Havlu Ve Peştemal Takımı Giderleştirilmesi Hakkında

calculator

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Konaklama hizmeti vermekte olan otel ve kaplıca işletmecisi mükellef
2014 Aralık ayında 15.000 TL bedelli havlu ve peştemal takımı almıştır.
Giderleştirilmesi nasıl olmalıdır. Teşekkürler

Bunlar sarf malzemesidir. Demirbaş değildir. Kağıt havlu olsa ne olucak, ya da deterjan sabun vb. gideler bunlar demirbaş değidli. Satılan himzet maliyetinin unsurlarıdır.
Bunlar için stok hesapları tutmak da faydalıdır.

yok anasına havlu peştemal demirbaşmı oluyor..

Sayın YKB38

Evet havlu , peştemal demirbaş oluyor. Bende sizin gibi mesleğe ilk başladığımda (Sene 1981 ) her şeye vay anasına oda mı öyle,böyle diyordum. Sonra bana öğreten üstadım şu anlamlı lafı söyledi '' Evlat bu işi bilenlere zor bilmeyenlere kolay gelir'' demişti. Şimdi ne kadar haklı olduğunu anladım.

Bu formu takip et daha bilmediğin nelerle karşılaşacaksın. Sonra zamanı geldiği zaman bu üstadını yukarıda benim andığım gibi anarsın.

Birde şu meşhuuuuuuuuurrrr lafı unutma ''Yarım doktor candan,yarım muhasebeci maldan eder'' Sen yarım olanlardan olma

Otelcilik (yada sauna) bir hizmet üretim tesisidir. Bu gibi kurumlarda kullanılan , havlu, sabun, temizlik , malzemesi , vb ürünler demirbaş değil satılan hizmetin üretiminde kullanılan mazlemedir. aynı fotokopi, belge dükkanında kullanılan a4 kağıt gibidir.

Sayın nguroy;

**Bunlar sarf malzemesidir. Demirbaş değildir.

--Neye göre sarf malzemesi ? Ben neye göre olacağını ve neden demirbaş olacağını yazayım

**Kağıt havlu olsa ne olucak,:) ya da deterjan sabun vb. gideler bunlar demirbaş değidlir. Satılan himzet maliyetinin unsurlarıdır.
Bunlar için stok hesapları tutmak da faydalıdır.

--Kağıt havlu olsa,deterjan,sabun olsa aynı fikirdeyim STOK olacak ama soruda bunları sormuyor yada bunlar daha sonra sabuna,deterjana yada kağıt havluya dönüşmüyor.Soru basit havlu,ve peştemal İşletme konaklama, kaplıca işletmesi

339 Sıra nolu V.U.K. Genel Tebliği ekidir.

D- KONAKLAMA İŞLETMELERİ İLE LOKANTA GAZİNO, KAHVEHANE KIRAATHANE, PAV YON, KIR BAHÇESİ, PLAJ, PASTAHANE, BAR VE EMSALİ UYUM İSTİRAHAT, EĞLENCE VE TOPLANTI YERLERİ

a) Turistik belgeli lüks ve birinci sınıf işletmeler

b) Turistik belgeli diğer işletmeler

c) Turistik belgesi bulunmayan lüks ve birinci sınıf işletmeler

d) Turistik belgesi bulunmayan 2 ve daha aşağı sınıflara dahil işletmeler (sınıfı olmayanlar da dahil)

1. Porselen veya camdan yapılmış (kristal hariç) her nevi mutfak ve servis takım ve malzemeleri:
(a) grubuna dahil işletelerde

35
(b), (c) ve (d) grubuna dahil işletmelerde % 25 oranını aşmamak şartıyla serbest amortisman uygulaması yapılabilecektir.

2. El, yüz ve banyo havluları, yatak çarşafları, yastık kılıfları, masa örtüleri, plato ve her nevi peçeteler ve benzerleri:

(a) ve (b) grubuna dahil işletmelerde Amortismana tabi değildir.

(c) grubuna dahil işletmelerde

50
(d) grubuna dahil işletmelerde

35

AMORTİSMAN AYIRMA KOŞULLARI

Bir iktisadi kıymetin amortisman yoluyla itfa edilmesi için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Genel olarak iktisadi kıymetin;

