Her Ay Faturalandırılan Kira Bedelleri

Üyelik
27 Tem 2005
Mesajlar
72
Öncelikle tüm formdaşların mübarek Ramazan-ı Şeriflerinin hayırlara vesile olmasını cenab-ı haktan niyaz eder kurtuluşumuza vesile olmasını temenni ederim.
Mükellefimiz bir hizmet işletmesi kurum.Kurum ana faaliyet konusunda bir işyerine sahip. Ve bu işyerinden bağımsızda dört adet farklı iş yerleri var ve buraların tümüde kirada. Biz her ay kirada olan bu iş yerlerine kira bedeli faturalarını kesmekteyiz. Yaklaşık 5 aydır faturalarını kesmekteyiz. Ancak geçici vergi dönemlerinde çok büyük miktarda karşımıza matrah çıkmakta kiralardan dolayı.Geçici vergide dekiralardan dolayı götürü veya gerçek gider yolunu seçme şansımız yok. Olduğu gibi kar olarak karşımıza çıkmakta. Yıl sonunda kurumlar vergisi beyannamesinde GMSİ kısmında götürü usulü seçerek %25 gider düşebilirim ancak bu defada geçici vergi beyannamelerim yanlış olmuş olacak. Ne yapacağım şaşırdım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
 
Üyelik
7 Tem 2005
Mesajlar
204
Konum
İstanbul
GMSİ kısmında götürü usulü seçerek %25 gider düşebilirim ancak bu defada geçici vergi beyannamelerim yanlış olmuş olacak. Ne yapacağım şaşırdım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
Bende Ramazanı şerifinizi Tebrik ederim..Kira konusunda yanlış düşündüğünüz kanısındayım..ilk olarak Kurumlar Vergisinde ihracatçılarda uygulanan ihracat bedelinin % 0,5’inin gider yazılması dışında Götürü olarak yazılabilen gider kalemi ben bilmiyorum şahsen..Kurumlar vergisi mükelleflerinin tüm giderlerini belgelemeleri gerekmektedir.Kirada %25 Götürü gideri neye dayandırıyorsunuz kaynak olarak.

2.Bir açıdan bakarsak uygulamanın geçerli olduğunu varsayalım,eğer götürü gider yazılabiliyorsa Geçici vergi dönemlerinde de yazılabiliyor olması şarttır..bu şekilde bir uygulama olmaz..Yani Geçici Vergi Beyannamesinde indirilemeyen bir Gider Kurumlar vergisinde de indirilemez,yada tam tersi Kurumlar Vergisinden indirilebilen bir gider,Geçici Vergi Matrahından da indirilebilir çünkü matrahlarını aynı verginin konusu oluşturmaktadır..

İyi Çalışamlar
 
Üst