fonradar

Hem Büro Açmak Hem Çalışmak...

Ben Smmm ruhsatını 2009da aldım.Bir firmada muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım.(Bağımlı olarak değil yani müşavir sıfatıyla değil-normal eleman)
(genelde çalışmak deyince bağımlı çalışmaktan bahsediliyor ama değil.)
sorum şu ,
Büro açmak niyetindeyim ama bir süre ikisini bir arada götürmek istiyorum .Böyle birşey olabilir mi? gerek finansman açısından gerek çevre açısından firmada çalışırken (SGK-4a'lı) bu zaruri görünüyor.

değeri yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim cevabınız için..Araştırıyorum ama gördüğüm cevaplar hem BAĞIMLI çalışıp hem SMMM bürosu açma ikisi birlikte olmadığı yönünde.ama mesela bürosu olup ta üniversitelerde ders verenler var,sonuçta orada da bordrolu çalışıyorlar?

Üniversitelerde ders verenlerin durumu farklı, onlar ders ücreti alıyor ve 5510 sayılı Kanun’un 4/a maddesinde belirtilen türden Hizmet akdi ile bir işverene bağlı değildirler.

Eğer çalıştığın şirket sıkıntı çıkarmaz ise git vergi kaydını açtır hem şirkette çalış hem defter tut. Disiplin suçu olmaz, olsa bile piyasada 10 TL fiyatla defter tutanlar var ilk önce onlara müdahale etsinler. Sakın ama sakın gidip direk büro açma çok sıkıntı yaşarsın

Siz meslek yasası şöyle böyle diyenlere bakmayın. Oda yönetimleri kendileri teşvik ediyor. Sen yeterki ucuza defter tutma gerisi hikayeee.

Arkadaşım sana akıl verenlerin sorumlulukları yok dolayısıyla yetkileri yok mesajın kim tarafından yazıldığıda belli değil sorduğun adres yanlıiş odana soracaksın yazı ile cevap alacaksın her kes kendi eyleminden sorumlu.S.Meslek avukat doktor smmm mesleki sıfatla ticaret yasaklanmış haksız rekabet olmasın diye yasa koyucu böyle düşünmüş bir sebebi vardır yasalar hazırlanırken önceden yapılan hatalardan ders alınmıştır kanunlar genel çıkıyor her kesin istediği gibi düzenleme yok bizler kanunlara uyacağız.
.S.Meslekte mesleği bizzat yapma işin başında bulunma mecburiyeti var yardımcı çalıştırılabilir ama sorumluluk meslek mensubunda.Firmada çalışman bütün gününü alıyormu alıyorsa parttime çalışma yoksa ayrıca büroda ne zaman çalışacaksın kaç parça olacaksın.S.Meslekte büro açabilir çalıştığın firmayada s.meslek makbuzu kesip müşteri kayıtları işyerinde tutulmasını istiyor tezi ile mesaini bölüştirebilirsin.Bu tip çalışanlar var .smmm ünvanı kullanamadan başka iş yapabilir ama serbest çalışırken izin vermiyorlar yasalar sert belgen tehlikeye girebilir belgesiz kalırsan burada yazanlar sana ekmek vermez veremez bunlarıda düşünüp kararını ver piyasan varsa piyasa iyi ama yoksa müşteri edinmek zor mevcut işini muhafaza etmende fayda var karar senin hayırlı olsun başarılar dilerim.

Mali Müşavirin ofisine gidiyorum kapının girişinde tabelası var altında ise başka şirkete ait levha var. Şimdi soruyorum bu yasak değil mi? Ben bu sene büro açtım 13 mükellef aldım ve bunların 7 tanesi meslek mensubu olmayan başkasının ruhsatı ile iş yapan kişilerdi. Adamın bürosuna gidiyorum 400-500 tane mükellefi var hepsinde ortalama 30-75 TL arası alıyor ve oda başkanı bildiği halde ses çıkarmıyor. Oda ve birlik yönetiminde olanlar kokmuş bir kere ne söylesek ne yazsak boş arkadaşlar. Onun için haksız rekabet miş yasak mış fasa fiso kendini kurtarmaya bak. Büro açarsan şayet beni daha iyi anlarsın.