• İşletmede Bir Yıldan Fazla Kullanılması : Bir yıldan kasıt 365 günden fazla kullanılmasıdır,
  • Envantere Dahil Olması: Envantere alınmış olmaktan kasıt kıymetin hem fiilen işletmenin tasarrufunda bulunması hem de envantere kaydedilmiş olmasıdır,
  • Yıpranma, Aşınma, veya Kıymetten Düşmeye Maruz Bulunması: Değer kaybından kasıt, kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan yıpranma, aşınma vb şekilde iktisadi kıymetin ömrünün tükenmesinin yanı sıra teknolojik gelişmeler, moda vb olaylar sonucu iktisadi kıymetin değerini yitirmesidir. Diğer bir ifadeyle zamanla değerini yitirmeyecek kıymetlerin amortisman yoluyla itfası kabul edilmez (örneğin; boş arsa ve araziler). Kanun koyucu iktisadi kıymet üzerinde değer kaybına neden olabilecek her türlü etkiyi amortisman ayrılması için yeter saymıştır. Bu etkilerin fiilen mevcut olmaması uygulama için engel teşkil etmemektedir.
  • Değerinin Belli Bir Tutarı Aşması: Değeri belli tutarı (880.-TL) aşmayan peştemallıklar ile işletmede kullanılan alet, edevat, mefruşat ve demirbaşlar amortismana tabi tutulmayarak doğrudan doğruya gider olarak dikkate alınabilir. Öte yandan iktisadi ve teknik anlamda bütünlük arz eden kıymetler için bu had topluca dikkate alınmalıdır.

Artık değeri 880.-'TL'den düşük olan kıymetlerde bütünlük arz etmesi durumunu yazmıyorum

FERHAT SUCU

S.M.M.M/C.P.A

"2. El, yüz ve banyo havluları, yatak çarşafları, yastık kılıfları, masa örtüleri, plato ve her nevi peçeteler ve benzerleri:
(c) grubuna dahil işletmelerde 50
(d) grubuna dahil işletmelerde 35

Siz yazmışsınız zaten. Turistik tesisten söz ediyoruz.

Sayın guroy

"2. El, yüz ve banyo havluları, yatak çarşafları, yastık kılıfları, masa örtüleri, plato ve her nevi peçeteler ve benzerleri:

(a) ve (b) grubuna dahil işletmelerde Amortismana tabidir.

Diğerlerinde ise ki bunlar ''Konaklama hizmeti vermekte olan otel ve kaplıca işletmeleri yani C ve D grubu

Sn Ferhat;

sizin Paylaşımınızdan kopyalıyorum.

"
2. El, yüz ve banyo havluları, yatak çarşafları, yastık kılıfları, masa örtüleri, plato ve her nevi peçeteler ve benzerleri:
"

iyi ya işte

Kaplıcalar ve kaplıca şeklinde konaklama yerleri c ve d grubuna giriyor . A veya b grubuna girerse yani turizm bakanlığından yıldız alırsa o zaman bu tip havlu,çarşafa amortisman ayırmaz demek

Sayın guroy

(a) ve (b) grubuna dahil işletmelerde Amortismana tabidir.

Diğerlerinde ise ki bunlar ''Konaklama hizmeti vermekte olan otel ve kaplıca işletmeleri yani C ve D grubu

Bende aynı şeyi söylüyorum. Ancak sizi alıntınız farklı.
İlkinde ayrılmaz denen cümleyi ikinci de amortisma tabidir olarak yazmışınız.

Saygıdeğer Üstadlar Nizam Güroy ve Ferhat Bey
gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.

339 Sıra nolu V.U.K. Genel Tebliği ekinde

Konaklama işletmelerine ilişkin sınıflandırmaya ulaşamadım. % 50 ve %35 amortisman oranı uygulanması hususunda çelişkiye düştüm.

Sayın calculator

Eğer işletmeniz (Turizm Bakanlığına göre ) c grubuna dahil işletme ise % 50 , d grubuna dahil işletme ise % 35

olarak amortisman ayırmanız gerekir

Sayın calculator

Eğer işletmeniz (Turizm Bakanlığına göre ) c grubuna dahil işletme ise % 50 , d grubuna dahil işletme ise % 35

olarak amortisman ayırmanız gerekir

Ferhat Bey,

Gelir İdaresi İnternet Sitesindeki güncel amortisman oranları tablosunda ve 333. nolu tebliğde %35 amortisman oranına ilişkin bir bilgiye rastlayamadım.

%50 amortisman ayırarak itfa edilmesine karar verdim.

Arkadaşlar kolay gelsin, ilk olarak kesinlikle demirbaş niteliğinde bir malzemedir. Tutulma konusunda ben 157 Diğer stoklarda tutulabileceğini sarf edildiği zaman yada atıldığı zaman giderleştirilmesi taraftarıyım.

Aynı olay bende oldu , ben bir bölümünü gelecek aylarda bir bölümünü gelecek yıllarda ind. Giderlere attim

İştigal konusu "Turistik tesisler ve eğlence faaliyetleri" ise amaortisman yolu kullanılmalıdır. 59.2 göre amort oranı %50 dir.