fonradar

Hiç Beyanname vb. Verilmemiş..

fugenc

Tanınmış Üye
Bana gelen bir başvuru.. Bu kişi mart ayında vergi dairesine başvurup mükellefiyet tahsis ettirmiş ( gerçek gelir) .. yoklama yapıp vergi levhasını tasdik ettirmiş.. Bir muhasbeciye de gitmemiş.. Daha sonra da 3 ay yurtdışına çıkmış.. Ne defter tasdik ettirmiş ne beyanname vermiş.. Şimdi de kapatmak istiyor.. Ben şimdi geriye dönük beyannameleri hazırlayıp pişmanlıkla vereceğim ( doğrumudur?).. peki defterleri şimdi onaylatabiliyormuyuz.. ne yapmak lazım.. bu arada fatura bastırıp kullanmışta... tam gariplik yani.. bayağı ceza da çıkar sanırım..

sayın fugenç bence bayağı cetrefelli bi iş.yazarkasa işini falan nasıl halletti bilmiyorum ama geriye dönük kdv muhtasar gibi beyannamelerini verip pişmanlıkla ödersiniz.defteri de tasdik ettirirsiniz ama hepsi cezalı olur.size göre bişey yok mükellef kendi cezasını çeker.

defter tasdik ettirseniz de bir işe yaramaz. ind kdv kabul edilmez.

Hiç dfter tasdik ettirmemek olur mu?? kapanış yapılacak şirkete o zaman istemezler mi??

sayın fugenç

genel anlamda şirket veya şahıs firması kapatırken defterleri istemezler

taner öztürk

yani nasıl olsa kapanac firma boşu başuna tasdik ettirmeyip sadece beyannameleri mi vereyim?? sonrada kapatayım..

sayın fugenç

istanbulda firma kapatırken bizden defterlerinizi getirin diye bir talep olmadı tanıdıgım meslektaşlarında başına sizin başınıza gelmiş gibi olaylar geldi ve sadece beyannameleri düzenleyip ödemelerini yapıp firmayı kapattıklarını biliyorum

taner ozturk

İstanbul içinde firma kapanışlarında defter istediklerini bende görmedim,gerçektende istemiyorlar.Ancak İstanbul dışındaki vergi daireleri istiyorlar bilginize.Karşılaştım.Hatta şaşırmıştık bile.Boş defterleri napıcaklar diye.!!!

zaten süresinde sonra tasdik ettirilen defter hiç tasdik ettirilmemiş sayılır.
vuk madde 352
...
8. Tasdiki mecburi olan defterlerden herhangi birinin tasdik muamelesinin yaptırılmamış olması (Kanuni sürenin sonundan başlayarak 1 ay geçtikten sonra tasdik ettirilenler tasdik ettirilmemiş sayılır.);
...

bu arada siz tüm beyannameleri düzenleyin. ödeme çıkan ayları pişmanlık ile verin. beyanname vermemekten gelen usulsuzlükleri 376 ile ödeyin.

size indirilecek kdv lerin kabul edilmediği şeklinde cezalar ve kdv ödemeleri gelebilir. ancak belgelerin asıllarını saklayın ve boş kağıda defteri çektirin. mahkemede kazanırsınız.

saygılar