Hatalı Ba/Bs formlarına ceza yağıyor!

Merabalar,
Bir mükellefimize 2005 ve 2006 dönemlerine ait Ba-Bs formlarının eksik/hatalı olduğu gerekçesiyle VUK mükerrer 355.maddesine göre 2005 yılı için 1.290,00 TL ve 2006 yılı için 1.390,00 TL Özel Usulsüzlük cezası geldi. Vergi dairesiyle görüştüm ve bana mal aldığımız bir firmanın bildirdiği değerler ile mükellefin bildirdiği değerler arasında fark olduğu için yani Ba - Bs ler tutmadığı için ceza uygulandığını söylediler.
Sormak istediğim; bildirimi yapılmış ancak Ba- Bs değerleri tutmadı diye ceza yazabilirler mi? Ayrıca 15 gün içinde de düzeltme beyanı vermemiz için yazı verdiler.

Ynt: Hatalı Ba Bs formlarına ceza yağıyor

belki karşı tarafın değeri tutmuyor, nasıl karar vermiş buna vergi dairesi ?

Selamlar
Aslında ceza kesebilirler de kesmeyebilirler de.Önce izahat istenmesi gerekir ve süre verilir.Sonrasında ceza kesilir.Biraz işgüzarlık yapılmış.Direk ceza kesmek daha kolaylarına gelmiş.Eğer hiç beyanname verilmediyse sorgusuz sualsiz ceza kesebilirler ama verilen bir beyanda uyuşmazlık varsa önce izahat istenmeli.
Memur şöyle düşünmüş olabilir.Bs beyanını veren faturayı kesen taraf.Faturayı kesen firmanın alan firmaya nazaran daha doğru beyan vereceğini varsaymış olabilir.Satış matrahına da dahil etmek zorunda olduğundan atlamış olamaz diye bir yorum yapmış olabilir.Alışlarda malum sonraki aya kayıtlar vs.sıklıkla yapılmakta,ama satışta bunu yapamazsınız.yani neticede biraz yargısız infaz yapılmış.
Siz kayıtları ve beyanları kontrol edin.Hata sizdeyse mecburen düzeltme vereceksiniz.
Saygılar

12.ayda Ba Bs formları için, 15 günlük gibi kısa bir süreliğine düzeltmelere af getirilmesini talep ediyorum...

bende vermiyorum! ;D şaka bir yana bu formların cezaları konusuna bir el atılması gerek.
Kanun metninde int ortamında verilmeme yazdığı ve her ne olursa olsun yinede int ortamında verdiğimize göre mantıksız bir ceza uygulanmakda.

Ceza çok yüksek bence sıkıntı orada 1000 tl Asıri yüksek

Arkadaşlar mükerrer 355. defalarca okudum, aynı zamanda mükerrer 355 in dayanağını teşkil eden VUK maddelerini de okudum, orda beyanlar arasındaki tutarsızlıklarda mükerrer 355. madde uygulanır diye birşeye rastlamadım sadece idare yazılı olarak bilgi isterse ve bu bilgiye yanıt verilmezse ve de eksik/hatalı bilgi verilirse o zaman mükerrer 355.madde uygulanır diye yazıyor. Dediğiniz gibi önce izahat istenir hatanın bizim tarafımızda olduğu anlaşılır ondan sonra düzeltme istenir ve düzeltmeden dolayı ceza yazabilir ancak bunların gerekçesi eksik/hatalı olması, bende bu gerekçeden dolayı ceza yazılamaz diyorum çünkü kanuni dayanağını bulamadım.
Ayrıca 2005 yılı zaman aşımına uğradı dediğimde, 2005 yılının BA Bs formu 2006 yılında verildiği için zamanaşımına uğramadı diye yanıt aldım, buna ne diyor sunuz? Teşekkürler.
Arkadaşlar, bu iş burda başladı hadi daha önce yıllıktı, şimdi aylık veriyoruz, bazı firmalarla aylık mutabakat yapmak zor, bunların tutmadığını bir düşünün her ay için mükerrer 355, biz mükellefleri uyarıyoruz ama nafile genede özellikle market işletmelerinde gelmeyen faturalar oluyor.

