fonradar

Hisse Devri - Ana Sözleşme Değişikliği Hk.

Clever

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
A.Ş. olarak Y.K. Kararı ile Hisse Devri işlemlerini gerçekleştirdik. Şu anda % 50 - % 50 şeklinde iki hissedar var.
Hisse devir sözleşmelerimiz mevcuttur.
A.Ş. Hisse Devri tescile tabi olmadığından tescil işlemini yaptırmadık. İTO' dan da görüş aldık, onayladılar.
Sorum şudur. Nisan ayında yapılacak Genel Kurulda Hazirun Cetveline iki hissedarı yazacağız. Ana Sözleşmede Sermaye Bölümüne Hissedarların yeni şeklini yazarak Ana Sözleşme değişikliği yapmamız gerekiyor mu ?
Üstadlar Saygılarımla...

Ana sözleşme değişikliği yapmanıza gerek yok. Hazır bulunanlar listesinde göstermeniz yeterlidir.

Ana Sözleşme Değişikliği yapılsın denirse;

Sermaye bölümünde hissedar tanımlı;

Eski Şekil - Yeni Şekil şeklinde düzeltip Ana Sözleşmeyi tadil etsek de ayrıca olur değil mi ?

Bu tadil işlemi için İTO bizden ekstra evraklar talep etmez sanıyorum değil mi ?

Ana Sözleşme Değişikliği yapılsın denirse;

Sermaye bölümünde hissedar tanımlı;

Eski Şekil - Yeni Şekil şeklinde düzeltip Ana Sözleşmeyi tadil etsek de ayrıca olur değil mi ?

Bu tadil işlemi için İTO bizden ekstra evraklar talep etmez sanıyorum değil mi ?
Merhaba
Ana sözleşmenin bu maddesini değiştiremezsiniz. Şuna dayanarak söylüyorum daha önce başıma gelmişti ito dan görüş aldım ve değiştiremeyeceğimizi söylediler.
Örnek olarak da memur şu örneği verdi. Bu kişi kurucu ortaktır kimlikten nasıl anne ve baba ismini silemiyorsan bunu da silemezsin demişti. İlginç ama güzel örnek:)

Merhaba,
Tekrar bir sorum olacak;
A.Ş. 2009 yılında kurulmuş Ana Sözleşmede 1.Maddede kurucular 2017 yılına kadar hiç değişmemiş doğal olarak ( bu sizin dediğiniz konu sanırım )

6.maddemiz sermaye bölümü bir kez tadil edilmiş bir ekleme yapılmış.. ( Bir Hissedar eklenmiş ) 2009 yılında

Genel Kurulda yeni hisse şeklini Hazirun Cetvelinde belirtip, Ana Sözleşme nin bu maddesini tadil edebiliriz diye düşünüyorum. Mevcut hissedarları yeni şekliyle bu bölümde tekrar yazabiliriz diye düşünüyorum ( Eski Şekil - Yeni Şekil şeklinde ) ne dersiniz ?

Merhaba,
Tekrar bir sorum olacak;
A.Ş. 2009 yılında kurulmuş Ana Sözleşmede 1.Maddede kurucular 2017 yılına kadar hiç değişmemiş doğal olarak ( bu sizin dediğiniz konu sanırım )

6.maddemiz sermaye bölümü bir kez tadil edilmiş bir ekleme yapılmış.. ( Bir Hissedar eklenmiş ) 2009 yılında

Genel Kurulda yeni hisse şeklini Hazirun Cetvelinde belirtip, Ana Sözleşme nin bu maddesini tadil edebiliriz diye düşünüyorum. Mevcut hissedarları yeni şekliyle bu bölümde tekrar yazabiliriz diye düşünüyorum ( Eski Şekil - Yeni Şekil şeklinde ) ne dersiniz ?
Sermaye bölümü değişken olabildiğinden değişeceğini düşünüyorum. Yine de İtoya danışmakta fayda var yada bu işlemi yapan üstadlar var ise yardımcı olabilir.
Kurucu hiç bir zaman değişmeyeceğinden bu bölümde değişiklik yapılmıyor.