fonradar

Hizmet Birleşmelerinde SSK lı Günler İçin Emekli Sandığı İntibak Yapmaz

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Hizmet birleşmelerinde SSK lı günler için emekli sandığı intibak yapmaz

Soru: 17 Haziran 1960 doğumluyum. 16 Ağustos 1984 tarihinde polis memuru olarak çalışmaya başladım, 1991 yılında askerlik borçlanmamı yaparak primlerini ödedim, 20 Nisan 2002 tarihinde almış olduğum adli bir cezadan dolayı memuriyetle ilişiğim kesildi. 2004 yılında SSK lı olarak çalışmaya başladım ve 1185 gün prim ödedikten sonra Emekli Sandığına aktarma yaparak 1 Ekim 2008 tarihinde 27 yıl üzerinden, 4/3 derece ve 650 ek gösterge ile emekli maaşım bağlandı. Fakat sigortalı geçen sürem en son SSK lı olarak göründüğüm için tarafıma derece olarak verilmedi. Ayrıca 5473 sayılı ek ödeme kanunundan faydalandırılmadım. Ve şu an eksik maaş almaktayım. İlgili kanunu incelediğimde bu hususa açıklık getirecek bir ibareye rastlayamadım. Aydınlatırsanız memnun olurum. Ş.A.

Cevap: Emekli Sandığı Kanunun Ek 18 nci maddesine göre, 5434 sayılı kanuna göre iştirakçi olanların intibakı yapılır. Sizin gibi 2829 sayılı yasaya göre diğer sosyal güvenlik kurumlarıyla hizmet birleşmesi yaparak, emekli sandığından emekli olanların diğer sosyal güvenlik kurumlarındaki hizmet süreleri için intibak yapılmaz. SSK günleriniz için intibak yapılmamamsı doğru bir uygulamadır. Ayrıca, 5473 sayılı kanuna göre, son olarak emniyet hizmetleri sınıfından emekli olanlara ek ödeme yapılıyor. Primi ödenen son yedi yıl içinde fazla prim ödenen kurumdan emekli olunduğundan, emekli aylığınız her ne kadar Emekli Sandığı bağlasa da, son olarak emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarında çalışırken emekli olmadığınız için, ek ödeme alamazsınız. Maalesef bu işlemde doğru. Belirttiğiniz hususlar açısından eksik aylık almanız söz konusu değil.

Kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz

Soru: 1 Eylül 1966 doğumluyum.10 Mayıs 1985 de SSK lı olarak çalışmaya başladım. özel bir şirkette 6 yıldır çalışıyorum. Çalışmakta olduğum işimden kendi isteğimle kıdem tazminatımı alarak ayrılabilir miyim? Toplam 4800 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? A.E.

Cevap: Kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olmak için aranan 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme şartlarını sağlayan ve emekli olmak için sadece yaş haddinin dolmasını bekleyenler, kıdem tazminatını alarak işinden ayrılabiliyor. 15 yıllık süre ve 3600 gün prim şartını sağladığınızdan işinizden kıdem tazminatını alarak işinizden ayrılabilirsiniz. 425 gün daha prim ödeyerek, 4800 gün olan prim ödemenizi 5225 güne tamamlamanız şartıyla 48 yaşınızı dolduracağınız 1 Eylül 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

SSK memur olarak çalışan kız çocuğuna babasından yetim aylığı bağlamaz Soru: Sigortadan emekli babam vefat etti. Bende devlet memuruyum. Emekli Sandığına bağlıyım. 2004 boşandım. Acaba babamın emekli maaşını alabilir miyim? N. T.

Cevap: SSK sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışan veya bu kurumlardan kendi çalışmalarından dolayı gelir ve aylık alanlara ana ve babalarından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Boşanmış olsanız da, devlet memuru olarak emekli sandığı iştirakçisi olduğunuzdan babanızdan dolayı SSK dan yetim aylığı alamazsınız. Ancak, tersi olsaydı. Yani; babanız Emekli Sandığı iştirakçisi, sizde SSK lı olarak çalışsaydınız, emekli sandığından yetim aylığı alabilirdiniz. Çevrenizde bu durumda olanlar sizi yanıltmasın. Babanız SSK lı olduğu için yetim aylığı alamazsınız.

Stajyerlik sigortası başlangıç sayılmaz

Soru:5 Eylül 1973 doğumluyum. SSK girişim Ticaret lisesinde 1 Ekim 1988 tarihinde yapıldı.1990 yılı itibariyle de kadrolu olarak çalışmaya başladım. 2001 yılı Ocak ayı sonunda işten ayrıldım. 16 Haziran 2003 tarihinde tekrar çalışmaya başladım. Halihazır da sigortalı olarak çalışıyorum. Benim 20 yıllık emeklilik hakkından yararlanabilme süre sonum nedir? Normal emeklilik yaşım nedir? SİBEL

Cevap: Ticaret lisesindeki sigortanız muhtemelen stajyer sigortasıdır. Stajyer sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden, emeklilik açısından başlangıç sayılmaz. 1990 daki başlangıcınız 23 Mayıs 1990 ve öncesi bir tarihse, emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabi olarak, sonrası bir tarihse 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 5375 gün(veya 5450 gün) prim ödemeniz şartıyla, 46 yaşınızı dolduracağınız 5 Eylül 2019 tarihinde emekli olabilirsiniz(veya 47 yaşınızı dolduracağınız 5 Eylül 2020 de)

3600 günle 58 yaşında emekli olabilirsiniz

Soru: 1967 doğumluyum.5 Ekim 1990 tarihinde sigorta başlangıcım var. 807 gün prim ödedim. Bir işyerine girsem veya isteğe bağlı hangisinden en kısa zamanda emekli olurum? Emekli olmam için ne yapmam gerekiyor? N.A.

Cevap: Durumunuz kısmi yaşlılık aylığı(yaş haddinden emeklilik) ile emekli olmaya uygun. Kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2793 gün daha prim ödeyerek, 807 gün olan prim ödemenizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla,58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. İsterseniz isteğe bağlı olarak 51 ay(1530 gün) prim ödeyebilirsiniz. 51 aydan sonra isteğe bağlıdan çıkıp, sigortalı bir işte çalışarak 1263 gün prim öderseniz, belirttiğimiz şartlarda emekli olabilirsiniz.

EKREM SARISU