fonradar

Hizmet İşletmesinde Kesilen İade Ft.

merhaba arkadaşlar...........
otel işletmesi aldığı temizlik malzemesini iade etti ve fatura kesti. bunun muhasebe kaydını nasıl yapacağız. ön muhasebe kaydı
320 B
150 A

ben resmi muhasebeye şu şekilde kayıt yaptım
320 b
150 a
191 a

yaptığım kayıt doğrumudur.........
cevaplarınız için teşekkürler

Ynt: Hizmet İşletmesinde Kesilen İade Ft.

flash-aa ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar...........
otel işletmesi aldığı temizlik malzemesini iade etti ve fatura kesti. bunun muhasebe kaydını nasıl yapacağız. ön muhasebe kaydı
320 B
150 A

ben resmi muhasebeye şu şekilde kayıt yaptım
320 b
150 a
191 a

yaptığım kayıt doğrumudur.........
cevaplarınız için teşekkürler

mrb arkadaşım, ben yaptığın işlemin doğruluğundan şüphe ettim... çünkü; hizmet işletmesi diyorsun ve temizlik malzemesini 150 nl hs.ta izliyorsun temizlik malzemesini alıp üstünde değişiklik yapıp satmayacaksın ki neden 150 hs.ta izliyorsun anlamış değilim bence temizlik malzemeleri gider hesaplarında izlenmeli diğer bir hususta kdv kodun, sen mlz alırken 191 e atıyorsun belki basit ve pratik olsun diye hemen 191 den düşüyorsun ama bence bu şekilde yapman yanlış olur çünkü muhasebe standartlarına ters bi durum 391 alışlardan iade diye bi kod açıp kdv yi orda izlesen daha doğru olur diye düşünüyorum saygılarımla....

150 de izlenmesinde bir sakınca yok.Hatta fayda war.Otel işletmesi olan mükellef, temizlik malzemesini kullandıkça, yerine göre 770 veya 740 a atacak.Elindeki temizlik malzemesi stoğunuda günü gününe takip edecek....
saygılar bizden

hizmet üretimi düşünüldüğünde 150 kullanılabilir. ama iade kdv 391 in altında olmalıdır..
iyi çalışmalar

150. İLK MADDE VE MALZEME

Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere işletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi, ambalaj malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Satın alındıkları ya da üretildikleri maliyet bedelleri ile bu hesabın borcuna, üretime verildiğinde, tüketildiğinde, satıldığında veya devredildiğinde ise hesabın alacağına kaydedilir.

150 Hesap doğru görünmüyor. Eğer bu tür sarf malzemeleri stoktan izlenecekse, (bence doğrusudur) 157 hesap kullanılmalıdır.

Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere... derken
otellerin bir hizmet işletmesi olduğunu ve hizmet ürettiklerini, temizliğin ise hizmet faaliyetinin uzantısı olarak düşünürsek doğru görünüyor.

150 Ana hesabın altında bir tali hesap açarak da izlenebilir. Bu o kadar önemli birşey değil.
Ancak bana 150 hesap sanki daha çok üretim işletmeleri için düşünülmüş gibi geliyor.
191 alacaklanması ise normaldir.

191 hesap alacaklı çalışmaz alacaklı çalışan kdv hesabı 391 veya 392 nolu hesaplarda takip etmen gerekiyo

Gönderen açık: Bugün 05:00:11 ÖSGönderen: vuhachan

191 hesap alacaklı çalışmaz alacaklı çalışan kdv hesabı 391 veya 392 nolu hesaplarda takip etmen gerekiyo

191 niye alacaklı çalışmasın? Kdv de dönem "AY" dır. Aynı ayın içindeki iadelerde ters kayıtla düzeltme yapılır.

150 hesaba gelirsek, Otel gibi işletmelerde de, stoklu çalışmalarda doğru hesaptır. Stoktan tüketilenler 740 hesaba alınır.

vuhachan haklı. Alınan mal kayıtlara geçtikten sonra ters mahsup işlemi yapılmaz. Fatura kesmek gerekir.

150 hesabın kullanılması doğrudur. Alınan mal ticarete konu olmayacağından 153 hesap kullanılmaz.

Malı iade edenin şu kaydı yapması gerekir:

___________________________ / _____________________

320 SATICILAR 118
150 İLK MADDE VE MALZEME 100
391 HESAPLANAN KDV 18
- Alış iade KDV'si
___________________________ ______________________

..................................................................................

Tabiiki iadeye fatura kesilecektir. Ancak bu işlemler ay geçmemişse, faturasına istinaden yapılacak kayıtta 191 hesabı kullanana, hangi müeyyide uygulanabilir?
Fatura iadenin belgesidir. Yapılacak kayıtta, düzeltme işlemi gibidir. Çünkü ortada iptal edilen/vaz geçilen bir işlem vardır. Bir tarafta düzenlenmiş bir fatura bulunuyor olsa bile.

Fatura kestiğinizde matraha KDV hesaplamanız gerekir. Hesaplanan bu KDV de 391 no.lu Hesapta gösterilir. Defter kayıtlarının dayanağı fatura münderecatı olacağına göre, faturada olmayan bir hesabı yani 191 no.lu hesabı kayıtlara almak söz konusu olmaz. Bu yapılırsa müeyyidesi usulsüzlük cezası olur.

http://turmob.org.tr/turmob/basin/M38.897.doc
adresinde bulunan Mehmet Maç?a ait metinden örnek:

İade edenin kayıtları ;

Alış kaydı ;

--------------------------------------------/---------------------------------------
153 TİCARİ MALLAR 100.000.000
191 İNDİRİLECEK KDV 15.000.000
320 SATICILAR 115.000.000
--------------------------------------------/---------------------------------------

Şayet iade işlemi, aynı ay içinde gerçekleşirse, yukarıdaki kaydın tam tersi bir kayıt yapılır.

İade işlemi ay veya yıl geçtikten sonra gerçekleşirse, iadeye ilişkin yevmiye kaydı aşağıdaki gibi olacaktır:

320 SATICILAR 115.000.000
153 TİCARİ MALLAR 100.000.000
391 HESAPLANAN KDV
- Alış iade KDV'si 15.000.000

Bir kaç yanıt bence çok iddialı olmuş.

Normal şartlarda tüketilmeyen her ekonomik varlık bir stoktur(15).

Bu soruya en makul yanıt şöyle olmalıdır;

a) Alış
---------------------------------
157 Diğer Stoklar
191 kdv
................c/h-ödeme-..
---------------------------------

b) İade;

aynı ay içinde yapılmışsa
----------------------------------
c/h-tahsil-..
--------------157 D.S.
--------------191 Kdv (düzeltme)

sonraki aylarda yapılmış ise;
c/h-tahsil-..
--------------157 D.S.
--------------391 Kdv (a.iade)

aslında kafamı çok karıştırmıştı daha önceki arkadaşlarımında değindiği gibi 191 hesabın ters değilde 361 alacak çalıştırılması ama OSMAN EROL un açıklaması doyurucu oldu tek anlamadığım kısım bu işlem yani 191 in ters çalıştırılması rakamsal değer olarak bilançoda bi değişikliğe yol açmaz sadece usul olarak 361 in alacak çalıştırılması gerektiğimi ? yani gelir gider bakımından değersel bi değişikliğe yol açmıyor değilmi

teşekkürler....