fonradar

Hem İngiltere'den Hem Türkiye'den Emekli Olabilir miyim?

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
[size=10pt]Şevket Tezel

Soru: 20.08.1961 doğ. 01.09.1979 tarihinde Türkiye'de sigortalı olarak işe başladım ve 241 gün çalıştım. 1981-1983 arasındaki askerliğimden sonra 1989'da İngiltere'de çalışmaya başladım. 01.10.2000'den itibaren Türkiye'deki sigortalılığımı isteğe bağlı olarak devam ettirmekteyim. Haziran 2009 itibariyle askerlik borçlanması dâhil 3 bin 991 günlük primim var ve isteğe bağlı prim ödemelerim devam ediyor. Emeklilik tarihim nedir? İngiltere'deki hizmetlerimi Türkiye'deki hizmetlere karıştırmaksızın iki ayrı ülkeden emekli olabilir miyim? M.A.KARAGÖZ

Cevap: Türkiye ve İngiltere'de geçen hizmetlerinize istinaden sadece yaşlılık ve dul aylıklarında hizmet birleştirilmesi yapılmadan her ülkenin kendi mevzuatını uygulayıp ayrı aylık bağlatma hakkınız bulunuyor. Malullük ve yetim aylıklarında ise birleştirme yapılmadan aylık bağlanmıyor. İsteğe bağlı primleriniz önceden beri devam ediyor olduğundan ikamet şartı olmaksızın prim ödemeye devam edebilirsiniz. Kalan bin 9 günlük primin en az 49 gününü çalışarak ödemeniz gerekiyor.
...
Tamamı