fonradar

Hizmet İthali Mi?

ercan

Katkı Sunan Üye
Türkiye' de mukim bir şirket Bir Hollanda firmasından kiyasal malzeme ithal ediyor. Hollanda firmasına mensup bir kişi Türkiye' ye gelerek bu kimyasal ile ilgili uygulamalı eğitim veriyor ve Türkiye' de kaldığı sürede yaptığı konaklama, haberleşme vs. masrafları Türk firmasına fatura ediyor. Bu bir hizmet ithali midir? yoksa malın maliyetine ilave edilmesi gereken bir maliyet unsurumudur?

Birde yurt dışından gelen faturalar bizim faturalara pek benzemiyor. Antetli kağıda çıktı almışlar üzerine de fatura yazmışlar olmuş bitmiş!! yurt dışındaki faturalar böyle midir? Teşekkürler

Merhaba,

Sayın Ercan,

İSMMMO 71 sayılı Mali Çözüm Dergisi'nde konu ile ilgili bir makale var. İncelemenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar dileğiyle,

sayın Ercan

Maliyet bedeli,VUK.’nun 262'nci maddesinde “iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması nedeniyle yapılan ödemelerle buna bağlı giderlerin toplamını ifade eder” şeklinde tanımlanmıştır. Sizin bahsettiğiniz eğitim faaliyetinin malın ne iktisabı ne de değerinin artırılmasında herhangi bir katkısı olmaz. Bu nedenle yabancı uzmana ödenen ücreti hizmet ithali olarak değerlendirmek gerekir.

Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinin 1. fıkrası ile ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti kapsamındaki teslim ve hizmetler katma değer vergisinin konusuna alınmıştır. Bu nedenle yabancı uzmana ödenen ücreti gider hesabına almanız bu ödeme için KDV tahakkuk ettirilerek sorumlu sıfatı ile vergi dairesine ödemeniz gerekir.
-------------------

Vakit ayorarak cevap verenlere teşekkür ederim. Özür dileyerek eksik bıraktığım bir noktayı belirtmek istiyorum şöyle ki;

Malı satan firma önce bir miktar numune ve bir uzman göndererek uygulamalı eğitim veriyor. Bunu yapmadan da asıl parti malı göndermiyor. Bu durumda bu eğitim malın tedariki ile ilgili olması hasebiyle maliyet unsuru olabilir mi?
Ayrıca sorumun ikinci kısmına (antetli kağıda basılan yurt dışı faturası) da yanıt verebilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla...