Hesaplanan Kdv'nin Eksik Çıkması Nedeniyle 92 Nolu Tebliğ Doğrultusunda Düzeltme işlemi

calculator

Katkı Sunan Üye
Üyelik
27 Şub 2007
Mesajlar
178
Konum
Bolu
Değerli arkadaşlar
% 18 Kdv dahil birim fiyatı 12,00 TL olan ürün satışı yapılan işletmemizde;

Ağustos ayı Kdv hariç satış tutarı :130.328,88 TL
Hesaplanan Kdv tutarı : 23.455,79 TL ' dir.

Ancak 130.328,88 TL * %18 = 23.459,20 TL olması gerekmektedir.

Arada 3,41 TL lik bir hesaplanan kdv farkı bulunmaktadır.

92 Seri Nolu KDV Genel Tebliğinde;

Kayıtlarda oluşacak katma değer vergisi tutarının beyannamede oluşacak katma değer vergisi tutarından eksik olması durumunda ise arada oluşacak fark, ilgili dönem katma değer vergisi beyannamesinin "Bu Döneme Ait İndirilecek KDV" satırına dahil edilerek gerekli düzeltme işlemleri mükellefler tarafından yapılacaktır. Mükelleflerin kayıtlarında da gerekli düzeltme işlemlerini yapacakları tabiidir.

denilmektedir.

Bu işlemin muhasebeleştirmesi yapılırken 191 ve 391 hesaplara 3,41 TL lik rakamın kaydedilmesine müteakip beyannamede gösterilmesi nasıl olacaktır.

KDV beyannamesinde ilave edilecek kdv satırında olduğu gibi küsürat nedeniyle indirilecek kdv için de ayrı bir satır olmaması nedeniyle, İndirilecek kdv satırından herhangi birinde gösterilmesinden başka alternatif bulamadım.

Bu tür bir işlemle karşılaşan arkadaşlar var ise farklı uygulamalar olup olmadığı konusunda görüşlerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim.
 

bulent249

Fenomen Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,180
Konum
ADANA
92 sayılı kdv tebliği 2004 yılında TL den YTL ye geçiş yapılırken oluşan farkların düzeltilmesi ile ilgilidir ve KDV uygulama tebliğinin yayımı ile yürürlükten kalkmıştır. Tutarlar çok küçük olduğu için KKEG borç, 391 hesaba alacak kaydedebilirsiniz.
 

calculator

Katkı Sunan Üye
Üyelik
27 Şub 2007
Mesajlar
178
Konum
Bolu
Teşekkürler Bülent Bey,
evet KDV uygulama tebliğinin yayımı ile diğer tüm kdv tebliğlerinin yürürlükten kaldırıldığı bildirilmiştir.
Buna rağmen halen Gelir İdaresinin sitesinde 92 nolu tebliğ ve bir çok tebliğ güncel bölümünde görünmektedir.
Belirttiğiniz şekilde KKEG kaydettikten sonra Kurumlar Vergisi Beyannamesi ekinde KKEG listesinde küsürat kdvyi gösterecek bir satır bile yoktur.
 
Son düzenleme:

ksimkesyan

Fenomen Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,828
Konum
İstanbul
Sayın Arkadaşlar,

KDV uygulama tebliği zaten uzun ve detaylı bir tebliğ olabildiğince sadeleştirilmek üzere bazı ayrıntıların ayıklandığı gerçek. Ancak uygulamada birşey değişmedi. Ayrıca bazı işkemler de beyannamenin yapısı nedeniyle olmak zorunda. Tebliğ nedeniyle beyannamede de bir değişiklik yapılmadı. Bu nedenle 391 hesabınızda fazla çıkan tutarı "İlave Edilecek KDV" satırına, eksik çıkanı ise "Bu dönemde İndirilecek KDV" satırına ekleyerek beyan edebilirsiniz. Herhangi bir KKEG kaydı yapmanıza gerek yok.
 
Üst