Hatalı İşe Giriş

Devlette uzman hekim olarak 25 yıl çalıştıktan sonra emeklilik için yaş nedeniyle 1 yıl beklemem gerekiyordu. Emeklilik hakkımı saklı tutup istifa ettim. Özel bir işyerinde çalışmaya başladım. Şimdi bordromda görüyorum ki SSK işçi kesintisi %7,5, yani emekli olmuşum gibi başvurulmuş. Ne yapmamı önerirsiniz. İşyeri sahibi emekli olmadığımı bildiği halde yanlış beyanda bulunmuş. Onlarla muhatap olmadan doğrudan SGK'ya başvurup düzeltebilir miyim? Teşekkürler.

hayır.
sgk ya başvursanız bile sgk onlara bir yazı gönderir ve gerekli yanlışlığı düzeltmesini ister.
çalıştığınız firma işlem yapmadan düzelmez.
neden böyle bişi yaptığıda enteresan işverenin zararına bir durum söz konusu

Teşekkür ederim.
SSK işçi primi 7,5 olduğuna göre ben kesinlikle emekli gibi kaydedilmişim değil mi? Yanlış anlamış olabilir miyim?

Yanlış anlamış değilsiniz, primleriniz emekli gibi ödeniyor.

Devletten özel sektöre geçtiğiniz için ilgili işlemi yapan kişiler sizin emekli olduğunuzu düşünmüş olabilirler. Muhasebeden sorumlu kişiler işleminizi düzeltecektir.

Şöyle bir durumda olabilir ki; işe girişiniz doğru yapılmıştır (normal işçi gibi) fakat primleriniz emekli gibi yatırılıyordur. O nedenle konunun bu iki yönünü de ilgili kişilerin değerlendirmesini sağlayınız.

Normal işçi girişi yapılıp primlerin emekli gibi ödenmesi yasal mı?
Devletten emekliliği hak edip 50 yaşıma kadar (1 yıl) bekleme durumunda olduğumu hatırlatayım.
Bu durumdakile için böyle bir uygulama mümkün mü?

Tabiki de sorunuzun cevabı hayır. Çünkü emekli gibi prim ödendiğinde sadece SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödendiğinden, söz konusu primler emeklilik hesabınızda dikkate alınamaz ve mutlak surette yukarıdaki açıklamamda bahsettiğim şekilde düzeltilmesi gerekir.