para cezasını sildiler, böylece sorun ortadan kalktı. Mevzuat kaynağını aşağıda veriyorum.
21 Kasım 2008 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27061

YÖNETMELİK

Sosyal Güvenlik Kurumundan:

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 8 - Aynı Yönetmeliğin 110 uncu maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(6) Daha önce belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek Kuruma verilmiş aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarı aynı olmak kaydıyla, incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu amaçla verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz."

Saygılarımla, Kürşat Ulusoy