fonradar

Hem Sigortalı Hem de Farklı Bir İşyerinde Stajyer Öğrenci Olarak Çalışılabilir mi ?

Meslek lisesi son sınıf öğrencim (açık lise) bu sene staja gitmesi gerekiyor. Bu öğrenci il dışında sigortalı olarak çalışıyo gösteriliyor. Yani primleri yatıyor. Bulunduğu ilde de bi işletmede staja başlaması gerekiyor. Bu öğrenci staja başladığı zaman hem bulunduğu ilde %1 lik primi yatacak, hem de farklı bir ilde normal sigortası yatacak. Bu iki il arasında en az 10 saatlik yol var.
Aslında yapılacak şey belli ama ben genede sorayım, diğer ildeki normal sigortayı iptal etmezse bu öğrenciyi bekleyen tehlike ve olmadığı halde sigorta yatıran işletmeye verilebilecek ceza nedir. Ya da hiçbişey olmaz mı? Hem sigorta hem staj farklı işletmelerde olma imkanı var mı? Bu konuda aydınlatabilir misiniz?

Ynt: Hem sigortalı hem de farklı bir işyerinde stajyer öğrenci olarak çalışılabilir m

Bile bile lades olur. sigortalılığı iptal edilir. yatan primlerin geri alınmasında da zorlanılır. Ayrıca paravan sigortalılıkdan dolayı işv. ipc kesilebilir.

Ynt: Hem sigortalı hem de farklı bir işyerinde stajyer öğrenci olarak çalışılabilir m

Sigortalının işyerinin bulunduğu adreste bir fiil çalışması mı gerekiyor? Danışman, internet, tasarım veya tercüme gibi faklı ilde ikamet edipte yapılabilecek işler mevcut. Yani ne bileyim insan düşününce olabilir gibi geliyor. Ama yapılan uygulama ortada herhangi bir şeyde sıkıntı çıkacağı muhakkak.

tekno ' Alıntı:
Sigortalının işyerinin bulunduğu adreste bir fiil çalışması mı gerekiyor? Danışman, internet, tasarım veya tercüme gibi faklı ilde ikamet edipte yapılabilecek işler mevcut. Yani ne bileyim insan düşününce olabilir gibi geliyor. Ama yapılan uygulama ortada herhangi bir şeyde sıkıntı çıkacağı muhakkak.

Selamlar
İlk sorunuzdaki öğrencinin stajyer olması ve staj sigortasının zorunlu olması,diğer ildeki çalışmasını engeller.Birincil görev staj sigortalılığıdır.Sİgorta okul tarafından karşılanıyor olsa da bilfiil işyerinde çalışmak zorundadır.Zaten bu çalışma,rehber öğretmen tarafından da denetlenmektedir.
Staj sigortası zorunlu iken başka bir yerde sigortalı görünmesi zaten mümkün değildir.Ben çok denedim ama aynı anda iki yerde birden bulunamıyorum,başaramadım :) şaka bir yana bu 2.sigortalılık mümkün değildir.Tesbiti halinde burdaki 2.sigortalılığı yanar,işverenede ceza verilir.Ayrıca stajının yanma riski bile vardır.bu kişi stajyer yani öğrenci olmasa bile kanun yine buna izin vermez.Kaldı ki farklı şehirlerde..
Özetle öğrencilikte devamlılık zorunlu ise ve bu kişi stajyer ise öncelik staj sigortasındadır.Diyebilirsiniz ki akşam 6 dan sonra çalışamaz mı,ikinci sigortalılık olamaz mı.Olur,
aynı şehirde olmak şartıyla ve kısmi süreli sözleşme yapılmak şartıyla bu yapılabilir.
Ama bu öğrenci için ikinci bir sigortalılık mümkün değildir.
tesbit edilmeme ihtimali var mı?Var,
Bu riske değer mi? Değmez.
Saygılar

Öğrenciyi bilgilendireyim artık ikincisini iptal mi eder yoksa riski göze alıp devam mı eder kendisi bilir. Verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.

bende aynı durumdayım .sigorta stajını iptal edebilirmiyim edebiliyorsam nasıl ederim .yardımcı olurmusunuz lütfen

Son düzenleme:
banada yardımcı olurmusunuz lütfen . ben staj sigortamı iptal edebilirmiyim . edebiliyorsam nasıl iptal edrim :) tşkler

Tahsin beye Katılıyorum evet istisnai olarak Kısmi Süreli SÖZLEŞME çözüm olabilir ise de yapılacak inceleme sonucu kuvvetle muhtemeldir ki risk SÖZKONUSU.
sn.feride Orhan bu yaptığınız zorunlu staj ise çözüm yeri okulunuzdur.