fonradar

Hesaplar Arası Virman

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
bahsi konu özellikle gerçek kişi 1. sınıf defterlerde kasa ve banka hesapları arasında geçmektedir.şöyleki; banka hesapları çok çeşitlilik ve yoğunluk gösteren kişilerin, ancak bağımlı muhasebecileri olsak yetişecek türden, kasa ve banka hesaplarındaki tutarsal şişmeyi gidermek için tevsik sınırını da aşan tutarlarda, ay sonlarında, aralarında virman işlemi yapmam ileride incelemeye konu olduğunda sıkıntı doğurur mu?? yani bankadan kasaya yada kasadan bankaya virmanlayacağım tutarların büyüklüğü ne olursa olsun ileride başıma iş aşar mı??tabiyki bu hesaplardaki ilk kayıtlar usulune uygun, sadece biriken miktarların virmanından bahsediyorum.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: Hesaplar arası virman

twolf ' Alıntı:
TURKUVAZ ' Alıntı:
tabiyki bu hesaplardaki ilk kayıtlar usulune uygun, sadece biriken miktarların virmanından bahsediyorum.

Selamlar
Bunu biraz daha açar mısınız?

tevsik sınırı altında kalan satışların kasayı beslemesi,
diğer kredi kartlı satışlarında ilgili banka hesaplarını beslemesi
yani sormak istediğim gerçek kişilerde (şirket veya ortaklık değil) yoğun banka hareketlerini tek tek girmek yerine, ay sonlarında orantılı bir şekilde, toplu, banka hesaplarından kasaya virman yapma işlemi.
tabi bu illa böyle olmalı diyemem, pratik ve risksiz çözümler bulabilmek amacım.

Selamlar
Maalesef bu mümkün değil.Bankalar hesabını takip ediyorsanız ayrıntısına da inmelisiniz.Örneğin Yoğun banka hareketleri arasında resmi ödemeler vs.olabilir.Toplu işlerseniz ticari mahkemelerde bunları ispattan yoksun bile kalabilirsiniz.Sadece Hareketlerin içlerinden şahsi hareketleri toplu işleyebilirisiniz ki bu bile usulsüzdür aslında.Veya 10'ar günlük banka masraflarını toplu işleyin.Ama Resmi hareketleri tek tek göstermelisiniz.Yapılan gayriresmi ödemeleri kasaya veya şahsa çekmek bile yanlıştır ama genelde de yaparız bunu.Yine de eleme usulü gitmenizi öneririm.Resmileri tek tek ama g.resmileri 10'ar günlük topluca işleyerek risk alın en azından.Tabi g.resmiler varsa (ki olmamasına pek ihtimal vermiyorum :) ) Fikrim bu yönde..Saygılar
Saygılar.

ay sonu pos hesabındaki tutarı 108 le virmanlayabilirsiniz fakat gelen/gönderilen eft/havaleleri, tahsil edilen çekleri vs...toplu olarak tek bir kayıtla zaten yapamazsınız...

geçiçi olarak işinizi kolaylaştırısınız ama ileride bir sorun çıkarsa açıklamanız zor olur..

merhaba,
bir konuda yardımınızı rica ediyorum.
konu şudur: 2014 yılında iki firmadan biri ürün istiyor buna istinaden fatura kesiliyor. fakat bu fatura ürünü isteyen A firmasına değil de B firmasına kesiliyor ve ödemeyi de A firması yapıyor. A firmasının yaptığı ödeme B firmasının carisine işleniyor. şimdi ise A firması virman yapmamızı istiyor bunu nasıl yapabilirim? Bir yazı hazırlamam gerekir mi?
acil cvp ??

Selamlar
Cevap verecek bir kişi değil,onlarca kişi vardır da,henüz 11 dakika geçmişken acil cevap beklerseniz,pek kimse cevap yazmaz.Burada (bende dahil) günlerce sorusuna cevap bekleyen arkadaşlarımız olmuştur.Takdir edersiniz ki burada sorulara cevap yazmak için hazırda bekleyen bir grup yok.Onun için biraz sabır :)
Şimdi ben sorayım
1- A ile B'nin kendi arasındaki ilişki nedir veya nasıldır?
2- Ürün başkasına kesilmiş,ödemeyi bir diğeri yapmış,cari kaydı diğerine işlenmiş.Bu işlemler hangi gerekçeyle yapılmış...