zirve

Hem Sevk İrsaliyesine Hem de Taşıma İrsaliyesine Gerek Var mı ?

Üyelik
17 Mar 2010
Mesajlar
832
Konum
Türkiye
Arkadaşlar herkese merhaba. Bir müşterim nakliyeci ile bir mal gönderecek. Şimdi kamyoncu taşırken taşıma irsaliyesi düzenleyecek. Peki bizim müşterimizin de sevk irsaliyesi düzenlemesine gerek var mı? Teşekkürler...
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,952
Konum
ADANA
Biri malları sevk edenin, diğeri de taşıyanın düzenlemesi gereken ayrı ayrı belgelerdir.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
96
Konum
Kayseri
Sayın stajerilker,
Kiraladığınız araç sizden başkasının işini yapmıyorsa ayrıca taşıma irsalşyesine gerek yok. Ancak araç siİn işinize öncelik vermek koşulu ile başka nakliye işleri de yapıyorsa taşıma irsalşyesi düzünlemek zorunda. Ama siz her halukarda sevk ettiğiniz mallarla ilgili sevk irsaliyesi düzenleyeceksiniz.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
96
Konum
Kayseri
Taşıma irsaliyesini zaten aracı işleten yani sahibi keser. Sevk irsaliyesini de malı sevkeden satıcı veya alıcı düzenler. Lütfen bunları birbirine karıştırmayın. Aracı kirlayarak onun araç ile nakliyecilik işini yapmasını engellemiş oluyorsunuz.
 
Üyelik
23 Eyl 2010
Mesajlar
269
Konum
İstanbul
Şimdi şu şekilde anlatayım. Bir şahıs firması 4 tane aracını doblo vb. şirketlere şoförü ile birlikte kiralıyor. Bu araçlarda malzemeler falan da taşınıyor. Burda malların sevk irsaliyelerini firmalar kesiyor zaten. Fakat bizimde taşıma irsaliyesi kesmemiz gerekiyor mu? Aslında kiralama olduğu için kesmememiz gerekiyor. Fakat çevirmelerde soruyorlarmış. Birde bu işi yapan firma yetki belgesi olarak k1 almış (kendi malnı taşıyablir) K2 vermiyorlar tonaj eksik diye. Burda nasıl bir yol izlenebilir sizce?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
96
Konum
Kayseri
Taşıma irsaliyesini nakliyeciler düzenlerler. Siz nakliyecimisiniz ki taşıma irsaliyesi düzenleyeceksiniz.
 
Üyelik
2 Kas 2014
Mesajlar
2
Konum
istanbul
arkadaşlar merhaba
sevk irsaliyesini müşteri düzenlediği taktirde satıcınında düzenlemesine gerek varmıdır? mal sattık bu durumda hangi hallerde satıcı yada müşteri irsaliyeyi düzenler.
 
Üyelik
7 Eyl 2011
Mesajlar
8
Konum
kayseri
sayın feyzagedik;
1- irsaliyeyi malı satan firma düzenler malın sevki için
2- sizin mal alışı yaptığınız firma direk sevkle malı satacağınız firmaya irsaliye ile gönderir faturasını size keser sizde sattığınız firmaya sadece fatura düzenlersiniz.irsaliye ye gerek yoktur.
3- alıcı kişi malı işyerinizden kendi imkanları ile alır sizde sadece fatura düzenlersiniz.üzerinede "mal alıcıya işyerinde teslim edilmiştir" kaşesi vurursunuz.yine irsaliye ye gerek yoktur.
 
Üst