fonradar

Hizmet Tespit Davası Hakkında Yardımcı Olurmusunuz?

Değerli arkadaşlar
14.09.2009 tarihinden itibaren eğitim sektörü hizmeti veren bir firmada ön muhasebe personeli olarak çalışmaktayım.İlk ay sigorta yapılmayıp(Klasik) daha sonra memnun kalınıp yola devam edilmesi durumunda sigortamın başlayacağı söylendi.Aradan 1,5-2 yıl geçmesine rağmen hala sigortam yapılmadı.
Şimdi bazı değerli büyüklerim neden ayrılmadınız diye bilirler;Konut kredisi çekmiş ve onun ödemelerini yapıyordum bu yüzden devam etmek zorundaydım.
Muhasebe departmanında olduğumdan dolayı bu 1,5-2 yıllık sürede bütün satış faturaları,alım faturalarında teslim alan bölümleri,tahsilat makbuzları,kasa defteri,şirket mail kayıtlarında çalıştığım süre içerisinde isim soyisim imzam var.
İşten ayrıldığım zaman(yaklaşık 2 ay içinde)dava açmayı planlıyorum.Bunun içinde çalıştığım aylardaki satış-alış tahsilat mak. olmak üzere her ay kestiğimiz faturaların bir fotokopisini aldım,bir dosya yaptım ve dava dilekçemi hazırladım.
Bu davayı kesin olarak kazanabilirmiyim?Dava dosyamı daha fazla nasıl güçlendiririm?Dava ne kadar sürede sonuçlanır?Avukat tutmam gerekir mi?
Vereceğiniz değerli bilgilerden dolayı teşekkür eder,hayırlı günler dilerim
Saygı ve Sevgilerimle..

Ynt: Hizmet Tespit Davası Hakkında Yardımcı Olurmusunuz?

Hizmet tespit davalarının en güçlü argümanlarından biri bordro komşusu şahitliğidir. İddia ettiğiniz çalışma dönemlerine ait sgk listesinde yer alan kişilerden 2'sinin şahitliği yeterlidir. Olmazsa komşu işyerlerinde çalışanların şahitliği de dikkate alınır. Delil yapacağım diye elinizdeki arşivi çoğaltarak abartmayın çünkü bilgi hırsızlığı suçlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Avukat tutun elinizdeki belgeleri göstererek iştişare edin. Halen çalışıyorsanız sgk'ya direkt olarak şikayet edin yoklamaya gelirler siz oradayken tutanak tutulursa dava açmaya bile gerek kalmaya bilir.

redice ' Alıntı:
Hizmet tespit davalarının en güçlü argümanlarından biri bordro komşusu şahitliğidir. İddia ettiğiniz çalışma dönemlerine ait sgk listesinde yer alan kişilerden 2'sinin şahitliği yeterlidir. Olmazsa komşu işyerlerinde çalışanların şahitliği de dikkate alınır. Delil yapacağım diye elinizdeki arşivi çoğaltarak abartmayın çünkü bilgi hırsızlığı suçlamasıyla karşılaşabilirsiniz. Avukat tutun elinizdeki belgeleri göstererek iştişare edin. Halen çalışıyorsanız sgk'ya direkt olarak şikayet edin yoklamaya gelirler siz oradayken tutanak tutulursa dava açmaya bile gerek kalmaya bilir.

Üstad aynı işyerinde çalışan 25 kişi var.Fakat malumunuz patron korkusundan şahitlik yapmaya bilirler.Bilgi hırsızlığı olmaması açısından fotokopilerin üzerine örnektir diye belirttim.Sizce bir sakıncası olur mu?
Sgk'ya şikayet etmek pek istemiyorum.Çünkü benimkisi biraz aba altından sopa göstermek gibi.Belgeleri çıkarken ibraz edeceğim ve sgk tutarında hakkım olan ücreti istemek gibi biraz da :)

başka yardımcı olabilecek kimse yokmu?Çalışma bakanlığı bile bu konu hakkında bilgi vermiyor.Lütfen konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olsun.
Saygılar

