fonradar

Hayvan Yetiştiriciliği

pardon1986

Katkı Sunan Üye
Merhabalar. Bir mükellefimiz şirket kurmak istiyor. Faaliyeti bir çiftlik kurup çiftlikte hayvan yetiştirip kesim yapmak tabi bunları buzhanede saklayıp satmak. Bu tarz işi olan ilk mükellefimiz olacak bu konu hakkında daha önce iş yapmış olan değerli üstatların fikirlerini alabilrsem sevinirim. Teşekkürler

Hayvancılık muhasebesi çok detay bir konudur yazılacak kısa bilgilerle sistem kurmak zor bence araştırmaya uygulama yapanlarla görüşmeye çalışın bazı makaleler sitemde var onlarıda almaya çalışın................... da soruldu bazı kaynakları ekledim aratırsan bulunabilir.Kolay gelsin.

Not : Link vermek yasaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım şimdi 2 türlü iş var hayvan yetiştiriciliğinde biri damızlık işi diğeri ise canlı hayvan alımı ve satımı hangisi çünkü ikisininde farklı muhasebesi var.ona göre yardımcı olayım.

Canlı hayvan alımı yapacak tabi bunlar doğuracakta besiye çekecek sonra kesip bu hayvanları marketlere veya kasaplara satacak şimdilik amaç bu. Ben biraz araştırma yaptım teferruatı biraz çok.Fikrinizi sunarsanız sevinirim

Eğer besicilik yapacaksa, benim şirketim önce besicilik yaptı süt sattı, hastalanan canlı hayvanları satmak zorunda kaldı vs.Bu tür canlı hayvan muhasebesinde canlı hayvanı 256 nl. hs. kayıt yapacaksın ve amortisman ayırmak zorundasın.çünkü hepsi senin demirbaşın konumunda.satmak durumunda olduğun zaman demirbaş gibi düşünüp satışını yapacaksın.Tabi canlı hayvan için yaptığın yem vs. giderleride maliyete atacaksın. Ama canlı hayvan alımı satımı yapacaksan mal alış gibi düşüneceksin daha kolay muhasebesi oluyor.

teşekkürler. Canlı hayvanı kesip satarsak o zamanda 150 hesapta takip etmek gerekir diye düşünüyorum. Tekrar yardımınız için teşekkürler