hesap kodu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bilanco
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bilanco

Katkı Sunan Üye
sn,forum üyeleri, benzer üretim yapan iki firma, bazen, ürünleri belirli aşamaya gelmiş halde birbirlerinden mal almaktadırlar.Örneğin,sıhhi tesisat borusu üreten firma 5 er metre parçalar halinde boruları üretir diğer firmaya satar diğer firma bu boruları tekrar işçiliğe tabi tutar (örneğin uçlarına diş açar ve üzerine marka kabartır ve vb.işçilikler)
Sorum muhasebe hesap kodu olarak alıcı firma bu malları 150 hesapta mı yoksa 151 hesapta mı izlemeli ?

sn özbek, yarımamül kavramı ve aşaması firmanın kendine özgü hali değilmidir ? Firma yarımamül alıp aynen satarsa ticari mal mı satmış olur mamül mü ? Üzerine yeni bir maliyet binmediğine göre özün önceliği nasıl değerlendirilecek ?

Hesap hk.

İlk firmanın yaptığı tartışmasız üretimdir.Mamül hale gelen mallarını
152 hesabına işler.Satışları mamül satışıdır.Fakat burada boru tam olarak kullanılacak aşamada değilse 151 Yarı mamül olarakta düşünebiliriz.

Birinci secenekte :
Alıcı firmada mamül hale gelmiş boruları alıyor bünyesinde bir değişklik
meydana getirmeden sadece üzerinde şekillendirme yapıp, malın değerini
yükseltiyor.Alışını 153 stoğuna işleyip satışını da ticari mal satışı olarak
düşünebiliriz.Burada ki işçilik,elektrik vs.masraflar hangi hesapta takip
edilecek: P.S.D.Gideri olabilir mi?

İkinci seçenekte :
Alıcı yarı-mamül olarak aldığı malzemeye şekillendirip(son şeklini verip)
kullanıma hazır hale getiriyor.Ağırlıklı olarak işçilik ve G.Ü.G.ne dayalı bir işlemden sonra mamül hale geliyor.Fakat bana göre de boru için düşünürsek tam olarak imalat gibi değil diye düşünüyorum.
alış=boru satış=boru
Kolay gelsin...