fonradar

Hayvancılık İşletmesinde Yem Amaçlı Ekilen Mahsülün İşletme Stoklarına Alınması

Herkese merhaba,
Hayvan besiciliği yapan bir ltd.şti. aktifine kayıtlı tarlasında fiğ üreterek bunu hayvan yemi olarak kullanmak üzere işletme stoklarına almıştır. Fiğ üretimi için yapılan tohum ve sulama masrafları gider olarak işlenmiştir. Mahsülün stoğa alınmasını nasıl muhasebeleştirebilirim? Fikri olan forumdaşlar, paylaşırsanız çok memnun olacağım. Esenlikler dilerim.

Ynt: hayvancılık işletmesinde yem amaçlı ekilen mahsülün işletme stoklarına alınması

sn neri;

stoğa alıcağınız hayvan yemini 152 hesapta takip etmelisiniz.

Kolay gelsin..

Ynt: Hayvancılık İşletmesinde Yem Amaçlı Ekilen Mahsülün İşletme Stoklarına Alınması

Sn. kalisper-a cevabınız için teşekkür ederim. Esas faaliyet hayvancılık olduğu için ben 157 hesapta tutmayı düşünmüştüm. Alacaklı hesabın ne olması gerektiği konusunda hala çözümsüzüm, saygılar.

Ynt: Hayvancılık İşletmesinde Yem Amaçlı Ekilen Mahsülün İşletme Stoklarına Alınması

neri ' Alıntı:
Herkese merhaba,
Hayvan besiciliği yapan bir ltd.şti. aktifine kayıtlı tarlasında fiğ üreterek bunu hayvan yemi olarak kullanmak üzere işletme stoklarına almıştır. Fiğ üretimi için yapılan tohum ve sulama masrafları gider olarak işlenmiştir. Mahsülün stoğa alınmasını nasıl muhasebeleştirebilirim? Fikri olan forumdaşlar, paylaşırsanız çok memnun olacağım. Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Bana kalırsa tohum ve sulama masraflarını gider olarak işlemeyerek, elde edilecek olan olan mahsulun maliyetine atmalıydınız. Ayrıca stok hesaplarından 152 veya 157 hesabı değil 150 hesap kullanılmalı diye düşünüyorum. Sonuçta elde ettiğiniz ürünü (fiğ) satmak amaçlı değil, kendi üretiminizde kullanıyorsunuz.

sn neri;

157 hesap artık gibi maddelerin kullanıldığı hesaptır.152 hesap ise bir üretim sonucunda elde edilen ve satışa hazır mmaüllerin izledndiği hesaptır.

Eğer Siz bu hayvan yemini satmayacaksanız kendiniz kullanacak iseniz sn tamer beyin dediği gibi 150 hesapta takip etmelisiniz.

evet haklısınız peki alacaklı hesabın ne olması dogru olur ?

Üretilen fig, üretimde kullanılacağı için,

150 İLK MADDE VE MALZEME
150.02 Yemler
150.02.04 Fig

şeklinde olmak üzere hesaba alınabilir,

Figin satılması düşünülen kısmı varsa,

152 MAMULLER hesabına alınır.

Ziraati yapılan fig ürününe ait, maliyetleri ve giderleri izlediğiniz hesaplar, hasatla birlikte, alacaklı yapılmak suretiyle, yukarıdaki hesaplar borçlandırılır.

ayrı ayrı çok teşekkür ederim.

Fig ziraatinin giderlerini hangi hesapta izlemeliydim derseniz,

710 ve 720 de takip ederek gelebilirdiniz.