fonradar

Home Office - Evden Çalışma Durumunda Kıdem Tazminatı

Merhaba Herkese,

4. yılımı doldurduğum bir işim var, evden çalışıyorum (sabit mesai yok, geceleri haftasonları da iş olabiliyor, haftada 1-2 ofise toplantıya gidiyorum), bu konuda özel bir sözleşme yazılı anlaşma yok aramızda, normal tam zamanlı bir çalışan olarak sigortalıyım ve her ay primim ödeniyor. Patron beni işten çıkarmak istiyor, 2 ay önce ihbarımı da yaptı kanundaki gibi.

Sorun şu ki patron kıdem tazminatında pazarlık yapmak istiyor, evden çalışıyordun kolaylık oluyordu diyerek yarım ödemek istiyor. Bu iş mahkemede sonuçlanırsa ben evden çalışıyordum diye bir savunma yapıp haklı bulunabilir mi, evden çalışmam veya esnek mesai olması bir şekilde kıdem tazminatı hakkımı değiştirebilir mi?

Ek bilgi olarak, aynı şekilde evden çalışma ve esnek mesai olarak başka bir işte daha çalışmaktayım, 2 yıldır bu şekilde devam ediyor. Ordan da gene normal tam zamanlı çalışan gibi sigortalıyım primim ödeniyor. İkisinde de işveren memnuniyetinde bir sorun yoktu, verilen görevleri zamanında tamamlıyordum.

Eğer patronla anlaşamazsak ve bu iş bir dava ile sonuçlanırsa, çok uğraştırır mı acaba, 4 maaş yerine 3 maaşta uzlaşırsam kabul edip baş ağrısı çekmesem mi yoksa peşinden koşmaya değer mi dersiniz?

Beni bu konuda bilgilendirebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Kanımca seninde söylediğin üzere normal tam zamanlı bir çalışan olarak sigortalıyım ve her ay primim ödeniyor lafından hareket ile iş kanununda yarım tazminat kısmi tazminat diye bir şey sözkonusu değil kıdem tazminatı ile ilgili terim çok net. En azından yeni kıdem tazminatı kanunu çıkmadığından şimdilik bu şekilde...!
Bence sonuna kadar işveren ile durumu izah ederekten hak etmiş olduğun tam zamanlı kıdem tazminatını talep et ve almaya çalış alamayacaksan peşinden koşmaya her zaman değer çünkü emek her zaman değerlidir.

tam zamanlı çalıştığınızı söylemişsiniz, bu çalışmanızı nasıl icra ettiğinizin önemi yok,
sigortanız da tam zamanlı yapılmış, mahkeme sürecine kalmadan işkur dan bile sorunu çözmeniz mümkün
size yapılan ihbar belgesini saklayın,

Yukarıdaki yanıtlarda da belirtildiği gibi, kıdem tazminatınız konusunda yasal düzenleme çok net, çalışılan her tam yıl için 1 aylık brüt ücret, artık günler için de aynı oranda hesaplanarak tazminatınızın ödenmesi gerek, kabul etmek zorunda değilsiniz, ödenmek istenen kısmı alırken fazlaya dair haklarımı saklı tutuyorum şeklinde bir notla imzalayabilirsiniz(muhtemelen bu işveren tarafından kabul edilmeyecektir) ilgili evrakları ve sonrasında fazlası için dava açabilirsiniz,
yada kabul etmeyip, dava açarak hakkınızın tam olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz, davanızın sonuçlanma süresi ortalama 2,5-3 yıl civarı olacaktır,
takdir sizin.