Öncelikle SGK primlerinin yatırılmasını istemek en doğal hakkınız ancak işvereni korkutayım prim haklarımı bana versin denmesini çok etik bulmuyorum ancak sizin tercihinizdir elbette. İşverenle anlaşıp orta nokta bulmak en iyisi sonuçta anlaşırsanız işveren de İdari Para Cezalarından kurtulacak. İlk aşamada dava açmak gibi bir amacınız yoksa patronun gözünü ne şekilde korkutabilecekseniz korkutun. Maliye'ye giderim, bölge çalışmaya giderim, SGK'ya giderim deyin. (Ama gitmemenizi tavsiye ederim. Dava açmak en mantıklı karardır bence) Olmazsa zaten dava açmak için yeterli zamanınız olacak. Hizmet tespit davalarında 5 yıllık hak düşürücü süre vardır(hak düşürücü sürenin zaman aşımından farkı bu sürenin işlemesini engelleyecek bir şey yoktur) işten ayrıldığınız andan itibaren 5 yıl içinde dava açabilirsiniz. Bu 5 yıllık süre içinde de eminim ki 25 kişiden birileri işten ayrılır ve şahitlik konusunda sıkıntı kalmaz. Şahit konusuna vurgu yapıyorum çünkü hem istediğiniz almak için en güçlü delil hem de diğer deliller konusunda dikkatli olmalısınız çünkü meslek mevzuatımızda da işveren sırlarının korunması esastır. Odaya kayıtlıysanız yada bu mesleği sürdürmek istiyorsanız dikkatli olun. İşveren sırlarını ifşa etmekten meslekten men cezası almanız bile muhtemel.

believewilldo ' Alıntı:
Sgk'ya şikayet etmek pek istemiyorum.Çünkü benimkisi biraz aba altından sopa göstermek gibi.Belgeleri çıkarken ibraz edeceğim ve sgk tutarında hakkım olan ücreti istemek gibi biraz da :)
Bu yöndeki bir soruya cevap verilmemesi , hatta konunun külliyen kilitlenmesi gerekir diye düşünmekteyim.

redice ' Alıntı:
Öncelikle SGK primlerinin yatırılmasını istemek en doğal hakkınız ancak işvereni korkutayım prim haklarımı bana versin denmesini çok etik bulmuyorum ancak sizin tercihinizdir elbette. İşverenle anlaşıp orta nokta bulmak en iyisi sonuçta anlaşırsanız işveren de İdari Para Cezalarından kurtulacak. İlk aşamada dava açmak gibi bir amacınız yoksa patronun gözünü ne şekilde korkutabilecekseniz korkutun. Maliye'ye giderim, bölge çalışmaya giderim, SGK'ya giderim deyin. (Ama gitmemenizi tavsiye ederim. Dava açmak en mantıklı karardır bence) Olmazsa zaten dava açmak için yeterli zamanınız olacak. Hizmet tespit davalarında 5 yıllık hak düşürücü süre vardır(hak düşürücü sürenin zaman aşımından farkı bu sürenin işlemesini engelleyecek bir şey yoktur) işten ayrıldığınız andan itibaren 5 yıl içinde dava açabilirsiniz. Bu 5 yıllık süre içinde de eminim ki 25 kişiden birileri işten ayrılır ve şahitlik konusunda sıkıntı kalmaz. Şahit konusuna vurgu yapıyorum çünkü hem istediğiniz almak için en güçlü delil hem de diğer deliller konusunda dikkatli olmalısınız çünkü meslek mevzuatımızda da işveren sırlarının korunması esastır. Odaya kayıtlıysanız yada bu mesleği sürdürmek istiyorsanız dikkatli olun. İşveren sırlarını ifşa etmekten meslekten men cezası almanız bile muhtemel.

Verdiğiniz bilgiler için canı gönülden teşekkür ederim.Sayenizde biraz daha bilgi sahibi oldum.Çok teşekkürler,iyi çalışmalar.

keremcem ' Alıntı:
believewilldo ' Alıntı:
Bu yöndeki bir soruya cevap verilmemesi , hatta konunun külliyen kilitlenmesi gerekir diye düşünmekteyim.

Sadece düşüncemi söyledim,hakkımı alamaz isem başvurumu yapacağım ve sigorta primlerim yatacak.Bu yöndeki bir soru yerine ilk soruma cevap verebilirdiniz.Konunu kilitlenmesi SİZİN düşünceniz.Lütfen sadece yazmak için yazmayın.