öncelikle geçmiş olsun. zor bi durum. zaten para alamama sıkıntısı çekildiği bu dönemde birde üstümüze kalacak bu tür cezalar bizleri gerçekten yormakta. 2006 yılında verilen beyannamenin zaman aşımı 2007 yılında başladığından memur doğru hesap yapmış. ama yukarıda diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi, memurların önce izahat istemesi gerekirdi. gelelim bu cezadan en hafif yönden kurtulma yoluna. bu cezanın tebliğ tarihini paylaşmamışsınız. o yüzden bu konuyu açtığınız tarih olan 11.11.2011 tarihini baz alıyorum. bu durumda ,,,,,,,,,,,kte yer alan form dilekçeyle başvuru yapmanızı tavsiye ederim. 6111 sayılı yasadan yararlanma fırsatınız hala devam etmektedir. umarım en kısa süreden şu ceza makul bi seviyeye çekerler. örn.: 1.derece usulsüzlük cezası gibi...
iyi çalışmalar kolay gelsin

geçmiş olsun . cezayı kesen hangi vergi dairesi ? bence de o vergi dairesine ait bir uygulama bu. ben daha önce kdv 2 de bildirilmemiş bir fatura için düzeltme verdim fakat b formunu düzeltmedim. bunun içinde yollanır mı acaba? eğer ceza gelirse sizin gibi mükellefin 6111 şansıda yok.

Ynt: Hatalı Ba/Bs formlarına ceza yağıyor!

m_akdere ' Alıntı:
geçmiş olsun . cezayı kesen hangi vergi dairesi ? bence de o vergi dairesine ait bir uygulama bu. ben daha önce kdv 2 de bildirilmemiş bir fatura için düzeltme verdim fakat b formunu düzeltmedim. bunun içinde yollanır mı acaba? eğer ceza gelirse sizin gibi mükellefin 6111 şansıda yok.
zamanında bende öyle bir hata yapmıştım çapraz incelemede çıktı mecbur düzeltmeyi verdık

zeyneb ' Alıntı:
m_akdere ' Alıntı:
zamanında bende öyle bir hata yapmıştım çapraz incelemede çıktı mecbur düzeltmeyi verdık

düzeltmeyi b formu için mi kdv2 için mi verdiniz?

bu nasıl bir iştir.e-beyanı çıkarttılar maliye memurlarının işini üzerimize yıkıp her türlü tahakkuku keser olduk şimdi noterlerin işini yıktılar,işkurun vs her türlü kurumun işini yapıyoruz zaten hala kimseyi memnun edemeyip üstüne üstlük bu cezalar da canımıza yetti.bu ba-bs lere kesilen cezalar kadar can yakan bir cezada yok.hiç olmassa usulsuzluk cezasına cekseler...

Arkadaşlar bizde de bir firmada ciddi sıkıntı var... 2011 / 10 aylık bildirimlerimizde 1 firma ile ilgili problemler var.

MOBİS denen bir sitemden mutabakat yapılıyor.. Ve faturalar yasal süre sonlarında güncellenebiliyor vs...

Şimdi gördük ki MOBİs sistemi ile yapılan BA BS bildirimlerinin tamamında FATURA ADETLERİ uyuşmuyor...
Bazı dönemlerde ise MATRAHLAR uyuşmuyor..

MATRAHLAR ile ilgili düzeltme talebi gelebilir fakat FATURA adetleri ile de düzeltme talebi gelebilir mi ?

Bir de MATRAHLAR daki farklar bazı dönemlerde 15 TL, 20 TL gibi farklar.. İhmal edilen farklar var mı?

İlgileriniz için teşekkür ederim.
Saygılar..

sayın talham, adet bazında sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. fakat tutar yönünden 1 lira bile farklılık varsa sorun yaşarsınız. ha 1 lira fark var ha 15-20 lira yada 1000-2000 liralık fark var. 10 günlük süre içerisinde bu farklılıkları karşılıklı ve de imzalı olarak mütabakat sağlayın derim ben. eğer cezalık bir işlem olursa firmalar kendi aralarında bu mütabaklar sayesinde sorunu çözüp anlaşmaya varabilirler kanaatindeyim. saygılar...

sn. mavisakal ;
10 ayın 4 ünde matrah farkları var, 15 - 20 TL gibi.. Kalan 6 ayda ise fatura adetleri farklı... 10.000 TL mi, 4.000 TL mi ceza gelecek... 40 Katır mı 40 satır mı ? Bizimki bu hesap... Nalet edeceğim böyle cezaya-uygulamaya da kimi kime şikayet edelim..
Ortaya çıkmama ihtimali olmaz mı ?
Ya da yıllık bazda tutacak şekilde KASIM ayında bildirime farkları eklesem çözüm olabilir mi ?
Yoksa KASIM ayınıda mı riske atmış oluruz ?
İlginize teşekkür ederim..

Arkadaşlar birde hiç verilmeyen Ba BS için tek ceza uygulanıyor... Düzeltmelerde her bildirim için ayrı ayrı 1.000 TL...
Bu büyük bir saçmalık değil mi ?

arkadaşlar 6111 den faydalanmış olabilir mi bu mükelef. yani tahminime göre bu mükelefte matrah artırımı yapmıştır. o zaman vergi dairesine benim geçmişimi inceleyemezsin dese....