fonradar

Hizmet Alım Faturasının İadesi Hangi Hesapta İzlenir ?

batlı

Katkı Sunan Üye
hizmet alım faturasının iadesi hangi hesapta izlenir. kdv'li ise 602 kdv'siz ise 649 hesap olarak mı düşünmeliyiz.. sizler bu tür işlemleri hangi hesaplarda takip ediyorsunuz?

Ynt: Hizmet alım faturasının iadesi hangi hesapta izlenir

Dönem geçmediyse giriş yaptığınız hesaba ters kayıt dönem geçtiyse 649 hesap.

700 lü hesaplar ters çalışamaz ki..

batlı ' Alıntı:
700 lü hesaplar ters çalışamaz ki..
Hayır çalışır sadece hesaba ilk kayıt ters yani alacak olamaz
Bu hesaba borç kaydettiğiniz bir işlemin iadesinde veya fiyat farkında dönem geçmediği sürece ters kayıt düşmeniz gerekir.

arkadaşlar yaklaşık 15 senedir bu işin içindeyim. artık şu muallakta olan konulardan sıkıldım. bir kısım insan ters çalışır der bir kısım hayır çalışmaz der. yahu bu ne biçim bir meslek. doğrunun hala net olmadığı. daha nice konular var bunun gibi. şimdi buraya bir sürü insan ters çalışabilir der bir sürü insan da hayır çalışamaz der. bundan eminim.. lafım size değil sayın ysncar.

batlı ' Alıntı:
arkadaşlar yaklaşık 15 senedir bu işin içindeyim. artık şu muallakta olan konulardan sıkıldım. bir kısım insan ters çalışır der bir kısım hayır çalışmaz der. yahu bu ne biçim bir meslek. doğrunun hala net olmadığı. daha nice konular var bunun gibi. şimdi buraya bir sürü insan ters çalışabilir der bir sürü insan da hayır çalışamaz der. bundan eminim.. lafım size değil sayın ysncar.
Ben şuana kadar hiç ters çalışmaz diyen birine rastlamadım inanın
Bekleyelim görelim bakalım yazan olacakmı ama sanmıyorum ters çalışmaz diyecek birisinin olmasını.

Arkadaşlar bu konu malesef birçok meslektaşın tereddüd ettiği bir konu;

Şöyle açıklama getirebilirim.

7 grubu hesaplar aktif karaterli gider hesaplarıdır. Genel olarak borç çalışırlar. Ancak istisnai olarak alacak kayıt yapılabilir.
Ayrıca dönem sonlarında kesinlikle alacak bakiye veremezler.

şimdi ben burada böylesine sitemkar yazı yazmasaydım inanın en az 50 tane ters çalışabilir 50 tane de hayır olamaz şeklinde yanıt gelirdi. bu konuyu daha önceden de açtım. inanın aynen bu şekilde yanıtlar geldi..

İsmmmo'nun sitesinde bu konuyla ilgili sormuş olduğum soru ve yanıtını paylaşmak istedim. Onlar da gider hesabını ters çevrilmesi yerine 649 hesabının kullanılması taraftarı.

Soru : hizmet alım faturasının iadesi hangi hesapta izlenir. kdv'li ise 602 kdv'siz ise 649 hesap olarak mı düşünmeliyiz.. bazı meslek mensupları gider hesaplarını ters olarak kullanmaktadır. gider hesapları ters olarak çalışabilir mi?

Cevap : Hizmetin iadesi sözkonusu değildir. Hizmet bedelinin bir kısmını hizmeti alan kişinin eksik ödemesi halinde hizmeti satana fatura kesecektir. Sözkonusu faturayı 649 hesapta takip edilecektir. Diğer taraf ise almış olduğu bu faturayı 611 hesapta takip edecektir. Danışma Birimi

İsmmo nun cevabı çok saçma. Hizmet iadesi olur. Dönem içinde 7 li hesapları ters çalıştırmaya ne gerek var iade söz konusu ise hizmeti aldığınızda gider yazdığınız gibi iade durumdada gelir yazabilrsin yani 6 lı hesapları kullanabilirsiniz.
Hizmet Alımı
------------
770
191
320
------------
Hizmet İadesi
--------------
320
679
391
--------------

Odanın cevabı şsaçma diyorsunuz ama aynı şekilde kayıt öneriyorsunuz. Sadece 649 yerine 679 demişiniz.
Birde fiilen yapılan hizmetin iadesi nasıl oluyor. Mantık olarak açıklarmısınız.

Diyelim ki bir danışmalık hizmeti aldınız. Sonra yarısı iade mi edeceksiniz? :)

nguroy ' Alıntı:
Odanın cevabı şsaçma diyorsunuz ama aynı şekilde kayıt öneriyorsunuz. Sadece 649 yerine 679 demişiniz.
Birde fiilen yapılan hizmetin iadesi nasıl oluyor. Mantık olarak açıklarmısınız.

