Hisse Devrinin Ticaret Siciline Tescil Ettirilmemesi

Üyelik
1 Şub 2007
Mesajlar
18
Arkadaşlar;

Limited Şirket ortaklarında biri 1999 yılında noterden hisse devir temlik sözleşmesi ile bütün hisselerini devretmiştir. Ancak bugüne kadar ticaret sicilinde bu devir tescil ettirilmemiştir.
1. Hisse devrinin noterden yapıldığı tarihten sonra Hisselerini devreden kişinin yasal sorumluluğu sona ermişmidir?
2. Hisselerini devir ettikten sonra doğan ödenmemiş vergi borçlarından sorumlumudur?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Hisse devrinin ticaret siciline tescil ettirilmemesi

Merhaba,
Eğer Ticaret Sicil'e tescil ettirilmediyse şirketin ticari veya vergi borçları için yükümlülüğü devam edecektir. Hangi tarihte Ticaret Sicil gazetesinde yayınlanırsa o tarihten sonra oluşacak borçlar için yükümlülüğü bitecektir.
 
Üyelik
1 Şub 2007
Mesajlar
18
Ynt: Hisse devrinin ticaret siciline tescil ettirilmemesi

Sayın Tamer Başkan;

Şirketin hisse devrinin tescilini yapmak yeni ortakların sorumluluğunda değilmi? Çünkü eski ortak noterden sözleşmeyle hisselerini devrediyor, yeni ortaklarında bu devri bir karar alıp ticaret sicilinde tescil ettirmeleri gerekiyor. Bu durumda eski ortak mağdur duruma düşmüş oluyor.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Hisse devrinin ticaret siciline tescil ettirilmemesi

Merhaba,
Haklısın ama üçüncü şahıslar muhataplarının değiştiğini nereden bilecekler. Ticaret Kanunumuzun 38. maddesi
Madde 38 - Ticaret sicili kayıtları, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, üçüncü şahıslar hakkında, kaydın gazete ile ilân edildiği; ilânın tamamı aynı nushada yayınlanmamış ise, son kısmının yayınlandığı günü takibeden iş gününden itibaren hüküm ifade eder. Bu günler, kaydın ilânı tarihinden itibaren işlemeye başlıyacak olan müddetlere de başlangıç olur.
Bir hususun tescil ile beraber derhal üçüncü şahıslar hakkında hüküm ifade edeceğine veya müddetlerin derhal işliyeceğine dair hususi hükümler mahfuzdur.
demektedir. Ben ilk mesajı bu maddeye dayanarak yazdım.
 
Üyelik
1 Şub 2007
Mesajlar
18
Ynt: Hisse devrinin ticaret siciline tescil ettirilmemesi

Sayın Başkan;

Bu durumda eski ortak ileride karşısına çıkabilecek vergi ve ticari borçlara karşı elindeki hisse devir temlik sözleşmesi ile mesuliyetten kurtulabilirmi?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Hisse devrinin ticaret siciline tescil ettirilmemesi

Bu bir dava konusu olabilir. İspat edebilir. Menfi tespit davası açabilir. Kolay işler değil tabi
 
Üst