fonradar

Hayatın Gerçekleri ve Yeni Yasa

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Engin_ER
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
yeni yasaya göre erkeklerde emeklilik yaşı 65 oldu, bunu hepimiz biliyoruz,
ve herkes isyan ediyor haklı olarak
birde şunları düşündüğümüzd isyan etmemek elde değil;

bir çok kimse 40 yaşından sonra görme problemleri yaşamaya başlıyor
nefes darlığı ve buna benzer rahatsızlıklar olmaya başlıyor hele hele 50 - 55 yaşa geçildiğinde rahatsızlıklar dahada belirginleşmeye başlıyor;

peki bu yaşlardan sonra sık sık ufak tefek rahatsızlanarak işini aksatanları iş veren ne yapar işine son verir değilmi..
o zaman bu kişi ne yapacak başka bir yerden iş mi arayacak bulsada o yaştan sonra kim iş verir, iş verse bile ne kadar verimli çalışılabilinir,

rahatsızlıkları belirli bir yüzdenin üzerinde olmayınca emeklide olamayacağına göre bu kişiler ne yapar ne eder geçimini nasıl temin ederler..işsiz kaldıklarında SSK primleri yatmaaycağına göre sağlıktan nasıl yararlanırlar, okuyan çocukları varsa tahsillerine nasıl devam edebilirler.

şimdi diyeceksinizki bu sorun o kişilere ve devlete ait,

evet öyle ama ileride bizlerin sizlerinde aynı duruma düşmeyeceğimiz ne malum.

peki ne yapabiliriz .... koca bir hiç

neymiş efendim sosyal güvenlikte erken emeklilikten dolayı kara delik varmış,,, peki 3 kuruşluk bir şeyi 3000 lira fatura edip devleti dolandıranların hiç mi suçu yok acaba;

bence emeklilik yaşı 55-57 normaldi ama elimizden bişey gelmiyor
çok bilmişler düşüncesizce adım atanlar olduğu sürecede elimizden bir şey geleceğini sanmıyorum;

bu benim fikrim doğru veya yanlış olabilir elbette,

herkese iyi forumlar;

Ynt: hayatın gerçekleri ve yeni yasa

Avrupalaşma sürecine paralel olarak emeklilik yaşı yükseltildi ama yaşam standartı?

Ynt: hayatın gerçekleri ve yeni yasa

Ülkemizde ortalama insan ömrü 60

Oldumu şimdi, Olmadı tabi ki; varisleri de cezalandırmak gerekir. Neden iyi bakmadınız siz bu adamlara bakalım.
65-60=5 yıl daha alacak var. Ödeyin varisler 5 yıllık prim yoksa dul yetim maaşı beklemeyin.

Koyunuz ya, güdün bakayım nereye kadar.

Ynt: Hayatın Gerçekleri ve Yeni Yasa

tüm forumdaşlarımın haklı görüşlerine katılıyorum ve altına imzamı atıyorum. + 1

Merhaba,

Bu zaman kadar gelen bütün iktidarlar bizleri koyun gibi yönetti.

Bakın Anayasanın 60.maddesi ne diyor. Öyle böyle yasa değil ANAYASA diyor.

MADDE 60. ? Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.

Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.

Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir diyor. Ama emeklilikte yaş bekleyen adamın vay haline hele bizim gibi gençsen OooOOO bir ara emekli oluruz.

Yani hükümetin SSK batıyordu çıkıyordu lafları milleti ilgilendirmez.

Eğer SSK da açık varsa bu milletin sorunu değil, Senin sorunun. Nerden karşılarsan karşıla açığı. Ama adamlar herşeyi vatandaşa yüklemeye alışmış oldukları için yine cefayı halk çekiyor.

Benim fikrim derhal SSK özelleşmeli, belli kanunlar çerçevesinde işverenler özel sigorta şirketleri ile anlaşıp çalışanların primini oraya yatırmalılar. Yaş beklemenin mantığı kul hakkına girmektedir. Neyse bu durumda sanırım iktidarlardan epey bi alacağım birikecek :)

Benim ilk ssk oluşumdan bu yana 4 değişişi. Merak etmeyin bugünlerde çıkacak kanunun emeklilik md. 3-5 sene içinde yine değişir.

ben 50 yaşındayım belki benden yaşlı arkadaşlarda vardır aranızda ve 50 yıldır hep duyduğum bir söz var ssk. batıyor iflas ediyor, yaw kardeşim kötü idare ediliyorsa dolandırılıyorsa, yiyenin elinde kalıyorsa, vatandaşın ne günahı var bunda

Roger Federer ' Alıntı:
Merhaba,

Bu zaman kadar gelen bütün iktidarlar bizleri koyun gibi yönetti.

