fonradar

Hatalı ihraç kayıtlı satışta ne yapılır ?

Merhama arkadaşlar,
Şöyle bir sorunum var. Biz ihracatcı bir firmayız 2009 yılında çeşitli aylarda A firmasından ihraç kayıtlı fatura alıp bunları ihraç ettik. İhracatlarla ilgili gçb, vs evrakları bize ihraç kayıtlı fatura kesen müşterimize gönderdik. Fakat bugün öğrendiğime göre bu firmanın sanayi odasına, kaydı yok, kapasite kullanım raporu yok, bunlar olmadığı içinde iadesini alamamış. Benim sormak istediğim bu firmanın alamadığı iade kdv hakkında ne yapılabilir veya bu iadeyi biz alabilirmiyiz karşı taraf düzeltme beyanlarını verdiğinde.

Ynt: Hatalı ihraç kayıtlı satışta ne yapılır ?

Siz alışlarınızda kdv ödemediğiniz için iade alma hakkınız yok. Satıcı firmanın ise ihraç kayıtlı satış hakkı olmadığından bu satışları yurtiçi satış olarak değerlendirilecek ve onlarda iade alamayacaklar. Ayrıca kdv beyannamelerinde düzeltmeye göre kdv ve gz ödeyecekler.

Ben bi,raz değişik düşünüyorum.Firma sanayi sicil belgesi ve kapasite raporunu çıkarırsa iade veya mahsup işlemleri yerine getirilebilir.Tabii öncelikle vergi dairesi konu ile ilgili bir yoklama yapacaktır.

Kapasite raporu için başvuru aşamasında olunması yeterli.