Hayır Amaçlı Dağıtılan Lokma Gideri-KKEG

günizi

Katkı Sunan Üye
Hayır amaçlı dağıtılan ve şirkete fatura edilen lokma bedelini KKEG olarak kayda aldım. Konu tam olarak Bağış-Yardım tanımına girmemekle beraber, Geçici Vergi ekinde KKEG dağılımı yapılırken Diğer bölümüne mi yazılmalı (ki bu şekilde yazdım), Bağış-Yardım bölümünde mi gösterilmeli? Basit bir konu gibi görünse de, mevzuatımızda "hayır" işleriyle ilgili bir husus yok maalesef. Hem Vergi matrahının tespitinde gider yazılmaması, hem de bu tür giderlerin neden KKEG olması gerektiğine dair hakkında yazılmış, çizilmiş, tartışılmış bir konu olsa iyi olur düşüncesiyle Siz değerli üstatlarımla konuyu irdelemek istedim.
Şimdiden teşekkür ediyor, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Hayır amaçlı dağıtılan ve şirkete fatura edilen lokma bedelini KKEG olarak kayda aldım. Konu tam olarak Bağış-Yardım tanımına girmemekle beraber, Geçici Vergi ekinde KKEG dağılımı yapılırken Diğer bölümüne mi yazılmalı (ki bu şekilde yazdım), Bağış-Yardım bölümünde mi gösterilmeli? Basit bir konu gibi görünse de, mevzuatımızda "hayır" işleriyle ilgili bir husus yok maalesef. Hem Vergi matrahının tespitinde gider yazılmaması, hem de bu tür giderlerin neden KKEG olması gerektiğine dair hakkında yazılmış, çizilmiş, tartışılmış bir konu olsa iyi olur düşüncesiyle Siz değerli üstatlarımla konuyu irdelemek istedim.
Şimdiden teşekkür ediyor, işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Kamu kuruluşlarına ve vergi muafiyeti tanınmış vakıflara yapılan bağışlar, vergiye tabi kazancın yüzde 5’ine kadar yapıldığında vergi matrahından düşülebiliyor. Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler, köyler ile kamu yararına çalışan dernekler ve Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara, yıllık toplamı beyan edilecek gelirin yüzde 5’ini (kalkınmada öncelikli yöreler için yüzde 10’unu) aşmamak üzere, makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımlar kazançtan indirilebiliyor.
Sizin bahsettiğiniz konuda KKEG niteliğindedir

Peki ben farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Bu Kkeg midir yoksa 131 midir? Kkeg olması kar dağıtımını azaltması demek. Görüşlerinizi rica ederim. Cengiz Üstad konuya sizin vasıtanızla atlamış gibi oldum ancak lafım sizi düzeltmek değil. Felsefi olarak tartışmak istiyorum. Yoksa bende kkeg olarak düşünüyorum.

Doğrusu KKEG yapılmasıdır.Konunun pek felsefe götürür tarafı yok aslında.Birde şu açıdan düşünelim.3 ortaklı bir şirketiz 131 yapmaya karar verdiniz.Hangi ortağı kullanacaksınız.Hepsine mi paylaştıracaksınız.Ortaklar kendi alacaklarından (varsa) düşmeyi kabul ederler mi?

KDV iadesi alan bir firmada doğrudan gider olarak yazıldığı ve vergi dairesi açısından problem olmadığı görülmüştür.