fonradar

Home Ofis Hakkında Bir Kaç Soru

Selam Arkadaşlar

Evin bir odasını home ofis kurmak istiyorum. Kafama takılanlar

*Mülk kendime ait,home ofis illaki evin odasını göstermek mi zorundayım evin kapalı balkonu olmaz mı?

*Eşim ssk lı şu an onun adına açtığımda bağkur sorunu otomatikmen kalkıyor ama onun adına kira kontrotımı düzenlemeliyim ? Eğer oluyorsa da forumda geçen mülkin emsar değerince yıl sonunda vergimi vermem gerekiyor.Kendi adıma açarsam bağkur benim için maddi açıdan mülkiyet ama eşim üzerinden açarsamda spotoj vermem gerekiyor hangisi daha mantıklı.

*Home ofiste ticaret odasına kayıt yaptıramaz gibi yazılar mevcut iş yerim otomasyon ve medikal üzerine olacak ve illaki ilerleyen vakitlerde ihaleye girmek zorundayım ve genellikle doğrudan temin olucak yani elektronikciler dernegi gibi dernege kayıt olmam gerekiyor home ofis teşkilmi ? Şimdiden tsk..

Selamlar.
1- Kapalı balkon olur mu? Bu konuda kanunda bariz bir açıklamaya rastlamadım.Ama bu şekilde bir örneğe de rastlanıldığını sanmıyorum.En azından ofis olarak kullanılacak yer veya odanın,ofisi andırır şekilde de düzenlenmesi gerekecektir.Bir balkonda bu düzenlemeyi ne kadar yapabilirsiniz.Geçerli olabileceğini pek sanmıyorum.Ayrıca neden oda değilde balkonu düşünüyorsunuz?
2- Kontrata gerek olacağını sanmıyorum.Tapu fotokopisi ve bir muvafakatnamenin yeterli olacağını düşünmekteyim.Kontrat olmazsa haliyle kiradan dolayı stopajda olmaz.
3- Home ofisler ticaret odasına kayıt yaptıramaz diye bir uygulamaya rastlamadım.Netice de ticaret odası işyeri tesbiti yapmaz.Hazırlanan belgeleri kabul eder ve tescili yapar..

Saygılar

Öncelikle sorularımı cevapladığınız için teşekkürler.Balkon tercihimin nedeni odaları genellikle kullanıyorum ve bu nedenle bu tercihi düşündüm. Muvafakatne olayını biraz araştırmam gerekiyor...

Merhaba bende bu konuyla ilgileniyorum. Fakat suanda devlet home office kavramini degistirmis gozukuyor.
Sisli belediyesine, evde homeoffice kurmak istedigimi soyledigimde aldigim net cevap tum evin isyerine cevrilmesi yonunde oldu.

Yani tum evi is yeri olarak gostereceksiniz buna gore 2 kati gelir vergisi ve cevre vergisi odeyeceksiniz. Istediginiz odayida ofis yapabileceksiniz.

Ayrica ev aile bireyi tarafindan bedelsiz kiralanamiyor. Mecburen emsal bedel izerinden kontrat duzenlenmesi gerekiyor. Dogal olarakta stopaj odemesi ortaya cikiyor.

Benim aldigim bu bilgiler yanlismi dogrumu bilemedim. Forumda hep farkli gorusler paylasiliyor. Siz nediyorsunuz ?

Merhaba bende bu konuyla ilgileniyorum. Fakat suanda devlet home office kavramini degistirmis gozukuyor.
Sisli belediyesine, evde homeoffice kurmak istedigimi soyledigimde aldigim net cevap tum evin isyerine cevrilmesi yonunde oldu.

Yani tum evi is yeri olarak gostereceksiniz buna gore 2 kati gelir vergisi ve cevre vergisi odeyeceksiniz. Istediginiz odayida ofis yapabileceksiniz.

Ayrica ev aile bireyi tarafindan bedelsiz kiralanamiyor. Mecburen emsal bedel izerinden kontrat duzenlenmesi gerekiyor. Dogal olarakta stopaj odemesi ortaya cikiyor.

Benim aldigim bu bilgiler yanlismi dogrumu bilemedim. Forumda hep farkli gorusler paylasiliyor. Siz nediyorsunuz ?

Tüm evi işyerine çevirseniz neden gelir vergisi ve çevre vergisi 2 kata çıksın. Çevre vergisi konutlarda su bedeli içindedir. İşyerinde ise beyana tabidir. Çok büüyük fark olmaz. Gelir vergisi derken neyi kast ediyorsunuz anlamadım. Kimin gelir vergisi.?

Bedelsiz kontrat yapılması lazım. Bedel olmazsa stopaj da olmaz. Ancak mal sahibi emsal üzerinden gmsi öder.

Belediyeden aldığım bilgiler böyledir. Şuan Şişlide olan 90m2 evin gayrimenkul gelir vergisi 120TL gibi bir rakam. (tek evi olanlara) Fakat evi iş yerine çevirdiğimizde, yıllık ödenmesi gereken bu verginin 240TL olacağı söylendi bana. Aynı zamanda annemin emsal bedel üzerinden ayrıca gayrimenkul kazancı için vergi ödemesi gerektiği belirtildi.

Evin komple iş yeri olarak bedelsiz olarak kontrat ile kiralacağını düşünürsek, yinede annemin emsal kira bedeli üzerinden vergilendirilmesi gerekiyor. Buralarda emsal bedelde yıllık 18000TL'yi buluyor. Aylık en düşük 1500TL yani.

