Hazır Beton Sektöründe Beyaz Sürekli Form Kağıda İrsaliye Basmak ?

Onaylı Olmayan Beyaz Sürekli Form Kağıda İrsaliye Basmak Yasal mıdır Değil midir?

Yasal dayanağı var mıdır ya da vergi kaçırma anlamında yapılan bir iş güzarlık mıdır? 2 adet basılıyor, birisi müşteriye veriliyor, diğeri ise firma da kalıyor.. Vergi kaçırma işine giriyorsa yaptırımı var mıdır, delil olarak bu irsaliye örnekleri sunulabilir mi şikayet aşamasında ?

Son düzenleme:
Sorunuz çok açık değil. Ancak onaysız düz beyaz kağıdı irsaliye olarak yazdırıp kullanılıyorsa vergi kaçakçılığı, smiyb gibi suçlamalarla karşı karşıya kalınabilir. Yine de konuyu yanlış bildiğinizi düşünüyorum Kimsenin bunu yapacak kadar bilgisiz olduğunu düşünmüyorum. Başka bir amaçla yapılıyor olabilir.

Yani şu şekilde açıklama yapayım, genellikle köylerde dökülen betonlarda beyaz sürekli form kağıda normal 4 katlı irsaliyeye basılan bilgiler basılıyor ve tek sayfaya iki irsaliye boyutu sığdığı için iki defa yazdırılıyor ve ortadan yırtılıp birisi firma muhasebesine verilmek için kalıyor diğeri ise müşteriye veriliyor. İrsaliye numarası onaylı vs değil. Bu şekilde irsaliye ile sevkiyatı yapılan betonun satışı yasal mı oluyor yoksa suç mu? Ya da diyelim ki beyaz sürekli form kağıt ile müşteriye betonu verdi ama bunu faturalandırdı bu şekilde bir satışın yapılmasında sakınca var mıdır ?

Yani şu şekilde açıklama yapayım, genellikle köylerde dökülen betonlarda beyaz sürekli form kağıda normal 4 katlı irsaliyeye basılan bilgiler basılıyor ve tek sayfaya iki irsaliye boyutu sığdığı için iki defa yazdırılıyor ve ortadan yırtılıp birisi firma muhasebesine verilmek için kalıyor diğeri ise müşteriye veriliyor. İrsaliye numarası onaylı vs değil. Bu şekilde irsaliye ile sevkiyatı yapılan betonun satışı yasal mı oluyor yoksa suç mu? Ya da diyelim ki beyaz sürekli form kağıt ile müşteriye betonu verdi ama bunu faturalandırdı bu şekilde bir satışın yapılmasında sakınca var mıdır ?

Cevabınız için teşekkür ederim ama sorumdaki açıklamaları tam olarak karşılamadı yanıtınız.

Faturalandırmayı ne zaman yapıyor, daha sonra mı

Günaydın Kerem bey, daha sonra yapıyor. Benim anlamak istediğim onaylı irsaliyeler varken neden beyaz sürekli form kağıda bastırma gereği duyuyorlar, yani bunun bir amacı vardır elbet değil mi?

Günaydın Kerem bey, daha sonra yapıyor. Benim anlamak istediğim onaylı irsaliyeler varken neden beyaz sürekli form kağıda bastırma gereği duyuyorlar, yani bunun bir amacı vardır elbet değil mi?
Konuyu sevkiyat / muhasebe bölümünüze sordunuz mu hiç, neden böyle yapıyorsunuz, başımıza bir iş gelmesin sonra diyerek :)

Günaydın

Muhasebecilerle aram yok, kendilerini patron gibi görüyorlar. Benim soru yöneltme amacım haksız kazanca karşı mücadele maksadıyla ve bilinçli birey olmak sayenizde :)

Muhasebecilerle aram yok, kendilerini patron gibi görüyorlar. Benim soru yöneltme amacım haksız kazanca karşı mücadele maksadıyla ve bilinçli birey olmak sayenizde :)
:) Bilinçli birey olmak konusunda , verilen cevaplarda da görebileceğiniz üzere belirttiğiniz şekilde düzenlenen belgenin irsaliye niteliğinde olmadığını öğrenmiş bulunmaktayız ( ben de :) ) Buraya kadar olan kısım bilinçli birey olma yolunda tamam,
bilinçli birey 2.aşamada ne yapar? İşi yapana sorar, gidip sorun derim,

Sorarsak eğer o kendini patron sanan şahıslar neden sordu bu acaba diye kuşkuya düşer :) Yarın birgün ceza yerlerse de benden bilirler, yanılıyor muyum :)

:) O kişilere sormadığınız sürece de , neden öyle yaptıklarını öğrenme şansınız hiç yok biliyorsunuz değil mi :)

Neşe bozulmaz sanırım, daha büyük sorunları vardı en son ( kepek problemi) ama gerçekten anlayamadım;
Sorularınızdan biri, bu şekilde irsaliye ile sevkiyat yasalmıdır, suçmudur idi,
diğer ise sonradan faturalandırılıyor, bu durum vergi kaçakçılığına girer mi idi yanlış anlamadıysam. Hedefinizde ise vergi kaçakçılığı yapılıyorsa, ihbar edene prim uygulamasından faydalanabilmek olduğunu belirtmiştiniz daha önce.

O şekilde irsaliye ile sevkiyat suç olamaz, sadece kusur olur o da kusura ilişkin idari para cezalarıyla cezalandırılır.
Sonradan faturalandırılıyorsa, faturalandırma gerçek bedeller üzerinden yapılıyorsa, vergi kaçakçılığı durumu olması da mümkün değil demektir. dediğim gibi irsaliye- fatura -vergi konularında bilgim pek yok ama temel bilgim;gerçek değer üzerinden fatura var = olması gereken vergi var, yani kaçak yok demektir, yani prim yok :)