fonradar

Her İki Mükellef İçin Ortak Kira Kontratı Düzenlenebilir mi ?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar selamlar
Karı-koca avukat mükelleflerim ortak bir yer kiralama aşamasındalar.Her ikiside aynı vergi dairesinde fakat ayrı ayrı mükellefler.İsterler ki kiralama sözleşmesi tek düzenlensin fakat her ikisininde kira tutarları ve isimleri ayrı ayrı yazılsın.(Kira ikiye bölünecek) Böyle bir kontratı vargi dairesi kabul eder mi? Daha evvel hiç yapmadığım bir uygulama,o yüzden tereddütte kaldım.
Düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
Saygılar

İlginç bir istek :)
Bence mümkün, işyeri kiralanmış mı? Kiralanmış... Sözleşmenin şekil şartları vergi dairesinin ilgi alanı değildir, damga vergisini alır, gerisine karışmaz bence.
Ama yaparsanız bu şekilde ikisinin de açılışını, bilgi verin üstad, bende merak ettim doğrusu.

Merhaba ;

Yapılanda herhangi bir hatalı durumun olmadığını gerçek ne ise aynen uygulandığını,kiraya veren açısından da bir sorun yok ise vergi dairesinin de uygun göreceğini düşünüyorum.

NOT : Sn.Zindan kusura bakmayın. Mesajınızı görmeden göndermiş bulundum.

Yani aslında pek bir sıkıntı görünmüyor.Kiraya veren şirket,kira faturasını ayrı ayrı kesecekler.Müracatta damga vergisini ayrı ayrı th.ettireceğim.Kira tutarlarıda ayrı ayrı hesaba yatacak.yani aslında herşey normal,herkes yükümlülüklerini ayrı ayrı yerine getirecek..Amaç,hepsi tek bir kontratta olsun.
P.tesi günü daireye soracağım,sizide bilgilendiririm mutlaka...

VD tek kira kontratı görünce adi ort. gibi algılayıp sorun yaratabilir. DV hesaplarken her ikisinede tam kira rakamı üzerinden almaya kalkabilir, çift imza olacağı için diğerini kefilmiş gibi algılayıp dv çoğaltabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar
İstanbul Göztepe Vergi dairesi,tek bir kontratta,kiracıların ayrı ayrı isim ve vergi numaraları ile kira tutarlarını belirtmek suretiyle kabul ettiklerini söylemiştir.
Bilginize.