Komple evi iş yeri olarak gösterdiğimiz içinde sadece odayı kiraya veremiyor anladığım kadarıyla...

"Bu konuda detaylı bilgi ve işlem yapabileceğim, danışmanlık ve müşavirlik hizmeti alabileceğim bir firma varmıdır ? Varsa özel mesajdan önerebilirmisiniz ?"

Tüm evi işyerine çevirseniz neden gelir vergisi ve çevre vergisi 2 kata çıksın. Çevre vergisi konutlarda su bedeli içindedir. İşyerinde ise beyana tabidir. Çok büüyük fark olmaz. Gelir vergisi derken neyi kast ediyorsunuz anlamadım. Kimin gelir vergisi.?

Bedelsiz kontrat yapılması lazım. Bedel olmazsa stopaj da olmaz. Ancak mal sahibi emsal üzerinden gmsi öder.

Bu home ofis olayı tam manasıyla bilen yok anladığım kadarıyla forumda ve cevaplayan veya şehirlerde vergi dairelere standart olayları yok.Bilakis maliyeye açtığım da bu konulara yaklaşım açılara mantıklı ama vergi dairelerinde standart ve alışagelmiş konuları vergi daire memurları olmaz ve olamaz veya muvzuat kitabını oku incele gel tabirleri çok yaklaşıyorlar Anladığım kadarıyla ofisi açınca ne olduğunu anlıyacağız....!

Siz meslek mensubu olmadığınız için bazı kavramları karıştırıyor olabilirsiniz. Örneğin şu ifadeniz nedir.

"Belediyeden aldığım bilgiler böyledir. Şuan Şişlide olan 90m2 evin gayrimenkul gelir vergisi 120TL gibi bir rakam. (tek evi olanlara) Fakat evi iş yerine çevirdiğimizde, yıllık ödenmesi gereken bu verginin 240TL olacağı söylendi bana. Aynı zamanda annemin emsal bedel üzerinden ayrıca gayrimenkul kazancı için vergi ödemesi gerektiği belirtildi."

Bir kere Belediyelerin Gelir Vergisi ile hiç ilgisi yoktur. Belediye ancak Emlak vergisi tahsil eder. emlak vergisin de evin konut veya işyeri olmasıyla hiç ilgisi yoktur.

Siz meslek mensubu olmadığınız için bazı kavramları karıştırıyor olabilirsiniz. Örneğin şu ifadeniz nedir.

"Belediyeden aldığım bilgiler böyledir. Şuan Şişlide olan 90m2 evin gayrimenkul gelir vergisi 120TL gibi bir rakam. (tek evi olanlara) Fakat evi iş yerine çevirdiğimizde, yıllık ödenmesi gereken bu verginin 240TL olacağı söylendi bana. Aynı zamanda annemin emsal bedel üzerinden ayrıca gayrimenkul kazancı için vergi ödemesi gerektiği belirtildi."

Bir kere Belediyelerin Gelir Vergisi ile hiç ilgisi yoktur. Belediye ancak Emlak vergisi tahsil eder. emlak vergisin de evin konut veya işyeri olmasıyla hiç ilgisi yoktur.

Terimleri karistiriyor olabiliirim haklisiniz. Bu konuda bilgili mali musavir bulamadigimdan ortada kaldim.

Bize sunu aciklayabilirmisiniz; Istanbulda aile bireylerinden birine ait olan evi, is yeri acmak sartiyla bedelsiz kiralayan ve evin bir odasini ofis yapan kisi gayrimenkul ile ilgili ne vergisi oder ? (Bedelsiz kiralandigi icin stopaj olmamasi gerek sanirim)

Ayrica evi ogluna kiralayan birey ekstra olarak ne vergisi oder ?

Net bir bilgi paylasabilirseniz cok sevinirim.

Sn Rıdvanbal;

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.;,

"
Bize sunu aciklayabilirmisiniz; Istanbulda aile bireylerinden birine ait olan evi, is yeri acmak sartiyla bedelsiz kiralayan ve evin bir odasini ofis yapan kisi gayrimenkul ile ilgili ne vergisi oder ? (Bedelsiz kiralandigi icin stopaj olmamasi gerek sanirim)

Ayrica evi ogluna kiralayan birey ekstra olarak ne vergisi oder ?

Net bir bilgi paylasabilirseniz cok sevinirim."​

• 1-Belediye EMLAK VERGİSİ ödenir. Bu vergi arsa rayici ve bina cinsine ve yüzölçümüne göre genel olarak belirlenir. Bu verginin evin mesken veya işyeri olmasıyla hiç bir ilişkisi yoktur.Yani her iki durumda da aynıdır.

2-Eğer kendi evinizde oturuyorsanız . Bu evden dolayı GELİR VERGİSİ söz konusu değildir.
    3-Kendi evinizin bir kısmını veya tamamını bedelsiz olarak Bir yakınınıza işyeri yapılması için kiralarsanız. Kiraladığınız bölüm için kısmi veya toplam , bu evin rayiç kira bedeli üzerinden Gayri Menkul sermaye İradı (yani kiralar için gelir vergisi) ödersiniz.
    4-Evin durumu müsaitse hem işyeri hem de konut olarak kullanılabiliyorsa kısmi kiralama olabilir. Değilse giriş tekse, salon , yatak odası aynı mekansa kısmi (bir bölümün) kiralanması olmaz.