fonradar

Hisse Senedinin yurtdışına satışında kdv açısından durum

merhaba üstatlarım,

bir a.ş'nin hissesenedi yurtdışın satıldığında sizce bu bedel üzerinden kdv ödenir mi? çok acil cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

Ynt: Hisse Senedinin yurtdışına satışında kdv açısından durum

Aslında satış anında hisse senedi Türkiye'de bulunduğu için KDV'nin konusuna girer,ancak KDV Kanunu md.17/4-g'ye göre hisse senetleri yurt içine de yurtdışına da satılsa KDV'den istisna. Ama hisse senedinin basılmış olması lazım.

teşekkürler... :) birçok yazarında yorumu bu yönde. diğer yorumlarıda bekliorum tabi...

koraykarakaya ' Alıntı:
Aslında satış anında hisse senedi Türkiye'de bulunduğu için KDV'nin konusuna girer,ancak KDV Kanunu md.17/4-g'ye göre hisse senetleri yurt içine de yurtdışına da satılsa KDV'den istisna. Ama hisse senedinin basılmış olması lazım.

Evet hisse senetleri satışı kdv konusuna girmez. Ancak basılmış olması konusunda tartışmalar var.. Maliye kendi yorumuna göre ancak basılmış ise hisse senedi kabul ediyor , halbuki uygulama ve yargı kararlarında hisse senedi ilmuhaberi de aynı hisse senedi gibi kabul ediliyor.
Bir de satanın hükmü şahıs veya gerçek şahıs olmasına göre farklı değerlendirmeler var.

teşekkürler... evet hissesenedinin basılıp basılmaması konusunda maliye bakanlığı denetim elemanlarının farklı görüşleri mevcut. ama benim sorunum hissesenedi basılı bir a.ş.nin bu senedi yabancılara satmasındaki durum da kdv hesaplanıp hesaplanmayacağı ile ilgili :(

1-Nizam Bey geçici ilmuhaber konusunda haklısınız,ancak ben olsam hiç riske girmeden hisse senedini fiziken bastırırım.

2-Satan tarafına gerçek veya tüzel kişi olması KDV 17/4-g'deki istisnayı etkilemez, ancak örneğin limited şirket ortaklık payı,hisse senedi olmadan A.Ş payı satışı gibi durumlarda KDV md.17/4-r'deki istisnanın uygulanması açısından elden çıkartanın kurum olmasının önemi vardır.

üstatlarım, sorun ististanın yurtdışına satışında da geçerli olum olmaması.sadece hisse senedi açısından değil, hisse açısından da düşünelim. limited şirketin hissesi fransa'ya satıldı örneğin. burada da istisna var mı?

Elbette var. Niye şüphe ettiniz.? Yukardaki şartlarla var.

kanunda direk geçmediği için, yoruma açık bir durum olduğu için şüpheye düştüm. :(