Bakın Anayasanın 60.maddesi ne diyor. Öyle böyle yasa değil ANAYASA diyor.

MADDE 60. ? Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.

Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.

Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir diyor. Ama emeklilikte yaş bekleyen adamın vay haline hele bizim gibi gençsen OooOOO bir ara emekli oluruz.

Yani hükümetin SSK batıyordu çıkıyordu lafları milleti ilgilendirmez.

Eğer SSK da açık varsa bu milletin sorunu değil, Senin sorunun. Nerden karşılarsan karşıla açığı. Ama adamlar herşeyi vatandaşa yüklemeye alışmış oldukları için yine cefayı halk çekiyor.

Benim fikrim derhal SSK özelleşmeli, belli kanunlar çerçevesinde işverenler özel sigorta şirketleri ile anlaşıp çalışanların primini oraya yatırmalılar. Yaş beklemenin mantığı kul hakkına girmektedir. Neyse bu durumda sanırım iktidarlardan epey bi alacağım birikecek :)

ssk. yada bağkur, emekli sandığındaki açıkların sebebi emeklilere verilen emekli maaşları olduğunu sanmıyorum,,

esas batıran israf bilhassa hastanelerde yapılan israflar batırmıştır, ssk. bir hastayı dışarı tedavi için gönderiyor gönderdiği yer ise üç kuruşluk tedavi veya tetkike 25 kuruşluk fatura kesiyor.
medikal firmaları ile üçgen kurup hastaya bir tane lazımsa 3 hatta beş tane alınmış gibi fatura ediliyor.

10-15 yıl önceydi hiç unutmam babamı kalp rahatsızlığından dolayı ssk.da bir doktora götürmüştüm ve bir sohbet arasında ssk.dan bir doktor şunu söylemişti, biz ssk. hastanesinde anjiyo yapamıyoruz anjiyo için hastaları üniversite hastanesine gönderiyoruz ve onlar ssk.ya her anjiyo başına yaklaşık 5-6 milyarlık fatura kesiyorlar halbuki anjiyonun maliyeti taş çatlasın 700-900 milyon arası.. ne derce doğrudur bilemem ama o doktorun ağzından ben bu lafları duymuştum.

ve babama ameliyat kararı alındığında yine ameliyatı için üniversite hastanesine sevk edilecekti, gittik araştırdık orada (ssk.lı da olsanız) ameliyat olmanın bir bedeli vardı bıçak parası falan gibi. ve yıl 1983 bizden istenen bıçak parası 500.000.00 liraydı. (o zamanlar 0 (sıfır) bir tofaş otomobili 700-800 bin liraya alabilirdiniz) ayrıca diğer masraflara karışmayız deniliyordu. ssk.nın ödemedikleri masraflar..

işte bu israf edilenler yüzünden battığını düşünüyorum. yoksa emekli alacağı emekli maaşını zaten çalıştığı sürece kendisi ödüyor, eğerki ödenilen primler iyi idare edilip iyi yatırımlara dönüştürülseydi batmazlardı.
ihalelerde şurda burda yiyenin elinde kalırsa batar ve battığında da olan bizim gibi vatandaşa olur..
sonrada sudan bahneler bulurlar.
neymiş efendim genç yaşta emekli olanlar batırmış.
peki kaç kişi varmış genç yaşta emekli olanlar, yıpranma payı almış olanlar mesela asker ve polis 38-40 yaşında emekli olmuş olabilir ama dışarıda piayasada çalışanların genel çoğunluğu 50 yaşından önce emekli olacağını sanmıyorum,
kendimden örnek vereyim, askerden geldiğimde 22 yaşındaydım iş bulup işe başlamam derken yaş 23 oldu. biraz çalıştım çıkarıldım başka iş aradım buldum oradan kendim çıktım derken bir iş yeri açtım uzun bir süre sonra işlerim bozuldu derken başka bir iş yeri yani zaman zaman prim ödemelerime ara vermek zorunda kaldım ve 25 yıl 9000 iş gününü ancak 50 yaşımda tamamlayıp emekli olabildim.

bizler neyse de bizden sonrakiler hele hele siz gençlerin gerçekten işi zor görünüyor. yaş 65 beklemek ise ayrı bir dert
(mezarda emeklilik)yani enayi gibi primlerinizi ödeyin ama biz size emekli maaşı vermeyiz manasında bir yasa çıkarılıyor.
hem prim ödeyin hemde hastanelere tedavi için geldiğinizde katkı payı verin hemde insan muamelesi görmeyin ayrıca iyi tedavi olmak istiyorsanız doktorları da ayrıca görün. bunu açıkca söyleyemeselerde bir şekilde iyneliyorlar