fonradar

Hizmet Tespit Davaları

Benim bir sorum olacak.
Kardeşimin yanında atölyede kendi hesabına çalışan arkadaş kardeşimle iş konusunda anlaşamayınca ayrıldılar.kendisi iş ortaklığı bozulunca çok mağdur olduğu için kardeşimi sgk ya ve işkura şikayet etmiş.2007 de kardeşimn yanına geldi ve kendi mesleği ile ilgili işleri kendi yaptı parasını kendi aldı.ya iş yerini aç yada bizde sigortalı ol dedik ama kendi ciddiyetsizliğinden dolayı sigorta yaptırmadı ve kendi iş yerini açmadı bağkura kayıt olmadı.diğer fatura kesimi kdv gibi yükümlülükleri kardeşimin üzerinden yaptı.bazı aylar kendi işinden yüzde ,bazı aylar iş yeri kirası verdi.her ay muhasebeci vergi hesabını yapıp paylarına düşeni kardeşim ve şikayetçi arkadaştan tahsil etti.elektrik su parasını kendi ödedi.bizler ve komşu esnaf hep sigortanı yap dedik ama yapmadı.2009 da zorla 3 ay bizim sigorta numarasından sigorta yatırdı.kısacası kendi hesabına çalıştı.iş ortaklığı veya başka adla aramızda sözleşme yok.eskiden tanıdığımız biri olduğu için sanayideki dükkanlar yıkılınca ustası işi bıraktı işsiz kaldı bir süre kendi işini kurmak istedi mağdur olmasın diye dükkanın bir bölümünde çalışmasına izin verdik.tabi burda asıl suç bizde bunca sene buna müseade ettik.iş kurdaki şikayetini alacaklarımı aldım diye geri aldı.ortaklık hesap kapaması sonucu kendisinin hesabına bir miktar para yatırdık ve dekonta iş ortkalığı hesap kesimi bedeli diye yazdırdık.ayrıca parayı alınca iş ortaklığının bittiğine dair ibraname aldık 2 şahitli imzalı.bu ibranamede 2007 den beri devam eden iş ortaklığının anlaşma ve yatırılan bedel ile sona erdiğini kardeşimi gayri kabulu rücü olarak ibra ettiğini yazdı ve imzaladı.parayı alınca bir de sgk ya şikayet ettim dedi bize.şimdi biz ne yapacağız.kendi hesabına çalışan biri olduğunu nasıl ispatlarız.elimizde sadece ibaraname ve bankaya yatan dekont var.subat 2015 te sgk denetmeni dosyayı incaleyecekmiş.nasıl bir yol izleyelim yardımcı olursanız sevinirim.2007 den 2013 ekime kadar kendi hesabına çalıştı 2009 da 3 ay sigortasını bizim numaradan yatırdı.iş yerinde başka çalışan da yok.komşular şahit ama bu şahitlik geçerli olurmu.sgk ceza keserse iş mahkemesine başvuralımmı.ceza kesilirse ne kadar öderiz.ayrıca şikayet dilekçesi ekine 2009 2010 yıllarına ait iş yerine gelen ve kendi imzaladığı tebligat fotokopisi kendi imzaladığı fatura vs.koymuş.kardeşimden parayı alınca sgk ya gidip şikayetten vaz geçtim diye dilekçe vermiş. ama kabul olmaz demişler.şimdi kendide pişman ama araştırdığım kadarı ile biz çok mağdur olacağız.Araştırmalarımda denetmenler geriye dönük 1 yıl ceza keserler diyende var hepsini alır diyende.denetmene şikayet eden sözlü olarak şikayetten vazgeçtim derse denetmen dikkate alır diyende var ,burada sgk da şikayet edilen olduğu için şikayeti geri almayı kabul etmez diyende var.yardım ve bilgilerinize çok ihtiyacımız var. şimdiden çok teşekkürler.

SGK alacağı primlere bakar. Orada çalıştığına dair belgeler verdiğine göre o belgelere göre işlem yapılacaktır.