Diyelim ki bir danışmalık hizmeti aldınız. Sonra yarısı iade mi edeceksiniz? :)

Nizam Bey,
Hizmet iadesini fiili olarak düşünüyorsunuz. Diyelimki firma işyerinin tadilatı için bir inşaat firmasıyla analaştı. Tadilat bitti faturasını aldı. Ama sonradan farkedildi ki gerekli özeni göstermemiş kalitesiz malzeme kullanmış. Bu durumda ne olacak. Fiili olarak hizmeti geri almak tabiki mümkün olmayabilir. Ama biz muhasebeciyiz, mali açıdan yaklaşmamız lazım konuya. Sonuç olarak ben bu inşşat firmasına iade faturasını keser gönderirim ve paramıda alırım. Kayıtların nasıl olacağınıda yazmıştım.
İyi günler..

Elbette ona hiç bir itirazım yok.
Ancak onun adı fiyat farkı oluyor.

Odanın kararı doğru ama eksiklik var , Nihai tüketici aldığı hizmetin iadesi için , nasıl iade fatura kessin diye sormak lazım.

Herşeyin iadesinin mümkün olduğu gibi, hizmetin de iadesi elimdeki muktezaya göre mümkün.
Dönemine bakbaksızın kestiğiniz belgeyi ../../ tarihli fişin Düzelteme ters Kaydı açıklamasıyla işlemeniz elbette mümkün.
yani 740/760/770 ters çalıştırabilir KDV sini 191 Ters çalıştırabilirsiniz.

Burada önemli olan raporlama için kabul ettiğiniz genel kurallardır. Herşeyi doğru işlediyseniz zaten Kümülatif Dönem sonu bakıyesinin ters vermesi mümkün değil.

batlı ' Alıntı:
hizmet alım faturasının iadesi hangi hesapta izlenir. kdv'li ise 602 kdv'siz ise 649 hesap olarak mı düşünmeliyiz.. sizler bu tür işlemleri hangi hesaplarda takip ediyorsunuz?

Sevgili Meslekdaşım,
7 nolu hesaplar alacak bakiyesi veremez. Ancak alacak çalışabilir. 7 nolu hesabı alacak çalıştırarak kaydı yapabilirsin. Sene geçmiş ise 7 nolu hesaplar 6 nolu Gelir Tablosu hesaplarına intikal ettiğinden 671. Önceki Dönem Gelir ve Karları hesabına kaydetmen doğru olacaktır.

602 hesabı İadeler,Fiyat Farkı, Vade farkı vb. işlemlerde kullanmayanız lütfen. 602 hesap sadece Devlet Sübvansiyonları ve Teşvikleri için kullanılmalıdır.
Saygılarımla

Tek Düzen Hesap Planının çalışma sistemine bakarsak hizmet iadesinde çalışması gereken hesap 649 hesabıdır.
Fakat uygulamada yapılan, iade aynı dönemde ise 7 li hesaba ters kayıttır.
Bir çok konuda olduğu gibi burada da uygulama ile teori farklı işliyor.

İadeler, 7 ile başlayan hesaplara Alacak Yazılabilir.

7 ile başlayan hesaplardan
72
73
ile başlayan hesaplarda bir gider yazıldıktan sonra yansıtmalar vasıtası ile malın maliyetine etki etmektedir.
Bu maliyet üzerinden birim fiyatı belirlenen bir malın 72-73 hesaplarda olması gereken iade rakamlarının bulunmuyor
olması malın birim maliyet fiyatını gereğinden yüksek gösterecektir.
74-
75-
76-
77-
hesaplarda ise iadenin alacağa yazılmaması halinde
630-631-632 hesaplara yansıtılan tutarlar nedeni ile oluşan Faaliyet giderleri yüksek görünecektir.

Böylece hizmet-gider iadeleri için 649 hesabın yıl içinde kullanılmasının gerçek karlılığın görülmesi adına
hataya neden olacağı görülmektedir.

Ayrıca gider iadelerinin 649 DİĞER OLAĞAN GELİR VE KARLAR HESABI na atılması da mantıklı değildir.
Bir giderin iadesi, bir geliri meydana getirmez, ancak iade edildiği hesabı azaltır.

649 hesap içerisinde bulunan bir hizmet iadesi kaydını düşünelim. Burada bulunan gelir, asla şirketin olağan
işleri ile ilgili bir gelir olamaz, çünkü zaten adı üzerinde bir giderdir ve şirket bu gider ile ilgili işi yapmamaktadır
böylece geliri de olması mantık dışıdır.
Telefon faturasına itiraz edip haklı çıkan bir şirket, gideri yazmış olduğu hesabı azaltarak, giderin gerçek tutarına
ulaşmasını sağlamalıdır. Yoksa 649.01 Telefon Hizmet Gelirleri adı altında bir hesaba yazılması doğru değildir.